Narzędzia walki z bezrobociem
Jakie są aktywne i pasywne sposoby walki z bezrobociem?
Walka z bezrobociem jest największym problemem Polaków w dzisiejszych czasach. Sposoby z nim walki dzielą się na aktywne i pasywne. Aktywne to takie gdzie ogranicza się bezrobocie, tworzy realne sposoby pomagania ludziom w zdobywaniu pracy oraz utrzymuje się istniejące już miejsca pracy. Pasywne zaś to te które maja załagodzić skutki bezrobocia przez przyznawanie rent, wcześniejszych emerytur. Czyli mające na celu zminimalizować widoczny % bezrobocia w kraju, przez zmniejszanie liczny osób aktywnych zawodowo będących na bezrobociu.
Na każdy rodzaj bezrobocia potrzebna jest inna polityka rządu. Tak wiec:
Bezrobocie koniunkturalne, czyli wynikające ze złej koniunktury w państwie, będzie likwidowane przez państwo pasywnymi narzędziami. Takimi jak zmniejszanie podaży pracy czyli zapotrzebowania na prace przez ograniczenie wieku aktywności zawodowej, oraz zwiększenie popytu na prace czyli np.: finansowanie przez państwo dodatkowych rynków pracy (prac interwencyjnych oraz robót publicznych).
Bezrobocie strukturalne, czyli niedopasowanie wykształcenia ludności do potrzeb na rynku pracy. Narzędzia aktywne, czyli przekwalifikowanie pracowników, dodatkowe kursy, szkolenia.
Bezrobocie technologiczne wynika z postępu technicznego i niedokształcenia bezrobotnych. Tak więc ponownie proponuje kursy doszkalające, zwiększenie liczby bezpłatnych uczelni wyższych, podwyższenie poziomu nauczania. Można również utworzyć bezpłatne biblioteki z specjalistyczną literaturą oraz dostępem do komputerów oraz internetu.
Bezrobocie sezonowe jak sama nazwa wskazuje spowodowane końcem sezonu na określone kierunki pracy. Może być likwidowane doszkalaniem pracowników do innych zawodów na czas, w którym są oni pozbawienia możliwości wykonywania wyuczonego zawodu sezonowego.
Tak więc aktywne narzędzia walki z bezrobociem to:
1. Tworzenie ogólnokrajowego czy wewnątrz wojewódzkiego Pośrednictwa pracy. Mogła by to być np.: internetowa baza danych w której pracodawcy i bezrobotni mogli by zgłaszać swoje oferty.
2. Pośrednictwo zawodowe. Istnieje pewna elitarna szkoła morska, która po wykształceniu swoich uczniów zabiega po oferty pracy by po określonym czasie uczniowie mogli by ją spłacić i w ten sam sposób zdobywać doświadczenie. Jest to bardzo opłacalny dla obu stron rodzaj pośrednictwa.
3. Szkolenie i przekwalifikowanie bezrobotnych czy tworzenie bezpłatnych uczelni na wysokim poziomie stworzyło by możliwość samokształcenia się bezrobotnych
4. Współfinansowanie prac interwencyjnych oraz robót ulicznych.
Pasywne narzędzia walki z bezrobociem to:
1. Zasiłki dla bezrobotnych. Trzeba jednak zachować dużą ostrożność przy ich przyznawaniu ponieważ ludzie mogą starać się wykorzystywać je jako okazje do łatwego zarobku. Powinny być przyjmowane jako wsparcie potrzebne do szybkiego powrotu do pracy.
2. Zasiłki i świadczenia przedemerytalne.
3. Obniżenie wieku emerytalnego oraz wydłużenie okresu obowiązkowej nauki dla młodzieży. Trzeba jednak pamiętać, iż w przypadku młodzieży nie jest to sposób na zmniejszenie realnego zapotrzebowania na prace lecz próba manipulacji przy ilości ludzi aktywnych zawodowo.
4. Wsparcie od państwa / UE na tworzenie nowych miejsc pracy czy przyjmowanie ludzi młodzieży/ ludzi po 50- tym roku życia do pracy.