Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis? (proszę o rozwiązanie z iksem- x)

Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 zł. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis? (proszę o rozwiązanie z iksem- x)
Odpowiedź

3x+2x=18 5x=18/5 x=3,60zł 3,60zł*2=7,20zł Długopis kosztuje7,20zł

x- cena zeszytu y- cena długopisu 3x+y=18 /:3 y=2x x+(1:3)y=6 /-(1:3)y y=2x x=6-(1:3)y y=2[6-(1:3)y] x=6-(1:3)y y=12-(2:3)y /+(2:3)y x=6-(1:3)y 1 i dwie trzecie y= 12 /*trzy piąte x=6-(1:3)y y=5 i jedna piąta x=6-2 i dwie piąte y=5 i jedna piąta x=3,6 y=5,2 tam wcześniej to np. (2:3)y to dwie trzecie y tylko nie wiedziałem jak napisać :)

x - zeszyt 3,6 zł 2x - długopis 2*3,6 zł 3x - 3 zeszyty 3*3,6 zł 3x+2x=18 5x=18 | : 5 x=3,6

Dodaj swoją odpowiedź