Człowiek - to brzmi dumnie?

Człowiek – to brzmi dumnie?

Cóż, jest to trudne pytanie. Niektórych ludzi nic nie różni od zwierząt. Rzadko kierują się umysłem, częściej instynktem. Nie można dać się zniżyć do ich poziomu. Człowiek został obdarzony umysłem po to, aby tworzyć społeczeństwo. Na przykład: idziemy sobie do domu z pracy, jesteśmy zmęczeni. Raptem widzimy na ulicy 3 ludzi bijących młodego chłopca. Biedak ma już połamane okulary i płacze. Napastnicy dalej męczą go, bawiąc się przy tym. Oto najlepszy przykład utracenia człowieczeństwa: Stado hien napada słabego, bezbronnego jelonka. Załóżmy, iż my jesteśmy niedźwiedziem. Możemy mu pomóc, ale nie chce nam się. Jednak nie zapominajmy, jeżeli mu nie pomożemy sami stajemy się zwierzem.

Ci ludzie mieli rozmaite powody, aby bić tego chłopca. Jeden z nich pewni był bity w domu, drugi był po prostu wściekły i musiał się wyżyć, trzeci miał pewni jeszcze inny powód. Jednak pamiętajmy: przemoc rodzi przemoc; Pytanie skąd się wzięła ta przemoc? Właśnie od zwierząt. Zawsze starajmy się być ludzcy. Ale co naprawdę znaczy być człowiekiem? Jedno jest pewne: Musimy być dumni z naszego człowieczeństwa, z naszej kultury, wiary, domu, miasta, cywilizacji. Ze wszystkiego, co nas dzieli od innych stworzeń.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

„Człowiek to brzmi dumnie”

„CZŁOWIEK TO BRZMI DUMNIE”- uzasadnij powyższą tezę na podstawie przykładach postaw bohaterów „Quo vadis”


W mojej pracy zmierzam udowodnić słuszność tezy „ Człowiek to brzmi dumnie”, na podstawie przykładów zac...

Wiedza o społeczeństwie

Jak rozumiesz powiedzenie "człowiek - to brzmi dumnie"?

"Jak rozumiesz powiedzenie: Człowiek - to brzmi dumnie?"

W pracy chciałabym przedstawić swój pogląd na temat "Człowiek - to brzmi dumnie". Postaram się go udowodnić i napisać, dlaczego twierdzę tak, a nie inaczej.
Na pewno ...

Język polski

Jak w świetle opowiadania Ernesta Hemingwaya rozumiesz słowa: „Człowiek – to brzmi dumnie”

W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem: „Człowiek - to brzmi dumnie”, które według mnie idealnie pasuje do postaci Santiago z opowiadania Ernesta Hemingwaya pt. „Stary człowiek i morze”. Na potwierdzenie mojej tezy istnieje wiele argumen...

Wiedza o społeczeństwie

"Człowiek - to brzmi dumnie?"

W pracy chciałabym przedstawić swój pogląd na temat "Człowiek - to brzmi dumnie". Postaram się go udowodnić i napisać, dlaczego twierdzę tak, a nie inaczej.

Na pewno powinniśmy być dumni z jednego z pierwszych osiągnięć czł...

Język polski

czy zgadzasz się ze stwierdzeniem "człowiek to brzmi dumnie" odwołując się do lektury stary człowiek i morze i 2 innych lektur

czy zgadzasz się ze stwierdzeniem "człowiek to brzmi dumnie" odwołując się do lektury stary człowiek i morze i 2 innych lektur...

Język polski

"Człowiek - to brzmi dumnie?" - Refleksja

Jak rozumiesz powiedzenie: Człowiek – to brzmi dumnie?

Być człowiekiem to wielki obowiązek. Głównie obowiązek wobec innych ludzi, ale również i obowiązek wobec wszystkiego, co nas otacza.

W pewnej książce spotkałam ...