Stan wojenny - Początek

Może ta praca komuś pomoże....mnie dała dobra ocenę z histori


„Stan Wojenny-początki”

Gabriel Meretik, francuski publicysta, nazwał 13 grudnia 1981 r „Nocą generałów”
(taki tytuł nosiła jego książka, pierwsza o polskim stanie wojennym). Mówi się też
o „Nocy Jaruzelskiego”.
Noc jest groźna- nieprzewidywalna. Nocą źli ludzie „kolbami w drzwi łomocą”

Stan wojenny uchwalono nocą, z 12 na 13 grudnia 1981 r., z soboty na niedzielę.

Tuż przed północą nagle zamilkły odbiorniki radiowe, a na ekranach telewizorów pojawiło się migotanie, oznaczające awarię. Na ulicach było mroźno
i śnieżnie. Zabłąkani przechodnie zmykali do domów.
We wspomnieniach z tamtego okresu powtarza się spostrzeżenie, że owej nocy „wojna” była niedostrzegalna. Wojsko, czołgi, skoty (transportery opancerzone), cała potęga militarna tak widoczna w następnych dniach, z soboty na niedzielę przyczaiła się do skoku.
O szóstej rano w niedzielę przemówił gen. Jaruzelski. Jego nagrane wcześniej wystąpienie powtarzano do złudzenia w radiu i telewizji. Dzieci pytały się rodziców, dlaczego nie ma teleranka,
a oni dopiero wtedy wysłuchiwali przemówienia. Jeśli chodzi o wystąpienie w telewizji, to gen. Jaruzelski występował w mundurze, na tle flagi i orła (bez korony).
O wprowadzeniu stanu wojennego jako pierwsi dowiedzieli się internowani. Wyciągnięto ich z domów, zanim jeszcze Rada Państwa uchwaliła dekret o stanie wojennym. Pośpiech, z jakim wyłapywano ludzi „Solidarności” (na podstawie dekretu, którego nie było), to dzisiaj jeden z dowodów na nie praworządne, nawet w świetle przepisów obowiązujących w PRL, postępowanie ekipy generałów.

Noc z 12 na 13 grudnia była zwieńczeniem długotrwałych przygotowań.

W ramach akcji Agora opracowano drobiazgowe opisy miejsc zamieszkania tzw. wrogów Polski Ludowej (ze wskazaniem na alternatywnych dojść do mieszkań i ewentualnych dróg ucieczki).

Najpierw ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (przez Polaków często nazywana WRONą).

W sobotę, 12 grudnia 1981 r. zebrała się w składzie 20 osób ( 14 generałów, 1 admirał i 5 pułkowników) WRONa. To ona formalnie wezwała to wprowadzenia stanu wojennego. O istnieniu WRON społeczeństwo dowiedziało się dopiero po przemówieniu gen. Jaruzelskiego.
13 grudnia 1981 r. ok. godz. 1 w nocy zaczęło się posiedzenie Rady Państwa. Wcześniej 14 członków tego gremium wyciągnięto z łóżek i przewożono ( w sprawie nie cierpiącej zwłoki)
do Belwederu.
Jedynie Ryszard Reiff zgłosił przeciw wprowadzeniu stanu wojennego. Ale 13 na 14 głosujących uchwaliło decyzję.

O godz. 23.30 ruszyła „Azalia:- wojsko wkroczyło do obiektów polskiej telewizji i radia. Zablokowano telefony w całym kraju. Specjalne grupy przystąpiły do internowania działaczy „Solidarności” i wywożenia ich do 52 placówek dla internowanych. W jednej z takich placówek umieszczono nawet Edwarda Gierka.

Prawo stanu wojennego ograniczało wolność obywateli do minimum.

Wprowadzono godzinę milicyjną ( na początku od 22:00 do 6:00 a później
od 23:00 do 5:00). Po uruchomieniu łączności telefonicznej rozmowy jawnie podsłuchiwano („rozmowy kontrolowane”). Także listy podlegały cenzurze.
Aby wyjechać poza województwo należało mieć specjalną przepustkę. Kategorycznie zabraniano zgromadzeń oraz demonstracji. Społeczeństwa pozbawiono informacji. Zawieszono produkcję gazet. 14 grudnia ukazały się jedynie „Trybuna Ludu”, „Żołnierz Wolności” oraz wojewódzkie organy PZPR. Radio i telewizję ograniczano
do jednego programu. Prezenterów ubierano w mundury.
Przez pierwsze tygodnie zamknięte były szkoły oraz wyższe uczelnie.

Pierwszej nocy stanu wojennego internowano prawie 4 tys. osób, a w sumie decyzje o odosobnieniu podjęto wobec 9736 osób.
Jednak mimo zakazu w całym kraju wybuchały strajki, m.in. : w Hucie im. Lenina, Hucie Katowice
a także kopalniach Pafawagu i wielu innych. Wezwanie do powszedniego strajku ogłosił Krajowy Komitet Strajkowy w Gdańsku.
Na czele KKS stanął Mirosław Krupiński. 16 grudnia1981 r. aresztowano
go i skazano na 3,5 roku więzienia.
Najdłużej opór stawiali górnicy w „Wujku”, „Ziemowicie” i „Piaście”.
16 grudnia 1981 r. ZOMO ( Zmotoryzowany Obwody Milicji Obywatelskiej) przy wsparciu wojska ruszył szturm na strajkujących w „Wujku”, Zginęło 9 górników.
Do dnia dzisiejszego toczy się proces w sprawie przypuszczalnych zabójców.
„Ziemowit” przerwał strajk dopiero 24 grudnia, natomiast „Piast” 28 grudnia, jako najdłużej strajkujący zakład pracy w stanie wojennym.
Nadzieję społeczne podtrzymywało hasło „Zima wasza, Wiosna Nasza”. W połowie wiosny stan wojenny trwał w najlepsze. Chociaż nie było już strajków, nie skończyły się kłopoty z zaopatrzeniem. Brakowało wszystkiego. Wprowadzono kartki na benzynę, wędliny, cukier, papierosy i alkohol, słodycze a nawet papier toaletowy.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Wojsko Polskie a Stan Wojenny

Wojsko Polskie a Stan Wojenny

1.Wstęp

Wprowadzony dwadzieścia siedem lat temu, 13 grudnia 1981 r., stan wojenny był ukoronowaniem kilkunastomiesięcznych przygotowań. Jego wprowadzenie rozważano już w sierpniu 1980 r., lecz z...

Język polski

"Początek" – książka burząca stereotypy.

„Początek” Andrzeja Szczypiorskiego to powieść bogata treściowo, podejmująca różnorodne tematy istotne w życiu człowieka. W tym tkwi jej wartość, dzięki swojej uniwersalnej i bogatej tematyce zyskała popularność i uznanie, nie tyl...

Historia

Czy 8 maja 1945 r. to dzień wyzwolenia czy początek zniewolenia narodu polskiego?

Aby słusznie odpowiedzieć na to pytanie trzeba prześledzić fakty od początku 1945 roku, aż do lipca 1952. Miały wtedy miejsce konferencje oraz inne wydarzenia polityczne ważne dla Polski i Polaków.
Podstawy nowego ładu wykształcały ...

Stosunki międzynarodowe

Erozja w PRL-u oraz podczas transformacji

Erozja władzy ? anatomia zjawiska:

Aby móc zagłębić się w tą problematykę należy najpierw wyjaśnić dwa pojęcia: erozja i władza. Erozja to najogólniej mówiąc psucie się, stopniowe niszczenie. Niewątpliwie wpływ na nią ma...

Historia

Historia Polski 1945-1989

Historia Polski 1945-1989
Polska w strefie dominacji radzieckiej
Po wojnie znaczenie socjalistów i komunistów w rządzie polskim wzrastało coraz bardziej. W wyborach ustawodawczych z 1947 r. koalicja dwóch głównych partii zdobyła pona...