Hinduizm
Religia wyznawana głównie na Półwyspie Indyjskim. Jest trzecią pod względem liczby wyznawców religią świata. Istnieje bardzo wiele odłamów hinduistycznych, różnią się zarówno wierzeniami na temat Boga, jak i praktykami. Ich wyznawców łączy przede wszystkim:
1. Szacunek dla świętych ksiąg - WED
2. Wiara w reinkarnacje
3. Wiara w prawo akcji i reakcji ( KARMA-rozumienie w sensie prawa przyczyny i skutku)
4. Dążenie do wyzwolenia, różnie rozumianego przez poszczególne odłamy.
Hinduiści generalnie wyznają, że każda wiara, która prowadzi do Boga jest dobra.
W hinduizmie istnieje wiara w bóstwa - DEWY (bóstwa męskie) i DEWI (bóstwa żeńskie). które są zwykle traktowane albo jako emanacje jednego Boga lub jako istoty niższe (np, anioły w religiach abrahamowych ).
Religia ta ma duży zbiór świętych pism. Dzieli się je na ŚRUTI ; literaturę wedyjską -WEDY oraz SMRYTI - literaturę początkowo niekanoniczną. Istnieją również inne księgi uznawane za święte tylko przez niektóre hinduistyczne odłamy bądź ruchy religijne. Dla części wyznawców tej religii kanon świętych ksiąg jet w dalszym ciągu otwarty, a nawet w niektórych nurtach za święte uznawane są święte teksty innych wyznań.
Wiara ta zakazuje krzywdzenia wszelkich istot czujących. Święte pisma tej religii nakazują wegetarianizm i twierdzą, że każdy kto spożywa, a nawet przygotowuje mięso, popełnia grzech zabicia zwierzęcia, z którego to mięso pochodzi.Tylko w wyjątkowych sytuacjach takich jak obrona własna lub cudza czy w celu utrzymania równowagi w przyrodzie jest dopuszczalne zabić drapieżnika.
Hinduiści z największym szacunkiem traktują krowy. W religii tej krowa jest zwierzęciem bardzo szanowanym. Święte pisma tego wyznania traktują krowy jako podtrzymujące życie zwierzęta. Spożywanie wołowiny jest surowo zakazane i zdecydowana większość wyznawców tego unika.