Za i przeciw Unii Europejskiej


„Czy warto podejmować trud i starać się wejść do Europy, jeśli wejście to może mieć zgubny wpływ dla Polski?”- mówią przeciwnicy wejścia Polski do Unii Europejskiej tzw. eurosceptycy. Podkreślają, że z chwilą wejścia do Unii Polska przekreśli swoja suwerenność i niepodległość, a sposób życia i gospodarki podporządkowany zostanie celom zewnętrznym, niepolskim. Przeciwnicy integracji podają również argumenty ekonomiczne. Mówią o tym, że wiele polskich przedsiębiorstw na skutek zbyt silnej konkurencji upadnie lub nastąpi ograniczenie produkcji gdyż nie są w stanie konkurować z silnymi koncernami i przedsiębiorstwami zagranicznymi. Powiększy się liczba bezrobotnych. Rynek polski po zlikwidowaniu ceł, zostanie zalany tanimi produktami z wysokorozwiniętych krajów członkowskich. Staniemy się po prostu rynkiem zbytu dla różnych towarów, których jakość jest o wiele niższa od jakości produktów produkowanych na rynki Europy Zachodniej, tak jak niegdyś Polacy eksportowali wiele towarów marnej jakości na niezwykle chłonny rynek Rosyjski.
Bez wątpienia najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w rolnictwie, gdzie zatrudnionych jest 26% Polaków. Załamią się małe, nie doinwestowane gospodarstwa rolne oraz niektóre gałęzie produkcji rolnej i przetwórczej.
Kolejnym argumentem przeciw integracji z Europą, bądź za jej znacznym odłożeniem w czasie jest nie przygotowanie Polski w wielu dziedzinach, takich jak:
dostosowanie Polskiego prawa do obowiązującego w UE,
wymiar sprawiedliwości,
polityka regionalna,
fatalny stan dróg i brak autostrad,
ochrona środowiska.
Kolejnym zagrożeniem może być osiedlanie się cudzoziemców w kraju, a Polaków za granicą. Wielu Polaków, szczególnie mieszkańców wschodnich województw obawia się, że ponieważ muszą być uszczelnione granice wschodnie osłabi to kontakty z sąsiednią Ukrainą, Białorusią i Rosją. Uszczelnienie granic wiąże się z tym, że kto wjedzie do Polski będzie mógł bez kontroli przejechać aż do Portugalii.
Codziennym zmartwieniem Polaków, to przede wszystkim bezrobocie, ale także brak bezpieczeństwa na ulicach i w domach, drożyzna i narkomania. Eurosceptycy twierdzą, że wszystkie te problemy nasilą się wraz z wejściem do Unii Europejskiej.
W związku z tym nasuwa się pytanie „ To po cóż my się tak pchamy do Europy skoro przyniesie to tyle strat?”
Na każdą sprawę należy popatrzeć z dwóch stron.
Trudno się nie zgodzić, że przystąpienie do Unii Europejskiej jest dużym zagrożeniem dla Polski, ale może stanowić również wielką dziejową szansę, którą nie powinniśmy zaprzepaścić. Samotna Polska, bez sprzymierzeńców stanie się nic nie znaczącym, prowincjonalnym państewkiem, miejscem zbytu zagranicznych towarów. Euroentuzjaści uważają, że i tak jesteśmy zmuszeni restrukturyzować gospodarkę, reforma rolnictwa jest niezbędna. Integracja zwiększy jedynie pilność i wagę tych zmian. Musimy unowocześnić państwo i poprawić byt ludności. Lepiej, żeby działo się to przy pomocy Unii Europejskiej, bo wtedy otrzymamy środki przeznaczone na rozwój regionalny pochodzący z funduszy bezzwrotnej pomocy np. Phare.
Korzyści natury gospodarczej to udział w Wewnętrznym Rynku Unii, a więc otwierają się przed nami nowe potężne rynki zbytu dla naszych towarów i to nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach. Jednocześnie należy pamiętać, że Polska będzie miała swoich przedstawicieli w głównych instytucjach Unii Europejskiej. Nie będzie ubezwłasnowolniona, lecz wpłynie na kształtowanie polityki europejskiej. Czy mały powierzchniowo Luksemburg będący w strukturach Wspólnoty od początku jej powstania stracił suwerenność? Nie.
Czy społeczeństwo utraciło świadomość narodową? Nie, każdy człowiek zapytany na ulicy o narodowość odpowie z dumą, że jest Luksemburczykiem. Dlaczego inaczej miałoby się stać w Polsce?
Dla uczniów wielką korzyścią będzie między innymi uznanie równorzędności świadectw i dyplomów, co pozwala na swobodne uzyskanie pracy, założenie firmy, bądź podjęcie dalszej nauki.
Wdrożenie europejskich norm ekologicznych przyczyni się do poprawy warunków życia ludzi. Stosowanie nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologii racjonalizujących zużycie surowców i energii pozwoli poprawić efektywność gospodarczą.
Tak naprawdę trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie, co dalej robić, w jakim iść kierunku. Jedno jest pewne, każdemu Polakowi powinno zależeć na tym by żyło nam się lepiej. Ale wszyscy musimy wiedzieć, że integracja z Unią Europejską jest dla nas jedynie szansa, a nie darowizną, którą ktoś nam daje. Tę szansę można wykorzystać tak jak Irlandia lub tak jak Grecja. Irlandczycy są uznawani za „europejskiego tygrysa” gospodarczego. Jeszcze kilkanaście lat temu mieszkańcy Wielkiej Brytanii naśmiewali się z tego małego państewka. Dziś już nikt się nie śmieje, bo Irlandczycy mają większy dochód na głowę niż sąsiedzi w Zjednoczonym Królestwie. I osiągnęli to w oszałamiająco krótkim czasie. Grecy natomiast przejedli pieniądze, które zaoferowała im jako szansę Unia Europejska. Teraz poniosą niezbyt przyjemne konsekwencje.
Na zakończenie przytoczę słowa Marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, który na pytanie: „ Jak należy postępować, by Polskie społeczeństwo ostatecznie się przekonało do szansy, jaką przed nami stawia Unia?” – odpowiedział:
"To jest bardzo poważny problem, który powinien być jak najszybciej rozwiązany. Kampania informacyjna powinna być skierowana na dół do ludzi , a nie do elit, które z reguły mają dobre pojęcie o Unii Europejskiej. Tutaj nie ma lepszego rozwiązania , tylko ciągle brak pieniędzy. Nie ma środków na edukację proeuropejską dzieci i młodzieży, nie mamy szeroko zakrojonej kampanii w gazetach, telewizji i radiu. Szczerze należy przyznać, że te parę bilboardów, które możemy obserwować na ulicach naszych miast sprawy nie załatwiają".

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o społeczeństwie

Za lub przeciw Unii Europejskiej

Już podczas II wojny światowej, w 1942r. z inicjatywy Władysława Sikorskiego, premiera rządu RP na uchodźstwie, odbyła się w Londynie międzynarodowa narada na temat powołania „Wspólnoty Europejskiej”, która miała być podstawą nowe...

Wiedza o społeczeństwie

Moje „za” i „przeciw” Unii Europejskiej

W przededniu referendum akcesyjnego każdy Polak, a nawet szerzej każdy obywatel jednego z 10 państw przyjmowanych do UE, staje przed bardzo poważnym wyborem: w którym miejscu postawić „krzyżyk”? Jak zadecydować, żeby nie tylko na tym ni...

Wiedza o społeczeństwie

Przedstaw szanse i zagrożenia wynikające z faktu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wypowiedź uzasadnij odwołując się do materiałów źródłowych

Zastanawiając się nad członkostwem Polski w Unii Europejskiej, zadajemy sobie pytanie, jakie przyniesie nam ono korzyści. Często słyszymy o wzroście PKB oraz środkach z funduszy unijnych, do których Polska uzyskała dostęp po akcesji do Un...

Wiedza o społeczeństwie

Polska w Unii Europejskiej - jej oczekiwania i obawy

Trwają negocjacje Polski z Unią Europejską. Ich zwieńczeniem będzie przystąpienie naszego kraju do struktur europejskich. Polskiemu rządowi zależy na tym, aby jak najszybciej uzyskać członkostwo w tych strukturach. Unia Europejska jest sil...

Edukacja europejska

Historia Unii Europejskiej

1945.V.-koniec II wojny w Europie
1947.VI.5–sekretarz stanu USA George Marshall wygłasza
przemówienie na Uniwersytecie Harvarda-proponuje krajom
europejskim pomoc finansową na odbudowę i modernizację
Europy(plan Marshalla)...