Krótka historia budownictwa
„Budownictwo to działalność człowieka związana z budową, konserwacją i rozbiórką obiektów budowlanych” – tak definiuje budownictwo Ustawa Prawo Budowlane z 07.07.1994r. Choć jest to bardzo wąska definicja, w pełni oddaje charakter i wykonywanych przez człowieka prac związanych z istnieniem budynku, gdyż te trzy słowa oznaczają szeregi czynności, całkowicie odmiennych dla każdego projektu.
Trudno jest powiedzieć od kiedy budownictwo zostało poddane regulacjom prawnym. Na ten temat mówił już starożytny władca Hammurabi w jego słynnym kodeksie, takim przykładem jest paragraf 229, mówiący co następuje: „Jeśli budowniczy wybudował komuś dom, a dzieła swego nie wykonał trwale i dom, który wybudował, zawali się i zabije właściciela, budowniczy poniesie karę śmierci”.
Jak widzimy od początku budownictwo jest działem nauki, w której nieodzowna jest praktyka. Całość ta kładzie wielką odpowiedzialność za wszystkich pracujących w budownictwie: czy jest to architekt, konstruktor, murarz, betoniarz, kierownik budowy. Wszyscy odpowiadają za powstający budynek, każdy według przydzielonego mu zadania.
Następną wzmianką o budownictwie jaką znajdziemy w historii świata jest traktat teoretyczny „De architektura libri decem” ( czyli: „Dziesięć ksiąg o architekturze ) autorstwa Witruwiusza. Traktat ukazał się w I w. p.n.e. Autor zawarł w nim podstawowe wiadomości na temat zasad wznoszenia budynków i budowli. Prawdziwy rozwój wiedzy nastąpił w dobie renesansu, gdzie ukazały się pierwsze dzieła traktowane jako podwaliny nauki budowlanej.
Trzeba także wspomnieć o wkładzie Polaków nad badaniami nad budownictwem. Warto przywołać takie nazwiska jak:
- Feliks Jasiński – inżynier kolejnictwa, budowniczy linii kolejowej Petersburg – Moskwa, specjalista w dziedzinie wytrzymałości konstrukcji;
- Maksymilian Thullie – pochodzący z francuskiej rodziny teoretyk konstrukcji mostowych;
- Stefan Bryła – inżynier budownictwa, jako pierwszy wprowadził przepisy dotyczące spawania konstrukcji stalowych, uczestniczył w projektowaniu najwyższego jak na tamte czasy wieżowca na świecie ( Woolworth Building, Nowy Jork);
- Stanisław Hempel – inżynier, konstruktor słynący z nowatorskich konstrukcji drewnianych, stalowych i betonowych;
- Wacław Żenczykowski – autor „Budownictwa ogólnego” – zbioru niezbędnych dla inżyniera informacji budowlanych, profesor Politechniki Warszawskiej;
- Rudolf Modrzejewski – pionier w budownictwie mostów wiszących, polski i amerykański budowniczy;
- Ernest Malinowski – inżynier kolejowy i drogowy, budowniczy kolei transandyjskiej ( najwyższa na świecie położona droga kolejowa ), bohater narodowy Peru.
Także dzisiejsza działalność polskich inżynierów nie zostaje zapomniana, wszak ktoś musi zaprojektować a potem wybudować dom – choćby ten w którym mieszkamy.