dramat zasadniczo od epiki odróżnia to, że nie ma w nim narratora, a od liryki - że nie ma tam podmiotu lirycznego. jest to też właściwie rodzaj na pograniczu literatury i sztuki. o akcji mówią bezpośrednie działania (dialogi i monologi) postaci. w liryce, to właściwie żadnej akcji nie ma. poza tym, mamy didaskalia i tekst główny. w epice nie mamy i tego, w liryce też. dramat nie zawiera w sobie żadnych refleksji autora, w każdym razie - nie bezpośrednich.
Czym się różni dramat od liryki i epiki?
Czym się różni dramat od liryki i epiki?...
Pytania na maturę ustną
Od antyku do pozytywizmu.
1. Ustosunkuj się do stwierdzenia: Współczesny człowiek powinien znać Biblię nie tylko ze względów religijnych.
2. Różne sposoby nawiązań do Biblii w literaturze współczesnej.
3. Gatunki literac...
Romantyzm
Romantyzm jako prąd umysłowy i literacki rozwijał się w Europie od czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789-1799) do końca lat czterdziestych XIX wieku, a w wielu literaturach narodowych nieco dłużej.
Fundamentalnym składnikiem ...
Definicje i rodzaje dramatów
Dramat, z greckiego drma – („działanie, akcja”), jeden z trzech głównych (obok liryki i epiki) rodzajów literackich, trakto-wany często jako gatunek sztuki syntetycznej, wielotworzywowej – zarówno literackiej, jak i teatralnej.
Wyk...
Starożytna Grecja
GRECJA ARCHAICZNA
W tym okresie w dziejach Grecji, który przypada na VII i VI wiek p.n.e. wykształcił się charakterystyczny typ świątyń. Były one orientowane zgodnie ze stronami świata, frontem ku wschodowi. Budowana je na planie prosto...