Kultura Polska w latach 1918-1939.

Mecenat państwowy był uzależniony od skromnych możliwości budżetowych. Mimo to kolejne rządy dbały o rozwój oświaty i nauki, wspomagały sztukę. Od tysiąc dziewięćset dwudziestego czwartego roku działał Teatr Narodowy. Państwo w ramach mecenatu roztaczanego nad kulturą narodową utworzyło fundusz Kultury Narodowej.
Nowe tendencje w poezji reprezentowali skamandryci, futuryści i ekspresjoniści. W literaturze powstającej w okresie między wojennym występowały różne tendencje od opisu realnego świata i zdemaskowania jego niegodności, przez tematykę zaangażowaną społecznie po analizę postaw moralnych bohaterów. Do najbardziej reprezentatywnych pisarzy tej doby należeli; Stefan Żeromski, Zofia Naukowska , Maria Dąbrowska, itd. W malarstwie i rzeźbie wśród wielu upodobań i prądów do najbardziej charakterystycznych należały; stowarzyszenie Rzym z sięgająca do motywów ludowych Zofią Stryjeńską oraz grupą formistów.
Najbardziej popularną i masowa dyscypliną sportową była w Polsce piłka nożna. Pierwszy międzypaństwowy mecz rozegrała Polska z drużyną Węgierską w tysiąc dziewięćset dwudziestym pierwszym roku. Sławnym piłkarzem był między innymi Wacław Kuchar. W dziejach sportu zapisali się na trwałe; Halina Konopnicka w rzucie dyskiem oraz Stanisław Walasiewicz w sprincie, zaś w sporcie lotniczym Franciszek Żwirk oraz Stanisław Wigur.
W tysiąc dziewięćset dwudziestym czwartym roku Władysław Rejmont otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Inni polscy nobliści to miedzy innymi Maria Skłodowska- Curie w dziedzinie fizyki i chemii, Lech Wałęsa (laureat pokojowej Nagrody Nobla), a także Czesław Miłosz i Wisława Szymborska w dziedzinie literatury.
W latach 1918-1939 kultura polska znacznie się rozwinęła. Zawdzięcza się to przede wszystkim rządowi i państwu. Powstało wiele instytutów i ośrodków szkolnictwa wyższego a także placówek mających na celu poszerzanie horyzontów kulturowych, w tym między innymi; Polskie Radio, Biblioteka Narodowa i Polska Akademia Literatury. W tamtym okresie wydawane było również czasopismo oraz kartki pocztowe, ryciny w czasopiśmie i plakaty. W roku 1930 zostało założone pierwsze Muzeum Sztuki w Łodzi. Rozwinęła się kinematografia i radiofonia czyli powstawały nowe filmy i audycje radiowe. Reasumując okres międzywojenny w bardzo dużym stopniu rozwinął polską kulturę.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

pilnie potrzebuje polska kultura w latach 1918-1939-referat

pilnie potrzebuje polska kultura w latach 1918-1939-referat...

Geografia

Kultura polska elementem kultury światowej

Zadaniem niniejszej pracy jest przedstawianie głównych elementów ewolucji kultury polskiej jako elementu kultury światowej.
Położenie Polski w samym środku Europy, w miejscu krzyżowania się kultur i trzech cywilizacji: łacińskiej, biz...

Historia

Nauka, oświata i kultura w II Rzeczpospolitej

Nauka.
Głównymi ośrodkami nauki polskiej przed rokiem 1914 były Uniwersytet Jagielloński i Akademia Umiejętności w Krakowie oraz Uniwersytet Jana Kazimierza i Politechnika we Lwowie. W czasie I wojny światowej (1915) spolszczeniu uległ ...

Pedagogika

Kultura Polski - edukacja kulturalna dzieci i młodzieży.

Wymień i uzasadnij, jakie najważniejsze wartości i wytwory kultury, które składają się na centrum kultury polskiej.Edukacja kulturalna dzieci i młodzieży realizowana przez instytuty kulturalno – oświatowe i artystyczne a także organizac...

Historia

Kultura Drugiej Rzeczpospolitej.

Data 11 listopada 1918 roku określa nam moment odzyskania niepodległości przez Polskę. Po 123 letniej niewoli naród polski odzyskał upragnione granice swojego państwa. Do Polski powróciły dawne ziemie znajdujące się pod trzema zaborami. P...