Technologia gastronomiczna

Kawa:Owoc:-zielony,-ciemno czerwony.Trzesnia-wewnatrz znajduja się 2 przylegajace do sieie ziarenka.Ziarna kawy-oddziela się od owocu i wysusza.(kawa surowa).Proces upalania kawy:-specyficzny smak i aromat,-temp.upalania wyosi do 200-250 C.-na początku(60-80 C) bialko ulega denaturacji,-nastepnie wysychanie,-parowanie wody,-temp.100 C nastepuje karmelizacja cukru(brązowienie)-temp.180-200 C zaczya się rozkładać:ziarna pekaja,brunatnieje,właściwy aromat.Skl.chem.-kofeina1-2%,woda3-5%,skl.mineralne3-6%,weglowod.5-%,bialko13%,tluszcz.10%, Wit.B,garbinka4% (kw.chlorogenowy).Ekstrakty awowe./ Kawa zbozowa:-sa to uprażone i zielone ziarna zboz:Zyta,jęczmienia, cykori,korzenia buraka cukrowego.Sposoby podawania:-zwykly,-cyrkulacyjny,-filtracyjny,-sposób próżniowy,-cisnieniowy.Podawanie:-fiizanka ch malych lub dużych,-w dzbankach malych,-wieloporcjowo w dzbankach dużych.Dodatki do k.ekspresu.:-k.po wiedeńsku(słodkiej śmietanki),-k.murzynek(bita smietana),-k.kapucynek(mala ilość śmietanki),-k.po adwokacku(zoltka utarte z cukrem,dodatek likieru lub koniaku),-k. po staropolsku(cynamon i likier),-k.po królewsku(zoltka utartez miodem i winiak)-k.po tureku.Herbata:Owoc:-mlode liscie,-zielone liscie,nierozwinięte,paczki liściowe krzewu.obrobka herbaty:-wiedniecie lisci,-skrecanie recznie lub maszynowo,-fermentacja l. trwajaca około 4h.,-suszenie l.,-sortowanie wedlug wielkości.Klasyfikacja herbaty:a)wedlug kolejności zebranego liscia.(z niedorozwiniętego paczka,z pierwszego liscia,z drugiego liscia),b)formy lisci łamanych lub kruszonych,c)kraj uprawy:Rosja,Indie itp.,d)sposób przerobu:-herbata czarna(poddana fermentacja),-kerbata zielona(nie fermentowana).Kakao:Obrobka Kakao:-oczyszczanie,-sortowanie,-prazenie,-luszczenie ziarna,-rozdrabnianie,-odtluszczanie zierna.

Napoje bezalkoholowe:-woda mineralna,-napoje gazowane,-napoje mleczne,-soki owocowe i warzywne.Napoje zimne bezalk.-przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji,-nie zawieraja alk lub zawierające nie wiecej niż 0,5%alko.Woda mineralna:-pochodzaca z źródeł naturalnych(wody naturalne):kryniczanka, staropolanka, Kujawianka,marysienka.-produkowane z wody destylowanej z dodatkiem slk.mineralnych CO2(w.sztuczna).Napoje gazowane:-zawieraja CO2,-cukier,-kawsy organiczne,-soki owocowe,-substancje smakowo-zapachowe,-wyciag ziolowy.Podzial napojow gazow.:-w.gazow. slodzone,-w.gazow. nie slodzone.Napoje owocowe: otrzymujemy z wody,cuksu,soku owocowego do 50%.Kwas chlebowy:uzyskuje się w wyniku fermentacji mlekowej, alkoholowej, produkty zbozowe.Koncentraty napojow:Produkowane:-cuier,kaws spożywczy,kwasny weglan sodu,esencji aromatycznej,sokow naturalnyh owocowych w proszku,dodatek Wit.C.Spozadzanie napojow zimnych:a)koktajle owocowe-sporzadza się z sokow owocowych z dodatkiem cukru i składników aromatycznych.b)koktajle mleczne,c)napoje typu fappe-sa mieszanina sokow lub syropow z mlekiem i lodami.d)napoje typu agg-nogg:-sa mieszanina sokow lub syropow owocowych,mleka,jaj,smietany oraz przyprawy.

Napoje alkoholowe:Ogolna charakterystyka:otrzymuje się w wyniku fermentacji alk.,w warunkach beztlenowych wywolane przez drozdze,zawierające cukier.Surowce do produkcji alk. mogą być surowce które zawieraja:cukier lub skrobie (owoce,miod,melasa (produkt uboczny), ziemniaki,zboza). Podział napojow alk. a)wysoko % o mocy 30%-50% obietosci alk. (wodki czyste i gatunkowe). b)srednio % od 7-12% objet.alk.(wina,miody pitne).c)nisko % od 1,8%-6%objet.alk.(piwo).Spirytus-zawiera do 96% objet. czystego alk. Etapy produkcji spirytusu:-wyrob tzw.spirytusu surowego,-przerob spirytusu surowego na retyfikat (spirytus, rektyfikowany, destylowany, oczyszczanie). -do produkcji spirytusu wykorzystuje się:cukier, skrobie (ziemniaki,ziarna zboz,melaza).-drozdze powoduje fermentacje,w wyniku której powstaje alk. w ilości od12-13%.-alk. uzyskany z powyższego procesu odpedza się w aparatach destylacyjnych(wzmania się moc) i otrzymuje się spirytus surowy(zawiera oprocz a.etylowego,a.metylowego oraz inne związki zwane fuzlami).

Wodki czyste i gatunkowe:Wodki-otrzymuje się poprzez zmieszanie s.reftyfikowanego i wody z dodatkiem lub bez dodatka smakowego,zapachowego.Podzial wodek czystych:a)w.czyta-spiry.reftyfikowany + woda destylowana(z ziemniakow lub zboz),b)w.wyborowe-tak samo jak w a),c)w.luksusowa-tak samo jak w a).Wodki gatunkowe-produkuje się ze spiry. Pochodzącego z przefermentowanych owocow i zboz,spiry.reftyfikowanego,cukru i świeżych lub suszonych owocow,przypraw,sr. Smakowo-zapchowych,barwnikow organicznych.Stezenie alk.moze wynosic od 25-75%.Podzial wodek gatunkowych: a)w.g.zwykle: zobrowka,sliwowka, cytrynowka,wisniowka. b)w.g.naturalne- produkowane z 2 destylatow winnych i spirytusow niereftyfikowanych: winiaki,brandy, koniaki,rum.c) w.g.naturalne owocowe i zbozowe:whisky,starki. Podzial w zależności zawartości ekstraktu:a)wytrawne maja 5% ekstraktu,b)półsłodkie od 5-22% e.,c)słodkie od 22-32% e.Likiery i kremy od 32-40%:Koniak-produkuje się z najlepszego gatunku wina białego poddanego długotrwałemu leżakowaniu w beczkach debowych,leżakują kilka lat przed rozlewem.Brandy-oznacza winiak czyli produkt destylacji lekkiego wina gronowego.Rum-produkowane z trzciny cukrowej. Arak-produkowany z ryzu,soku palmowego,melasy,trzciny cukrowej.Wyhsky-produkuje się z jęczmienia,kukurydzy i Zyta.Starka-z Zyta.Dzin-spirytus rektyfikowanego,zboza z dodatkiem owocow,jagod,jalowca lub innych surowcow roślinnych.Bitter-rosliny i cukier,spiry.refitykowany.Kremy-spirytus i krem,konsystencja polplynna,o zawartości alk. do25%,awiera zoltka jaj,mleko,śmietanę,substancje zapachowe.

Wina-uzyskujemy poprzez fermentacjemoszczu gronowego,owocowego,fermentacja alk.Moszcz-sok z owocow.Etapy produkcji wina:a)otrzymywanie soku tzw.moszczu(obrobka wstepna surowca oraz rozdrobnienie na mniejsze,wytlaczanie moszczu). b)przygotowanie moszczu do fermentacji, c)fermentacja: zafermentowanie,rozmnazanie drozdzy,-ferm. burzliwa-przemiana cukru w alk. etylowy.-defermentacja-(najdłuższy okres)-klarowanie(tworzenie się osadu na dznie naczynia).d)leżakowanie-od kilku miesięcy do kilku lat,e)odparowywanie-mieszanie win,dosladzanie,dokwaszanie,dodawanie zioł lub mocnienie spirytusem.f)rozlewnie.Wyrozniamy wina:-lekkie,slabe 10%alk.,-sredniej mocy 10-14%alk.,-mocne od 14% alk.,-wytrawne 1%cukru,-polwytrawne1-4% cukru,-polslodkie 4-6% c.,-slodkie 6-12% c.,-bardzo słodkie powyżej 12% cukru.Wymagania jakościowe win:-temp.przechowywania,-wina biale,wytrawne i półwytrawne(8-12C),-wina ziolowe,miody pitne,czerwone,deserowe(12016C)-wina musujące,gazowane(7-10C).Miody pitne:produkcja zblizona do produkcji win z tym ze z miodu i wody.Podzial miodow pitnych:a)półtora-1l. miodu i 0,5l. wody,b)dwójniaki 1l. miodu i 1l wody,c)trójniak 1 obj.miodu i 2 obj.wody,d)czwurjniak 1 l.miadu i 3 l.wody.Piwo-produkuje się z slodu(jęczmienie,chmielu,wody i drozdzy piwowarskich).Etapy produkcji:-otrzymywanieslodu,-sporzadzanie zacieru,-wrzenie piwa,-fermentacja glowna,-fermentacja lezakowa,-rozlew piwa.Podzial piw jasnych:-lekkie o zawartości ekstraktu do 10%,-pelne od 10-15%,-mocne powyżej 15%.Podzial piwa ciemnego:-pelne od 10-14%,-mocne od 18-22%.Asortyment piw występujących na naszym rynku:-piwa jasne lekkie 2,5%alk.,-piwo jasne pelne3,6%,-p.ciemne pelne 1,8%,-p.ciemne mocne 5,5%.

Dodaj swoją odpowiedź
Podstawy przedsiębiorczości

Hej potszebuje teraz szybko odpowiedzi technologia gastronomiczna Pytania są takie 1 czym zajmuje się technologią gastronomiczna? 2 co to jest produkt, posiłek, półprodukt? 3 w jaki sposób postępujemy z odpadami w gastronomii?

Hej potszebuje teraz szybko odpowiedzi technologia gastronomiczna Pytania są takie 1 czym zajmuje się technologią gastronomiczna? 2 co to jest produkt, posiłek, półprodukt? 3 w jaki sposób postępujemy z odpadami w gastronomii?...

Elektrotechnika

To pytanie jest z przedmiotu technologia gastronomiczna :) . W jaki sposób przygotowuje się główny składnik do zup ?

To pytanie jest z przedmiotu technologia gastronomiczna :) . W jaki sposób przygotowuje się główny składnik do zup ?...

Chemia

TECHNOLOGIA GASTRONOMICZNA: Jaka jest różnica między galaretą mięsną a mięsem w galarecie?

TECHNOLOGIA GASTRONOMICZNA: Jaka jest różnica między galaretą mięsną a mięsem w galarecie?...

Elektrotechnika

Zadanie z przedmiotu: Technologia gastronomiczna Jak ugotować kaszę na półsypko?

Zadanie z przedmiotu: Technologia gastronomiczna Jak ugotować kaszę na półsypko?...

Podstawy przedsiębiorczości

Technologia Gastronomiczna !!! 1.Przemiany tłuszczów podczas smażenia.? 2.Co to jest punkt dymienia.?

Technologia Gastronomiczna !!! 1.Przemiany tłuszczów podczas smażenia.? 2.Co to jest punkt dymienia.?...

Biologia

Technologia Gastronomiczna 1. Dokonaj oceny wartosci odzywczej ziemniaków. 2. Jakimi cechami powinny się odznaczać ziemniaki przeznaczone do sporządzania potraw?  Prosze pomóżcie.! ; )

Technologia Gastronomiczna 1. Dokonaj oceny wartosci odzywczej ziemniaków. 2. Jakimi cechami powinny się odznaczać ziemniaki przeznaczone do sporządzania potraw?  Prosze pomóżcie.! ; )...