Izrael ogólnie

IZRAEL
Państwo w południowo-zachodniej części kontynentu azjatyckiego, na Bliskim Wschodzie. Obszar 21,9 tyś km2 (łącznie z 445 km2 wód śródlądowych oraz tzw. terenami okupowanymi – 7500 km2). Stolica: Jerozolima
Izrael graniczy:
s na północy z Libanem
s na wschodzie z Syrią i Jordanią
s na południowym zachodzie z Egiptem
s Północno-zachodnie granice kraju wyznacza wybrzeże Morza Śródziemnego, na południu teryto-rium Izraela sięga wąskim klinem do Zatoki Akaba (Morze Czerwone).
W skład izraelskich terenów okupowanych wchodzi:
s Zachodni Brzeg (Jordanu)
s okręg Gazy
s Wzgórza Golan
s wschodnia część Jerozolimy, tzw. Stare Miasto
W okręgu Gazy i Jerycha (na Zachodnim Brzegu (Jordanu)) utworzono tzw. autonomię palestyńskie. Zgodnie z deklaracją izraelską z września 1993, obszar autonomii palestyńskiej w okręgu Jerycha ma zostać rozszerzony na cały Zachodni Brzeg (Jordanu).
Większe miasta: Tel Aviv, Hajfa, Holon, Petach-Tikva, Ramat Gan, Beersheba, Bene Beraq oraz w obrębie obszarów okupowanych: Hebron, Nablus, Bethlejem, Jerycho oraz Gaza (Okręg Gazy).
Obszar kraju podzielony jest administracyjnie na 6 dystryktów (mechosot).
Językiem urzędowym jest hebrajski i arabski. Waluta: nowy szekel izraelski.
I. LUDNOŚĆ
6,12 mln mieszkańców, co daje średnią gęstość zaludnienia 278 osób/km2. Poza Izraelczykami (82%) w kraju zamieszkuje duża grupa Palestyńczyków (18%), głównie na terenach okupowanych przez Izrael.
Dominującą religią wśród ludności Izraela jest judaizm, wyznawany przez wszystkich niemal Żydów, mniejsze wspólnoty religijne tworzą muzułmanie, chrześcijanie, druzowie. Zjawisko analfabetyzmu jest rzadkie, czytać i pisać nie potrafi 5% obywateli kraju. Przeciętna długość życia mężczyzn wynosi 77 lat, kobiet – 81 lat.
II. WARUNKI NATURALNE:
Wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego ciągnie się pas nizin nadbrzeżnych zwanych:
s w części północnej Saronem
s na południu Safelą.
Nizinę Safeli-Saronu cechuje łagodny klimat śródziemnomorski.
Do nadbrzeżnych nizin przylega na wschodzie obszar wyżynny zwany:
s w południowej części Negewem,
s na północy Wyżyną Judzką i Izraelską.
Obszar ten zbudowany jest z silnie skrasowiałych wapieni kredowych.
Na północy kraju, oddzielona od Wyżyny Judzkiej zapadliskiem Jezreel, wznosi się Wyżyna Galilej-ska. Tutaj także silnie rozwinęły się zjawiska krasowe. Dodatkowym elementem urozmaicającym krajobraz są pojedyncze góry wulkaniczne, z najbardziej znaną górą Tabor (560 m n.p.m.). Ku półno-cy Wyżyna Galilejska wznosi się osiągając 1208 m n.p.m. na górze Mejron, najwyższej w Izraelu.
Obszary wyżyn wnętrza kraju są bardzo suche, wykorzystanie rolnicze ziem położonych w ich obrębie uzależnione jest od możliwości sztucznego nawadniania.
Wschodnia granica Izraela opiera się o wielkie zapadlisko tektoniczne Jordanu i Morza Martwego. Obszar zapadliska wokół Morza Martwego stanowi najgłębszą na świecie depresję (392 m p.p.m.). Od morza w kierunku południowym ciągnie się sucha dolina Wadi al-Araba.
Na północy do Morza Martwego uchodzi Jordan, wyznaczający w swym środkowym biegu granicę pomiędzy pozostającą pod kontrolą Izraela tzw. Cisjordanią (Zachodnim Brzegiem Jordanu) a Jorda-nią. Dalej w kierunku północnym do Izraela należy część zapadliska z jeziorami Chule i Genezaret po granicę z Libanem. pora sucha od kwietnia do października.
III. HISTORIA:
Państwo Izrael powstało w 1948 na terytoriach byłej Palestyny, pozostającej pod kontrolą Brytyjczy-ków jako tzw. terytorium mandatowe.
wojna sueska (30 X-7 XI 1956), wojna 6dniowa (5-10 VI 1967), wojna Jom Kippur (6-22 X 1973).
6 lutego 2001 premierem został Ariel Szaron, przewodniczący konserwatywnej partii Likud, zwolen-nik twardej polityki wobec Palestyńczyków.
IV. USTRÓJ POLITYCZNY:
Izrael jest republiką. Funkcje głowy państwa sprawuje prezydent, wybierany przez parlament na okres 5 lat. Władza ustawodawcza w rękach parlamentu (Kneset) o czteroletniej kadencji, w którym zasiada 120 deputowanych. Izrael nie posiada pisanej konstytucji.
V. GOSPODARKA
Izrael zalicza się do grona krajów wysoko rozwiniętych, jest najlepiej uprzemysłowionym krajem Bliskiego Wschodu. W 2002 dochód narodowy na 1 mieszkańca wynosił 19 000 USD.
Na obszarze Izraela znajdują się znaczące zasoby różnorodnych bogactw naturalnych.
s w rejonie miasta Chelec prowadzi się wydobycie ropy naftowej,
s w okolicy Rosz Zohar – gaz ziemny.
s W Oronie i Aradzie - eksploatuje się fosforyty
s w południowym Negewie - rudy miedzi i kamienie szlachetne.
s Z wód Morza Martwego pozyskuje się sole potasowe, tutaj także znajdują się duże pokłady asfaltu. Z zakładów przemysłu przetwórczego znaczny potencjał prezentuje przemysł materiałów budowlanych, maszynowy, samochodowy, metalowy, chemiczny, odzieżowy, włókienniczy, przetwórstwa spożywczego. Do najważniejszych ośrodków przemysłowych, poza stolicą, zalicza się Tel Awiw-Jafa oraz największy port morski kraju – Hajfa.
V a. ROLNICTWO
Tradycyjnie ważną gałęzią gospodarki izraelskiej jest rolnictwo. W początkowym okresie istnienia państwa owoce cytrusowe były głównym produktem eksportowym Izraela. Współczesne rolnictwo, choć relatywnie straciło swą pozycję na rzecz przemysłu, jest bardzo nowoczesne i wysoko zmechani-zowane. Do chwili obecnej najważniejszą rolę w gospodarce rolnej odgrywają sady drzew cytruso-wych. Poza owocami uprawia się pszenicę, jęczmień, ziemniaki, buraki cukrowe, bawełnę, tytoń oraz warzywa. Charakterystycznymi uprawami dla obszarów Negewu są palmy daktylowe i agawy.
W Izraelu prowadzi się intensywną hodowlę, głównie bydła, drobiu i owiec. Pod uprawę wykorzystuje się znaczne obszary ziem sztucznie nawadnianych i osuszonych bagien.
V b. HANDEL
Do największych partnerów handlowych kraju należą: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Belgia. Obroty z zagranicą w 2002 wynosiły: import – 30,8 mld USD, eksport – 28 mld USD. Zadłużenie zagraniczne 42,8 mld USD (2002).
INFO TURYSTYCZNE:
Godne odwiedzenia są m.in.: Stare Miasto w Jerozolimie, góry Herzl i Zion, Jaffa, Hajfa, Morze Mar-twe, kibuce (komuny osadnicze), Tel Aviv, Galilea, wzgórze Golgota, Betlejem, Beersheba, Eilat, Jerycho.
IZRAEL. DODATKOWE WARUNKI NATURALNE:
Powierzchnia wyżynno-górska, zbudowana ze skał osadowych (gł. piaskowce i wapienie) i wulkanicznych wieku mezozoicznego i trzeciorzędowego.
s na pn. - wyż. Galilei (Meron, 1208 m, najwyższy szczyt Izraela)
s na pd. - pustynna i kamienista wyż. Negew. Liczne rowy tektoniczne.
s na wsch. - Rów Jordanu z Jez. Tyberiadzkim, doliną rz. Jordan i M. Martwym (najgłębsza depresja świata - powierzchnia wody na 405 m p.p.m.) oraz suchą doliną Wadi al-Araba.
s nad M. Śródziemnym wąska nizina zw. równiną Szaron (dł. 180 km, szer. 6–20 km)
s wybrzeże M. Śródziemnego wyrównane z wałami wydmowymi.
Klimat podzwrotnikowy kontynent. Suchy:
s na pn.-zach. - wilgotny;
s nad zatoką Akaba. opady gł. w zimie.
Nieliczne rzeki stałe:
s na pn. - rz. Jordan, w środkowym biegu (na dł. 118 km) stanowi granicę z Jordanią
s na pd. - rzeki okresowe
Roślinność zmieniona wskutek działalności gosp. człowieka.
s w części pn. i na wybrzeżu - śródziemnomorski (zarośla typu makii),
s na pozostałym obszarze - stepowa, półpustynna i pustynna.
Gleby:
s w pn. i środkowej części brązowe, brunatne i rędziny oraz lokalnie terra rosa,
s na pd. - kamieniste buroziemy i bezglebowe powierzchnie skalne,
s w dolinie Jordanu - żyzne mady.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Terroryzm

? Pojęcie terroryzmu
Terroryzm jest najczęściej definiowany jako użycie siły lub przemocy przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i w ten sposób wymuszenie na danej grupie ludzi realizacji okre�...

Geografia

Terroryzm światowy – jego przyczyny i skutki wynikające dla współczesnego świata na przykładzie zamachu na World Trade Center i Pentagon 11 września 2001 roku oraz zamachu w Londynie 7 lipca 2005 roku.

Pojęcie terroryzmu jest dla nas wszystkich bardzo dobrze znane, lecz często trudno nam określić dokładnie własnymi słowami, czym tak naprawdę jest. Terroryzm jest najczęściej definiowany jako użycie siły lub przemocy przeciwko osobom lub...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Wszystko dla 2 klasy

Temat nr 1

1.Zagrożenia naturalne i ich charakterystyka:
Trzęsienie ziemi, naturalny, krótki i gwałtowny wstrząs (lub ich seria) gruntu, powstały pod powierzchnią Ziemi (ognisko trzęsienia ziemi) i rozchodzący się w postaci fa...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Po lekcje 1-8 z wydawnictwa operon- zeszyt

Temat nr 1


1.Zagrożenia naturalne i ich charakterystyka:

Trzęsienie ziemi, naturalny, krótki i gwałtowny wstrząs (lub ich seria) gruntu, powstały pod powierzchnią Ziemi (ognisko trzęsienia ziemi) i rozchodzący się w...

Biologia

Ekorozwój

Spis Treści
Ekorozwój Geneza
Ekorozwój
Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr
Świat
Perspektywy Pracy
Bibliografia

Ekorozwój Geneza
Rozwój nie zagrażający środowisku naturalnemu, harmonijne włączanie czł...