Drobnoustroje w środowisku
1.Drobnoustroje samożywne - rozwijają się,wykorzystując dostępne w przyrodzie proste związki organiczne.Z atmosfery lub związków azotowych w glebie pobierają azot,a węgiel z dwutlenku węgla lub węglowodanów.Niezbędną energię czerpią ze światła słonecznego lub utleniania związków chemicznych.
2.Drobnoustroje cudzożywne - do rozwoju potrzebują złożonych substancji organicznych i czynników wzrostowych,które wytwarzają tylko organizmy wyższe.Współżycie z tymi organizmami odbywa się na zasadzie symbiozy,komensalizmu i pasożytnictwa.
3.Symbioza - forma współżycia na zasadach obustronnych korzyści.Przykładem jest współżycie niektórych bakterii i roślin motylkowych.Bakterie wiążąc azot z atmosfery,dostarczają roślinom związki azotu.Natomiast rośliny przez wiązanie dwutlenku węgla a atmosfery dostarczają drobnoustrojom węgiel organiczny.
4.Komensalizm - forma współżycia o korzyściach jednostronnych – współżycie jest korzystne dla drobnoustroju i obojętne dla organizmu wyższego.Do komensali należą niektóre drobnoustroje przebywające na powłokach skórnych lub w przewodzie pokarmowym człowieka.
6.Pasożytnictwo - polega na jednostronnym wykorzystaniu organizmu wyższego przez mikroorganizm,ze szkodą dla tego pierwszego.Rozwój drobnoustrojów pasożytujących prowadzi do zmian chorobowych organizmów wyższych.Takie drobnoustroje uważa się za chorobotwórcze.