My Polacy. Wady i Zalety! Jacy Jesteśmy

Panuje przekonanie, że każdy naród wyposażony jest w szczególne cechy charakteru, czego odzwierciedleniem są stereotypowe sądy o różnych narodach. Uważam, że w tak jak u każdego tak i u Polaków można znaleźć wady i zalety. Nie ma jednak narodów tylko dobrych albo tylko złych.
O naszym narodzie pisano bardzo wiele, przez tysiące lat powstawały dzieła, w których można znaleźć sąd nad Polską i Polakami.
To dzięki temu wiemy, że Polacy od zawsze cenili sobie wolność i dla niej byli gotowi oddać życie. To Polacy potrafili jako jedyni w Europie stawić czoło nawale hitlerowskiej. Polacy nadal są wielkimi patriotami. Cechuje nas również przywiązanie do tradycji, szacunek dla bohaterów. Wady:
- Do największych przywar należą pijaństwo, chuligaństwo, kradzież , lenistwo, i korupcja i kłótliwość.
- Polacy uwielbiają się bawić, a co za tym idzie pić. Bez trunku nie można było mówić o dobre zabawie.
- Przy różnego rodzajach libacjach często tracono rozum, często potem doprowadza to do niepotrzebnych konfliktów, ponieważ Polacy nie umieją pić z umiarem.
- Częste kierowanie się własnym interesem a nie interesem ogółu doprowadzało nasz kraj do rozłamu.
- Szlachta na sejmach wciąż nie mogła dojść do porozumienia między sobą, wystarczyło, że komuś na rękę nie była jakaś ustawa lub zarządzenie to zgłaszano veto lub rozwiązywano sejm nic nie ustalając . Zalety:

- Polacy to waleczny naród, który w chwili zagrożenia potrafi zdobyć się na odwagę i bohaterstwo.
- Jesteśmy narodem wiernym swojej ojczyźnie i jeśli cos jej zagraża, to potrafimy nawet zapomnieć o własnych przekonaniach i stanąć ze znienadzwidzonym sąsiadem razem do walki.
- Historia zaborów nauczyła nas pokory, ale też poczucia patriotyzmu.
- Polacy posiadają też takie dobre cechy jak gospodarność. Potrafią żyć w zgodzie z naturą, która daje im tak dużo w zamian.
- Ich domy są zawsze otwarte dla gości wedle przysłowia ?Gość w dom, Bóg w dom?.
- Możemy być dumni że nasi przodkowie tak dzielnie walczyli o naszą ziemie, byli oddani swojej ojczyźnie, poświęcić mogli dla niej wszystko miłość, rodzinę.
- Prawie wszyscy polscy rycerze przestrzegali kodeksu rycerskiego, najważniejsze dla nich był ?Bóg, honor ojczyzna?.
PODSUMOWANIE
Może i my Polacy mamy jakieś przywary narodowe, tak jak Anglicy, Niemcy itp. ale musimy pamiętać o tym, że każdy człowiek jest inny i inaczej patrzy na świat. Nasz naród może być różnie postrzegany i my Polacy również, ale chciałbym tu zacytować słowa Jana Pawła II:
?Dzieje Narodu zasługują na właściwą ocenę wedle tego, co wniósł on w rozwój człowieka i człowieczeństwa, w jego świadomość, serce, sumienie?
Uważam, że nasz naród wiele wniósł do naszego rozwoju i myślę ze możemy być dumni z tego, że jesteśmy POLAKAMI. ( a może te słowa to jedna z wad, zawsze my Polacy lubimy się przechwalać??) Te wszystkie wady i zalety składają się na nasz specyficzny polski charakter. Bądźmy dumni że jesteśmy Polakami!!

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jacy jesteśmy Polacy?

JACY JESTEŚMY POLACY?

I Wstęp:
Panuje powszechne przekonanie, że każdy naród wyposażony jest w szczególne i trwałe cechy charakteru, czego odzwierciedleniem są stereotypowe sądy o różnych nacjach, utrwalone chociażby w pr...

Język polski

Sąd nad narodem

l. Polska i Polacy -sąd nad moim narodem
2. Jacy byliśmy, jacy jesteśmy
3. Nasze wady i zalety narodowe
4. Polaków portret literacki
5. Moje refleksje na temat rodaków

Literatura każdego narodu jest zwierciadłem, w kt...

Pedagogika

Historia wychowania

Polskie podręczniki do historii wychowania:
• Historia powszechna
• Historia filozofii dotyczące człowieka
W Polsce w II połowie XIX wieku.
W pierwszej połowie XIX wieku najczęściej były w opracowaniach dotyczących pedag...

Język polski

Wizerunek Sarmaty na podstawie "Pamiętników" Paska.

Na podstawie „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska oraz twórczości Wacława Potockiego scharakteryzuj wizerunek Sarmaty. Czy współcześni Polacy są spadkobiercami barokowych Sarmatów?

Sarmatyzm powstał na przełomie XVI i XVII w...

Język polski

Jakie treści i postawy zawarte w literaturze przedrozbiorowej mogą pomóc w kształtowaniu wzorca osobowego współczesnego człowieka - Polaka.

Człowiek współczesny wraca myślami w przeszłość. Zastanawia się nad początkiem swego istnienia, skąd pochodzi, jacy byli jego przodkowie, jak kształtowało się jego życie. Powraca do literatury, która powstała przed jego narodzeniem. ...