Za trzy jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 8 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis, a ile zeszyt ?

Za trzy jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 8 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis, a ile zeszyt ?
Odpowiedź

zeszyt - a długopis - 2a 3a+2a=8 5a=8 (obustronnie dzielisz przez 5) a=1,6[zł] 2a= 3,2[zł] Zeszyt kosztował 1,6 zł, a długopis 3,2 zł.

x - zeszyt 2x - długopis 3x+2x=8 5x=8/:5 x= 1.60 zeszyt= 1.60 dlugopis= 2×1.60=3.20 3×1.60 + 3.20 = 8 Odp. Długopis kosztował 3.20 a zeszyt 1.60

Dane: x-zeszyt 2x-dlugopis 8zł-razem _______________ 3x+2x=8 5x=8/5 x=1.6 zł-jeden zeszyt 2x1.16=3.2 zł-długopis Odp.długopis kosztował 3.20 a zeszyt 1.60 zł

Dodaj swoją odpowiedź