Polska w latach 1989-1999r.
Po burzliwych latach 80 – tych tj. fali strajków, legalizacji i delegalizacji związków zawodowych i „Solidarności”, wprowadzenia na 1,5 roku stanu wojennego; rząd w osobie gen. Jaruzelskiego i jego współpracowników zdał sobie sprawę z konieczności przeprowadzenia zmian.
Jednym z najważniejszych wydarzeń PRLu były obrady „okrągłego stołu” w 1989 r., w których uczestniczyło 57 osób reprezentujących stronę rządową i opozycje solidarnościową. W wyniku obrad doszło do porozumienia: 1)formalna legalizacja „Solidarności” 2)wprowadzenie urzędu prezydenta PRL( miał nim zostać Jaruzelski) 30 przeprowadzenie wolnych wyborów do senatu i wyborów do sejmu (35% miejsc zarezerwowano dla opozycji).
I rzeczywiście w 1989 r. Sąd zarejestrował NSZZ „Solidarność” i NSZZ Rolników Iwidualnych „Solidarność”; odbyły się wybory do Sejmu, Nowy Sejm wybrał na prezydenta gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który powierzył misję utworzenia rządu Tadeuszowi Mazowieckiemu.
Najważniejszymi celami nowego rządu było przekształcenie gospodarki socjalistycznej w kapitalistyczną. Zadania tego podjął się wicepremier Leszek Balcerowicz, przedstawiając pakiet reform, znanych pod nazwą reformy Balcerowicza. Tylko Polska zdobyła się na tak radykalną i bolesną reformę, która mimo sporów wokół niej zakończyła się obiektywnym gospodarczym sukcesem. Rok 1990 r. przyniósł rozwiązanie PZPR i utworzenie Socjaldemokracji Rzeczy Pospolitej i Unii Socjaldemokratycznej RP oraz objęcie stanowiska prezydenta przez Lacha Wałęsę. W 1991 r. w wyniku wyborów parlamentarnych największe poparcie uzyskała Unia Demokratyczna (później Unia Wolności). W kolejnych latach w wyniku tzw. „wojny na górze” często zmieniały się rządy. W wyniku kłótni partii prawicowych w wyborach parlamentarnych 1993 r. wygrała lewica SLD. SLD i PSL uzyskały przewagę, w wyniku której nagły powołać rząd ( premierem został Pawlak, potem Oleksy). W 1995 r. w wyborach prezydenckich wygrał Aleksander Kwaśniewski (SLD).
Do kolejnych wyborów parlamentarnych rządy zmieniały się kilkakrotnie. W 1997 r. w wyniku fuzji prawicy wybory wygrała Akcja Wyborcza Solidarność w koalicji z Unią Wolności, utworzyła rząd z premierem Buzkiem i wicepremierem Balcerowiczem. 25.IV uchwalono konstytucję.
W 1999 r. Polska oficjalnie weszła do NATO pomimo sprzeciwów ze strony Rosji.
W dzisiejszych czasach wyłania się perspektywa wejścia Polski do Unii Europejskiej. Warunek – konsekwentna kontynuacja reform.
ROK 1989
18.I. – dopuszczono do możliwości pluralizmu związkowego
5-6.IV. – obrady „okrągłego stołu”
17.IV. ponowna rejestracja NSZZ „S”
20.IV. ponowna rejestracja NSZZ RI „S”
8.V. – pierwszy numer „Gazety Wyborczej”
19.VII. – wybór przez Zgromadzenie Narodowe na prezydenta W. Jaruzelskiego
1.VIII – uwolnienie cen żywności
24.VIII - sejm powołał T. Mazowieckiego na premiera
28.IX – przedstawienie tzw. planu Balcerowicza
28.XII – sejm uchwalił zmianę nazwy państwa (Rzeczpospolita Polska) i godła (orzeł z koroną)
ROK 1990
27-29.I – XI Zjazd PZPR; rozwiązanie partii i utworzenie Socjaldemokracji RP oraz Unii
Socjaldemokratycznej
9.XII – wybory prezydenckie wygrał Lech Wałęsa
ROK 1991
26.X – podpisanie układu o wycofaniu wojsk rosyjskich z Polski do końca 1993 r.
27.X – wybory parlamentarne wygrała Unia Demokratyczna
ROK 1993
18.IX – ostatnie jednostki radzieckie opuściły Polskę
ROK 1994
8.IV. – Polska złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej
5.VII – ustalenie Indywidualnego Programu Partnerstwa z NATO
ROK 1995
17-18.II – wizyta Czernomyrdina w Warszawie, sprzeciw wobec przystąpienia Polski do NATO
4.III – nowym premierem Oleksy
W Polsce odnotowano 270 partii
5 i 19.XI – wybory prezydenckie wygrał A. Kwaśniewski
21.XII – oskarżenie J. Oleksego z wywiadem rosyjskim
ROK 1996
25.I.- dymisja J. Oleksego
8.VI – utworzenie AWS
3.X. – literacka Nagroda Nobla dla Wisławy Szyborskiej
ROK 1997
25.IV – uchwalenie nowej konstytuc