Cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł, tak że przy nowej cenie płacimy za 13 kg tyle, ile przedtem za 15 kg. Ile kosztował ten towar przed podwyżką ?

Cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł, tak że przy nowej cenie płacimy za 13 kg tyle, ile przedtem za 15 kg. Ile kosztował ten towar przed podwyżką ?
Odpowiedź

x-cena początkowa grzybów za 1 kg 13(x+10)=15x 13x+10=15x 2x=130/2 x=65 przed podwyżką kosztował 65 zł

x-stara cena y-nowa cena x+10=y 13y=15x y=x+10 13(x+10)=15x y=x+10 13x+130=15x y=x+10 -2x=-130/:-2 y=x+10 x=65 y=65+10=75 przed podwyzka towar kosztowal 65zl

Dodaj swoją odpowiedź
Matematyka

Cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł, tak że przy nowej cenie płacimy za 13 kg tyle, ile przedtem za 15 kg. Ile kosztował ten towar przed podwyżką? Proszę pomocy :( I jakby ktoś mógłby również wytłumaczyć mi to zadanie byłaby

Cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł, tak że przy nowej cenie płacimy za 13 kg tyle, ile przedtem za 15 kg. Ile kosztował ten towar przed podwyżką? Proszę pomocy :( I jakby ktoś mógłby również wytłumaczy�...

Matematyka

cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł, tak że przy nowej cenie płacimy za 13 kg tyle, ile przedtem za 15 kg. Ile kosztował ten towar przed podwyżką

cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł, tak że przy nowej cenie płacimy za 13 kg tyle, ile przedtem za 15 kg. Ile kosztował ten towar przed podwyżką...

Matematyka

Cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł, tak że przy nowej cenie płacimy za 13 kg tyle ,ile przedtem za 15 kg.Ile kosztował ten towar przed podwyżką?

Cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł, tak że przy nowej cenie płacimy za 13 kg tyle ,ile przedtem za 15 kg.Ile kosztował ten towar przed podwyżką?...

Matematyka

Cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł , tak że przy nowej cenie płacimy za 13 kg tyle , ile przedtem za 15 kg . Ile kosztował ten towar przed podwyżką ??? Proszę o szybką odpowiedź :)

Cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł , tak że przy nowej cenie płacimy za 13 kg tyle , ile przedtem za 15 kg . Ile kosztował ten towar przed podwyżką ??? Proszę o szybką odpowiedź :)...

Matematyka

Cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł. tak że przy nowej cenie płacimy za 13 kilogramów tyle ile przedtem za 15. Ile kosztował ten towar przed podwyżką ?

Cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł. tak że przy nowej cenie płacimy za 13 kilogramów tyle ile przedtem za 15. Ile kosztował ten towar przed podwyżką ?...