Cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł. tak że przy nowej cenie płacimy za 13 kilogramów tyle ile przedtem za 15. Ile kosztował ten towar przed podwyżką ?

Cena za kilogram suszonych grzybów wzrosła w nowym roku o 10 zł. tak że przy nowej cenie płacimy za 13 kilogramów tyle ile przedtem za 15. Ile kosztował ten towar przed podwyżką ?
Odpowiedź

* = razy (znak mnożenia ) x-cena początkowa grzybów 15 razy x (15x) - 15 kg grzybów ( wartosć przy zakupie 15 kilogramów) RÓWNANIE + ROZWIĄZANIE RÓWNANIA: x + 10 zł - nowa cena grzybów (x+10)*13=15x 13x+130=15x 13x-15x=(-130) (-2x)=(-130) / : (-2) x=65 Odpowiedź: Ten towar przed podwyżką kosztował 65 zł.

x-y=-10 13x-15x=130 x-y=-10 -2x=130/2 x-y=-10 -x=65 y=75 jak masz y to juz obliczysz x

Dodaj swoją odpowiedź