W Biblii wystepują 3 słowa tłumaczone jako "piekło": Gehenna (gr.): Miejsce kary (Mateusza 5:22,29; Mateusza 10:28; Jakuba 3:6) Hades (gr.): Miejsce spoczynku zmarłych (Mateusza 11:23; Mateusza 16:18; Dzieje Apostolskie 2:27) Szeol (hbr.): Grób (Psalm 9:18; Psalm 16:10) Są tacy, którzy akceptują piekło jako miejsce odbywania kary, ale wierzą, że kara ta będzie unicestwiona - ustanie świadomość istnienia. Nie wyobrażają sobie, że odbywanie kary przez złych ludzi będzie świadome i wieczne. Gdyby mieli rację, wtedy taki człowiek jak Adolf Hitler, który był odpowiedzialny za śmierć milionów, zostałby "ukarany" jedynie wiecznym snem. Jego przeznaczeniem byłby po prostu powrót do stanu nieistnienia przed narodzeniem. W tym stanie nie mógłby być ukarany. Biblia opisuje jednak inny obraz życia po śmierci. Bogaty człowiek, który trafił do piekła (Łukasza 16:19-31) miał poczucie świadomości. Był w stanie odczuwać ból, był spragniony, i doświadczał wyrzutów sumienia. Nie spał w grobie, był w miejscu "udręki". Jeżeli piekło jest miejscem niewiedzy lub wspomnianym grobem, do którego idziemy po naszej śmierci, to wypowiedź Jezusa o piekle nie miałaby żadnego sensu. On powiedział, że jeśli twoja ręka sprawia, że grzeszysz, to lepiej byłoby dla ciebie, abyś ją odciął; a jeśli to samo jest z okiem - wyłupał je i odrzucił od siebie, ponieważ "lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do Królestwa Bożego, niż mieć dwoje oczu, a być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie" oraz "lepiej jest dla ciebie wejść kulawym do żywota, niż mieć dwie nogi, a być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie." (Marka 9:43-48) Biblia wskazuje na przeznaczenie dla niezbawionych pełnymi strachu słowami: hańba i wieczne potępienie (Daniela 12:2) wieczna męka (Mateusza 25:46) płacz i zgrzytanie zębów (Mateusza 24:51) nieugaszony ogień (Łukasza 3:17) gniew, pomsta, utrapienie i ucisk (Rzymian 2:8-9) wieczne zatracenie, oddalenie od oblicza Pana i od mocy Jego chwały (2 Tesaloniczan 1:9) wieczny ogień... najgęstsze ciemności zachowane na wieki (Judy 1:7,13)
Piekło znajduje się pod ziemią . Jest w nim gorące . Królem piekła jest czerwony diabeł z rogami , długim ogonem i widłami . Ludzie skazani są tam na potępienie i tułaczkę . Niebo jest nad nami . Królem nieba jest Bóg . Ludzie są tam szczęśliwi i mają wszystko czego chcą .
Materiały do starej matury z Języka Polskiego.
22 Człowiek sam musi określić, co w życiu jest najważniejsze. Świat jakich wartości - ważnych dla ciebie - odnajdujesz w utworach literackich ?
Literatura od swych zaczątków stała się źródłem ideałów, postaw i wzorców osobowych...
Renesans - charakterystyka epoki.
ODRODZENIE ? NOWA EPOKA, NOWE IDEAŁY
1. Nazwa epoki
- Odrodzenie = renesans ? z francuskiego `renaissance` (re ` znów` `na nowo` la naissance `narodziny`)
- Renesans to epoka w dziejach kultury europejskiej następująca po średniowie...
Powtórka do matury - zagadnienia.
Literatura renesansowa nie stworzyła osobowych ideałów, w jakie obfituje literatura średniowiecza. Natomiast to literatura towarzyszyła człowiekowi w życiu, ukazywała różne modele zgodne z duchem czasu, często miała charakter dydaktyczny...
Rozprawka , charkterystyka i inne .
Rozprawka :Bez przyjaźni nie ma życia .
Łacińskie przysłowie głosi : "Bez przyjaźni nie ma życia " Czy to prawda ? Czy ludzie w XXI wieku nie potrzebna jest przyjaźń , w swym ciężkim i zabieganym życiu ??
Na postawie ba...
Wybrane lektury.
a...b...c... Eliza Orzeszkowa
"A...B...C" to opowiadanie zaadresowane do inteligencji, zawierające wyraźny nakaz "pracy u podstaw". Bohaterką jest młoda dziewczyna, Joanna Lipska, córka nauczyciela, mieszkająca w "wielkim mieście wielkich...