za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis?

za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis?
Odpowiedź

3x+2x=5x 18:5=3,6zl 3,6x2=7,20zl

Zeszyt 1 - x Zeszyt 2 - x Zeszyt 3 - x Długopis - 2x ( dwa razy droższy od zesztyu )   x + x + x + 2x = 5x 18 zł : 5 = 3,6 zł .  Zeszyt 1 -3,6 zl zeszyt 2- 3,6 zl zeszyt 3 - 3,6 zl    czyli 10 ,8 zł kosztowały zesztty .    18 - 10,8 = 7,2  Długopis kosztował 7,2 zl ;p  chyba dobrze ;) 

Dodaj swoją odpowiedź
Matematyka

Za trzy jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 8 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis, a ile zeszyt ?

Za trzy jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 8 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis, a ile zeszyt ?...

Matematyka

Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis?:)

Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis?:)...

Matematyka

 Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 20 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis?  

 Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 20 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis?  ...

Matematyka

Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis? (proszę o rozwiązanie z iksem- x)

Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis? (proszę o rozwiązanie z iksem- x)...

Matematyka

Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł .Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu .Ile kosztował długopis? zapisz za pomocą równania.

Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł .Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu .Ile kosztował długopis? zapisz za pomocą równania....