Miasta i wsie w Polsce
W Polsce mieszkańcy miast stanowią 62% ogółu ludności. Jest to wskaźnik zbliżony do Finlandii, Grecji i Szwajcarii, ale o 20 – 30 % niższy niż w Szwecji, Holandii i Wielkiej Brytanii. W latach 1946 – 1997 liczba ludności miejskiej zwiększyła się trzykrotnie z 8 – 24 mln.
Obecnie w Polsce są 864 miasta. Ich liczba wciąż się zmienia w wyniku nadawania lub odbierania miejscowościom praw miejskich. O przyznaniu praw miejskich decyduje Rada Ministrów.
Miasta w Polsce pełnią różnorodne funkcje, które najczęściej określa się w oparciu o strukturę zatrudnienia. Podstawą egzystencji i rozwoju miast jest przemysł, a w drugiej kolejności usługi. Głównie transportowe, handlowe, administracyjne i turystyczne. Ok. 50 miast posiada słabo rozwinięty rynek pracy i pełni głownie funkcje mieszkaniowe.
Polska od najdawniejszych czasów była krajem rolniczym. Jeszcze w 1960 r. na wsi mieszkało o 1 mln osób więcej, niż w miastach. W ciągu ostatnich 50 lat migracja ludności ze wsi do miast objęła 10 mln osób. Obecnie na wsi żyje 38% ludności kraju.
Współczesna sytuacja społeczno-gospodarcza wsi polskiej jest wypadkową jej przedwojennego zacofania, powojennych procesów urbanizacyjnych i polityki państwa wobec wsi i rolnictwa.
Szansą aktywizacji polskiej wsi jest tworzenie nowych miejsc pracy w przetwórstwie rolno-spożywczym, w drobnej przedsiębiorczości i przemyśle oraz w powiązaniu rolnictwa z innymi działami gospodarki, np. z turystyką i rekreacją.