Rodzaje osób prawnych

3 Przedsiębiorstwo państwowe jest samodzielnym, samorządnym i samo finansującym się podmiotem gospodarczym posiadającym osobowość prawną. Jako samodzielna jednostka przedsiębiorstwo państwowe jest wyodrębnione zarówno organizacyjnym, ekonomicznym, jak i prawnym. Osobowość prawna zapewnia przedsiębiorstwu możność samodzielnego działania. jako osoba prawna przedsiębiorstwo państwowe może dokonywać czynności w zakresie prawa cywilnego, a więc samodzielnie nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, kierując się własnym interesem i podejmując własne decyzje. jednocześnie przedsiębiorstwo samo ponosi odpowiedzialność za swoje zobowiązania.

4.Bank – przedsiębiorstwo wykonujące działalności polegającą na przyjmowaniu depozytów, udzielaniu kredytów, wydawaniu instrumentów pieniądza elektronicznego oraz innych czynności, określonych przepisami prawa i wymienionych w statucie banku.
Istnieje także podział banków ze względu na prawną formę działalności:
-banki państwowe (przedsiębiorstwa państwowe);
-banki spółdzielcze (spółdzielnie);
-banki w formie spółek akcyjnych.



5.SPÓŁDZIELNIA jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą.
Cechy spółdzielni:
-dobrowolność
-samodzielność
-samorządność
-nieograniczona liczba członków
-prowadzi działalność oświatowo-wychowawcza
prowadzi działalność w oparciu o środki produkcji które są własnością członków spółdzielni
-najwyższym organem jest walne zgromadzenie
-zysk dzielony jest pomiędzy członków spółdzielni przeważnie raz do roku po zamknięciu bilansu i podsumowaniu rocznej działalności przeważnie na walnym zgromadzeniu.

6. Stowarzyszenie - organizacja społeczna powoływana przez grupę osób o wspólnych celach lub zainteresowaniach. W Polsce do stowarzyszeń nie zalicza się partii politycznych, komitetów wyborczych, związków wyznaniowych i branżowych organizacji zawodowych (związków zawodowych), takich jak np. cechy rzemieślnicze.
Podstawowym aktem prawnym regulującym problematykę stowarzyszeń, ich zakładania i funkcjonowania jest ustawa „Prawo o stowarzyszeniach” z dnia 7 kwietnia 1989 roku (Dz. U. Nr 20, poz. 104).

7. Fundacje. Substratem fundacji – wyodrębniona masa majątkowa. Z działalności fundacji korzystają osoby nie będące członkami tej osoby prawnej tzw. destynariusze. Liczba członków fundacji służy zasadniczo nieokreślonej liczbie osób. Zadania i cele działania, w wypadku fundacji mówi nam o sferze funkcjonowania rozstrzyga wola jej kreatora. Majątek fundacji natomiast w jej pierwotny majątek wyposaża fundator. Reprezentantami osób prawnych typu korporacyjnego są spółki prawa handlowego (z o.o. i akcyjne), spółdzielnie, stowarzyszenia i partie polityczne. Cechy osób prawnych typu fundacyjnego mają państwowe osoby prawne oraz fundacje.

Dodaj swoją odpowiedź
Prawo cywilne

Pojęcie i rodzaje czynności prawnych

POJĘCIE I RODZAJE CZYNNOŚCI PRAWNYCH

Juryści rzymscy nie wypracowali ani pojęcia ani ścisłej terminologii czynności prawnych.
Oświadczenia woli mające na celu powstanie, zmianę lub wygaśnięcie stosunku prawnego to czynności...

Prawo

Wstęp do nauk prawnych

Fakt – wszystko co zewnętrzne, wybór faktów w oparciu o hierarchię ważności, hierarchia faktów; wybór autonomiczny (wewnętrzny) i heteronomiczny (zewnętrzny), oraz autonomiczno – heteronomiczny.

Nawyk a norma – to typowe i ...

Prawo

Rodzaje stosunków prawnych w prawie polskim.

STOSUNEK PRAWNY

Między żyjącymi gromadnie ludźmi dochodzi nieustannie do kontaktów. Ludzie nawiązują znajomości i przyjaźnie, świadczą sobie usługi łączy ich członkostwo jednego klubu sportowego, jazda w jednym wagonie nawet ...

Finanse i bankowość

Podatek dochodowy od osób fizycznych i prawnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych

? Ogólna charakterystyka podatku

Od stycznia 1992 roku wprowadzono w Polsce powszechny podatek dochodowy od osób fizycznych. Był to istotny etap reformy polskiego systemu podatkowego, który...

Finanse i bankowość

Podstawy nauk prawnych

XIX w POZYTYWIZM PRAWNY prekursor John Austin ;Karl Bergnohm, Georg Jellinek naród w sensie konstytucyjnym, twierdzili że prawo powinno być stałe i jednakowe dla wszystkich i niezmienne;normy moralne i etyka nie powinny zmieniać prawa jeśli je...