Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 20 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis?  

 Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 20 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis?  
Odpowiedź

x- długopis y- zeszyt   3y+x= 20 x= 2y   3y+2y=20 5y=20 y= 4   x=2*4=8 Odp. Długopis kosztował 8 zł

x --- cena zeszytu y --- cena długopisu   3x+y=20 2x=y   3x+y=20 2x-y=0 ------------+ 5x=20 x=4   y=2x=2·4=8(zł)   Odp.: Długopis kosztował 8zł.

Dodaj swoją odpowiedź
Matematyka

Za trzy jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 8 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis, a ile zeszyt ?

Za trzy jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 8 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis, a ile zeszyt ?...

Matematyka

Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis?:)

Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis?:)...

Matematyka

za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis?

za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis?...

Matematyka

Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis? (proszę o rozwiązanie z iksem- x)

Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis? (proszę o rozwiązanie z iksem- x)...

Matematyka

Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł .Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu .Ile kosztował długopis? zapisz za pomocą równania.

Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł .Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu .Ile kosztował długopis? zapisz za pomocą równania....