Cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł , tak że przy nowej cenie płacimy za 13 kg tyle , ile przedtem za 15 kg . Ile kosztował ten towar przed podwyżką ??? Proszę o szybką odpowiedź :)

Cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł , tak że przy nowej cenie płacimy za 13 kg tyle , ile przedtem za 15 kg . Ile kosztował ten towar przed podwyżką ??? Proszę o szybką odpowiedź :)
Odpowiedź

x=cena początkowa 15x=wartość zakupu 15kg grzybów x+10zł=nowa cena (x+10)×13=15x 13x+130=15x 13x-15x=-130 -2x=-130 x=130:2 x=65 przed podwyżką towar kosztował 65 zł za 1kg 15kg kosztowało:15×65=975zł teraz :65+10=75zł×13kg=975zł

(x + 10) x 13 + 15x 13x + 130 + 15x 13x - 15x = -130 -2x = -130 2x = 130 x = 65 przed podwyzka towar kosztował 65 zł za kg

Dodaj swoją odpowiedź