ENERGETYKA POLSKA NA TLE INNYCH PAŃSTW EUROPY

ENERGETYKA POLSKA NA TLE INNYCH PAŃSTW EUROPY
Odpowiedź

W Polsce inwestuje się mało w odnawialne źródła energii.  W innych krajach stanowią one duży procent, np Norwegia 98% wodne. Dzięki dużym ilością rud węgla kamiennego energetyka cieplna ma ponad 90% udziału w energeryce polski.

Polska energetyka opiera się na węglu kamiennym i brunatnym - surowcach cieplnych.Duże elektrownie cieplne w Polsce m.in to Bełchatów, Kozienice, Turów, Płatnów, Stalowa Wola, Poznań, Dolna Odra. Elektrownie wodne: Solina, Żarnowiec, Porąbka - Żar) dostarczają jedynie niewielki procent energii elektrycznej. Na południu Polski znajdują się tzw. farmy wiatrowe - elektrownie wiatrowe, jednak i one nie mają znacznego udziału w polskiej energetyce, znajdują się na obszarach nizinnych, gdzie wiatry z zachodu(dominujący kierunek wiatru w Polsce) nie mają przeszkód w postaci wysokich wzniesień. 56% energii w Polsce pochodzi z elektrowni cieplnych opalanych węglem kamiennym, 40% z elektrowni, w których jako surowiec coeplny stosuje się węgiel kamienny. W Pyrzycach i na Podchalu wykorzystuje się energię geotermalna. W Polsce nie ma elektrowni atomowych, jednak w przyszłości może się to zmienić. Produkcja energii elektrycznej  zawiera się w przedziale 2000 - 5000 kWh na jednego mieszkańca.   W Skandynawii duży procent energii pochodzi z elektrowni wodnych. Eelktrownie wodne znajduą się też na Dnieprze - Ukraina, w Rosji, w rejonie Alp, w Rumunii i Hiszpanii - głównie tam, gdzie znajdują sie rzeki o dużym spadku. W niektórych rejonach Europy, takich jak Islandia w znacznym stopniu wykorzystuje się energię geotermalną. Elektrownie atomowe dominują we Francji. Energia jądrowa jest pozyskiwana również w wielu innych państwach Europy i mimo konieczności składowania niebezpiecznych odpadów radioaktywnych, pozyskiwanie energii atomowej mniej szkodzi środowsku niż pozyskiwanie energii z surowców cieplnych. Eenrgia atomowa stanowi duży procent energii pozyskiwanej w  innych krajach Europy. Produkcja energii w przeliczeniu na jednego mieszkańca w krajach skandynawskich, Rosji i w krajach Europy Zachodniej jest większa niż w Polsce.

Dodaj swoją odpowiedź
Makroekonomia

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w ujęciu teoretycznym.Czy Polska jest atrakcyjnym krajem dla BIZ

Środowisko Biznesu Europejskiego - praca na potrzeby modułu ŚBE


Temat: Wyjaśnij ( w ujęciu teoretycznym ) znaczenie Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych dla gospodarki kraju przyjmującego takie inwestycje.
Oceń uwzględni...

Administracja

Prawo europejskie

Prawo europejskie prof. Tyranowski 1999
Powstanie UE: najważniejsze etapy:
1946 r. Winston Churchill, w Zurichu, mówił o potrzebie stworzenia „stanów zjednoczonych Europy”,
1947 r. Uruchomiony został amerykański Plan Marshall...

Wiedza o społeczeństwie

Historia UE

Głównym propagatorem zjednoczenia Europy był Winston Churchill który w słynnej deklaracji wygłoszonej 19.09.1948 na Uniwersytecie w Zurychu postulował utworzenie Stanów Zjednoczonych Europy. W tym samym czasie idea integracji zdobyła wielu ...

Geografia

Geografia społeczno - ekonomiczna Polski - matura

Ludność i procesy urbanizacyjne
Zmiany liczby ludności Polski po II wojnie światowej
Liczba ludności Polski w 1998
roku osiągnęła prawie 39 mln mieszkańców. Pod tym względem
zajmujemy 8 miejsce w Europie. Obecnie głównym...

Geografia społeczno-ekonomiczna

Jak kształtował się przyrost naturalny po II wojnie światowej

Ludność i procesy urbanizacyjne
Zmiany liczby ludności Polski po II wojnie światowej
Liczba ludności Polski w 1998 roku osiągnęła prawie 39 mln mieszkańców. Pod tym względem zajmujemy 8 miejsce w Europie. Obecnie głównym czynnik...