Średniowiecze

W historii średniowiecze to okres między schyłkiem Starożytności ( ok. IV-V w.), a początkiem okresu nowożytnego ( XVw.), a więc średniowiecze trwało od 476 r. (upadek cesarstwa zachodniorzymskiego) do 1453 r. ( upadek cesarstwa bizantyjskiego) lub do roku 1492 ( odkrycie Ameryki). Ze względu na wiele przemian wyróżnia się: wczesne średniowiecze ( do XI w.), jego rozkwit (XI-XII w.) i schyłek ( XIV-XV).
Jedną z ważniejszych cech średniowiecza był feudalny system społeczny, oraz
uniwersalizm. Feudalizm to ustrój społeczno-gospodarczy, w którym dominowała wielka własność ziemska. Był on oparty na zależnościach osób wolnych.
Różne były drogi powstawania zależności feudalnej i stąd różne kategorie ludności zależnej:
1)zakupy, zakupieńcy,rataje- osiedleni w posiadłości pańskiej dłużnicy, którzy w zamian za udzieloną im przez feudała pożyczkę w inwentarzu, ziarnie czy pieniądzu, zmuszeni byli do pracy na roli w gospodarstwie pańskim i pozbawieni prawa opuszczania własności feudalnej, aż do spłaty długu (w istocie spłata długów była wręcz niemożliwa)

2)przypisańcy- ludność chłopska pozbawiona prawa opuszczania swych gospodarstw, która powstała na skutek nadawania przez księcia ziemi (najliczniej i najwcześniej występuje w dobrach kościelnych).

3)ludność niewolna (służba dworska i czeladź)-jeńcy wojenni,
Których podstawę utrzymania stanowiła własna gospodarka, ale zobowiązani byli do posługi na rzecz pana ( z biegiem czasu liczebność i znaczenie tej ludności coraz bardziej malały).


4)dziedzice – ludność wolna, która z różnych przyczyn nie mogła się utrzymać na własnej ziemi ( zubożenie, klęski żywiołowe, najazdy nieprzyjacielskie, grabież itp.) Ludność ta miała prawo opuścić włości feudała, a wysokość i charakter jej zobowiązań regulowała umowa (w praktyce grupa ta stale się zmniejszała).Wraz z zawarciem dobrowolnej umowy, tzw. komendacji pomiędzy możnowładcą ( seniorem) a podopiecznym ( wasalem, lennikiem), zobowiązywano feudała do zapewnienia wasalowi opieki i pomocy materialnej w formie beneficjum, wasali natomiast zobowiązywano do służenia seniorowi w sposób „ nie uwłaczający godności człowieka wolnego”. Była specyficzna transakcja własnościowa: wolny oddawał swoją ziemię panu, by uzyskać od niego prawo już tylko prawo jej użytkowania.
Natomiast dążenie do stworzenia chrześcijańskiego państwa, a także wspólną łacińską kulturę tamtejszej Europy nazywamy uniwersalizmem.
Ludzie w tamtym okresie cechował ascetyczny ideał świętości, lecz zabijali pogan bez skrupułów. Dlatego średniowiecze nazywane jest okresem skrajności. Ludzie średniowiecza Biblie traktowali dosłownie i bezdyskusyjnie. Wierzyli, że Bóg ingeruje w „sprawy ziemskie”. Dlatego spory rozstrzygano często za pomocą tzw. sądów bożych, które decydowały o winie lub niewinności oskarżonego.
W średniowieczu literatura nawiązywała do tradycji antycznej, np. do twórczości i poglądów Platona, Cycerona, Horacego, Arystotelesa, starożytnej retoryki i poetyki. Twórczość literacka była początkowo ściśle związana z kultem religijnym, czemu służyły takie gatunki jak: hymn, misterium, moralitet, hagiografia. Nawoływały one do porzucenia pokus życia ziemskiego na rzecz umartwienia i poświecenia, mających ułatwiać osiągnięcie życia wiecznego po śmierci.
Łacińska poezja świecka była związana głównie z życiem dworów i stanu rycerskiego.
Dzięki postępowi w handlu i gospodarce rosło zapotrzebowanie na ludzi wykształconych (głównie w dziedzinie prawa).Dlatego w średniowieczu powstały pierwsze uniwersytety, które dzieliły się na cztery wydziały: teologii, medycyny, prawa,
filozofii.
W architekturze średniowiecza obowiązywały dwa style: romański i gotycki. Budowle w stylu romańskim miały grube mury i małe okna (podwójne lub potrójne). Natomiast kościoły w stylu gotyckim miały żebrowe sklepienia oraz ostre łuki. Posiadały one ostrołukowe okna, ozdobione witrażami.
W roku 1348 w średniowiecznej Europie wybuchła zaraza zwana „czarną śmiercią”. Choroba rozprzechstrzeniła się bardzo szybko. Umarło ok. 1/3 mieszkańców Europy. Ponieważ ludzie nie znali przyczyn choroby, wymyślili, że jest to „kara boża”. Na szczęście zaraza ustąpiła w1350 r. Ponieważ wiele ludzi zmarło wzrosła wartość ludzkiej pracy.
W średniowiecznej Europie jedyną rozrywkę stanowili Trubadurzy oraz Misteria.
Trubadurzy byli to śpiewacy, którzy tworzyli krótkie pieśni sławiące rycerstwo oraz miłość dworną do szlachetnie urodzonych dam. Wywodzili się z różnych kręgów społecznych: stanu rycerskiego, mieszczan oraz mnichów. Natomiast misteria były to przedstawienia teatralne.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Czy Średniowiecze to wieki ciemne?

Bruckardt napisał: „Niewiele dochodzi do nas odblasków jaśniejszej strony owego życia. Wydaje się, jak gdyby cała łagodność i pogoda duszy piętnastowiecznej znalazły ucieczkę w ówczesnym malarstwie i skrystalizowały się w przejrzyś...

Język polski

Czy średniowiecze słusznie jest nazywane epoką ciemną?

Mianem średniowiecza określa się okres kultury europejskiej rozciągający się między epoką starożytną, a okresem odrodzenia. Średniowiecze jest jedną z najdłużej trwających epok. Za jego początek przyjmuje się rok 476 (upadek Cesarst...

Muzyka

Historia muzyki - średniowiecze

ŚREDNIOWIECZE – charakterystyka ogólna
476r. - 1500r.
W średniowieczu kształtują się odrębne państwa oraz powstaje jednolita organizacja kościelna. Rywalizacja władz kościelnych i świeckich stała się powodem licznych konflik...

Język polski

Średniowiecze, czy aby napewno mroczny okres??

Nazwę średniowiecze nadali ludzie okresu renesansu. Nazwa ta miała ujemny charakter, gdyż ludzie renesansu widzieli tylko negatywne cechy średniowiecza, ponieważ średniowiecze odrzuciło ideały antyku i zainteresowanie człowiekiem. średnio...

Język polski

Średniowiecze - opracowanie epoki.

Charakterystyka średniowiecza
1. Nazwa epoki została ustalona po jej zakończeniu. Termin ten określa epokę historii i kultury europejskiej między czasami starożytnymi a nowożytnymi
2. Średniowiecze oceniano jako epokę ciemnoty i za...

Historia

Dlaczego twoim zdaniem w epoce renesansu średniowiecze określano mianem „ciemnych wieków”? Czy się z tym zgadzasz?

Renesans nie znosił średniowiecza z wielu powodów. Okres dziesięciu wieków nazwano "wiekami ciemnymi", również w celach wartościowania ich. Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Ten przydomek miał oznaczać swoistą mizerność literatury, ...