Bogowie greccy

Bogowie

Zeus gromowładny bóg, królujący na Olimpie wraz ze swą siostrą i zarazem żoną, Herą. Syn Kronosa i Rei, wspieramy przez matkę, podporządkował sobie innych bogów siłą, obalając ojca i dzieląc się władzą z Posejdonem i Hadesem. Spłodził liczne potomstwo zarówno z boginkami, jak i ziemiankami, m.in.: Aresa, Hefajstosa, Persefonę, Apolla, Artemidę, Afrodytę, Hermesa, Dionizosa, Atenę, Heraklesa, muzy. Strzegł ładu na ziemi i wśród bogów, panując nad siłami przyrody, nie miał jednak władzy nad przeznaczeniem. Przedstawiany był jako starzec z berłem i piorunem. Jego najsłynniejszy posąg wyrzeźbił Fidiasz.
Zeus? syn Kronosa i Rei, naczelne bóstwo nieba i ziemi, bóg światłości, zsyłał deszcze, grzmoty i pioruny. Stał na straży porządku świata, sprawiedliwości, był opiekunem wszystkich plemion greckich, patronem każdego gospodarstwa rolnego. Doznawał wielkiej czci w całej Grecji, lecz głównymi miejscami kultu były Nemea i Olimpa, gdzie obchodzono ogólnogreckie uroczystości poświęcona mu, oraz Dodona, w której znajdowała się wyrocznia boga. Atrybutami Zeusa były: berło, piorun, orzeł i tarcza z frędzlami.

Hera pierwsza córka Kronosa i Rei, żona i siostra Zeusa, opiekunka małżeństw. Zeus dawał jej liczne powody do zazdrości. Mściwa bogini broniła swej czci, prześladując kochanki boskiego małżonka i ich dzieci (m.in. Heraklesa). Podczas wojny trojańskiej pomagała Grekom.
Hera ? największa bogini olimpijska, siostra i żona Zeusa. Królowa nieba i ziemi, opiekowała się przede wszystkim kobietami zamężnymi i życiem rodzinnym. Ulubionym ptakiem tej bogini był paw, roślinami lilia i granat. Główne ośrodki kultu Hery znajdowały się w Samos, Argos, Sparcie i Mykenach.

Hermes syn Zeusa i Mai, opiekun pasterzy i kupców (u Rzymian ? Merkury). Od dzieciństwa słynął z przedsiębiorczości i umiejętności łagodzenia sporów, dlatego Zeus obrał go na swego gońca. Hera przedstawiano jako młodzieńca ze skrzydlatymi sandałami.
Hermes ? bóg sprytu i zręczności, boski posłaniec. Pełnił funkcję opiekuna dróg, heroldów, podróżnych, kupców, rzemieślników i złodziei. Czczono go na wiele sposobów, np. umieszczano na drogach słupy z jego popiersiem (tzw. hermy). Atrybutami Hermesa były: szeroki kapelusz, kaduceusz opleciony wężem oraz ozdobne skrzydełka u nóg i kapelusza.

Afrodyta bogini miłości i piękności (u Rzymian ? Wenus). Wszechwładna córka Zeusa, żona Hefajstosa. Kiedy Parys uznał ją za piękniejszą od Ateny i Hery, nagrodziła go miłością pięknej Heleny, żony króla Sparty Menelaosa. Uprowadzenie Heleny do Troi stało się przyczyną długotrwałej wojny (wojna trojańska).
Afrodyta zrodzona z fal morskich, ośrodkami jej kultu były m. in Knidos, Pafos, Cypr. Mężem bogini był Hefajstos, którego nieustannie zdradzała z Aresem. Jej atrybutem były gołębie, róża i mirt.

Atena córka Zeusa, bogini mądrości, opiekunka wojowników, obdarzona przydomkiem Pallas, tj. potrząsająca dzidą (u Rzymian ? Minerwa). Narodzona w pełnej zbroi, z głowy ojca. Wieczna dziewica, patronowała Atenom, sprawowała pieczę m.in. nad Achillesem i Odyseuszem, sprzyjała Argonautom.
Atena ? córka Zeusa i Metis (Rozwagi). Bogini mądrości, rozwagi i wojny, opiekowała się rzemiosłem, życiem społecznym oraz pracami kobiecymi, zwłaszcza tkactwem. Atrybutami Ateny były: włócznia, hełm i egida, ulubioną rośliną ? oliwka, zwierzęciem ? sowa.

Ares syn Zeusa i Hery, bóg wojny, uosobienie zniszczenia. Homer w Odysei opisuje jego romans z Afrodytą, którego owocem był Eros. Ukazywany w sztuce jako przystojny mężczyzna z tarczą i włócznią lub mieczem, często na rydwanie.
Ares ? syn Zeusa i Hery, bóg krwawej i okrutnej wojny. Poświęcone mu były wilk i pies, z ptaków jastrząb; wierzono poza tym, że ten bóg szczególnie upodobał sobie dziką Trację i tam najchętniej przebywał.

Posejdon jeden z najpotężniejszych bogów, syn Kronosa i Rei, brat Zeusa i Hadesa, władca mórz. Przedstawiany był jako starzec z trójzębem. Należał do bogów mściwych i gniewnych. To przez niego Odyseusz przez 10 lat nie mógł odnaleźć drogi do rodzinnej Itaki.
Posejdon ? syn Kronosa i Rei, brat Zeusa i Posejdona, bóg mórz, rzek, wysp i półwyspów, panował nad wszystkimi istotami żyjącymi w wodach morskich i lądowych. Jego władzy podlegali żeglarze wraz ze swoimi statkami. Atrybutem jego potęgi był trójząb, dzięki któremu wzniecane były burze morskie i powodowano trzęsienie ziemi. Głównym centrum kultu Posejdona była świątynia na Istmos, poświęcane mu były konie i delfiny.

Dionizos albo Bakchus, syn Zeusa i królewny tebańskiej Semele, bóg wina i witalnych sił natury. Nauczył ludzi uprawiać winną latorośl i produkować wino. Wędrował w otoczeniu wyznawczyń (bachantek) i satyrów. Jego kult przeniknięty był wpływami wsch. o charakterze orgiastycznym. Był bogiem sprawiedliwym, ale wymagającym posłuszeństwa ? o tym traktuje tragedia Eurypidesa Bachantki. Jego ukochaną była Ariadna. Przedstawiany jako brodaty mężczyzna lub urodziwy nagi młodzieniec z laską oplecioną winem. Święta ku jego czci, Dionizje, dały początek rozwojowi teatru greckiego.
Dionizos bóg winnej latorośli i mistycznego szału. Uważany był za tego, który nauczył ludzi picia wina i radosnego, beztroskiego trybu życia. Podróżował wraz ze swoim orszakiem, składającym się z nadużywających wina satyrów, centaurów oraz bachantek i menad. Z uroczystości ku czci Dionizosa rozwinęły się przedstawienia teatralne. Symbolami Dionizosa były bluszcz i kiść winogron.

Apollo syn Zeusa i Latony, brat Artemidy, bóg słońca, światła i wyroczni. Patron poezji, muzyki i sztuki, przewodnik muz, uosobienie umiaru, ładu i harmonii w sztuce, przeciwstawiany namiętnemu Dionizosowi. Przedstawiany jako piękny młodzieniec w laurowym wieńcu i z kitarą.
Apollo ? syn Zeusa i Latony, bóg piękna i słońca, strzelając promieniami słonecznymi leczył choroby a także nagle zabijał ludzi. W Delfach, za pośrednictwem kapłanki Pytii, wieszczył przyszłość. Czczony był także jako bóg muzyki, poezji, sztuki i nauki, poświęcone mu były łabędź, jastrząb, kruk, laur, kołczan i łuk.

Artemida córka Latony i Zeusa, bliźniacza siostra Apollona, waleczna (zwycięsko walczyła z Gigantami) i mściwa (przypisywano jej m.in. śmierć córek Niobe) bogini łowów i nagłej śmierci. Przedstawiana jako piękna, młoda dziewica z łukiem i strzałami w kołczanie.
Artemida ? siostra-bliźniaczka Apolla, dziewicza bogini łowów, mściwa, niedostępna dla ludzi, zsyłająca nagłą śmierć na kobiety w ciąży. Opiekowała się amazonkami, czczono ją w górzystych krajach Grecji, a zwłaszcza w Arkadii. Ulubionym zwierzęciem bogini była łania, atrybutem ? półksiężyc.

Ariadna córka króla Krety, Minosa, która podarowała Tezeuszowi kłębek nici (stąd powiedzenie nić Ariadny), by mógł wydostać się z labiryntu po pokonaniu potwora Minotaura. Opuściła Kretę wraz z Tezeuszem, który porzucił ją po drodze do Aten. Poślubił ją Dionizos, który podarował jej złoty diadem wykuty przez Hefajstosa.

Hefajstos syn Zeusa i Hery, mąż Afrodyty, bóg ognia i wulkanów, mistrz sztuki kowalskiej ? dla Zeusa wykuwał pioruny, a na prośbę Tetydy wykonał zbroję dla Achillesa. Pracował z Cyklopami, jego kuźnia znajdowała się pod Etną. Według Homera kulał na jedną nogę.
Hefajstos ? syn Zeusa i Hery, bóg ognia i sztuki kowalskiej, słynął z brzydoty i ułomności ( okulał, gdy został dwa razy zrzucony z Olimpu). Hefajstos wzniósł boskie pałace na Olimpie, stworzył tarczę dla Zeusa, trójząb dla Posejdona i zbroję dla Achillesa.

Gaja prabogini Ziemi, która wraz z Tartarem i Erosem wyłoniła się z Chaosu, dając początek następnym pokoleniom bogów Kronos, Zeusa). Sprawując nad nimi pieczę, utorowała im drogę do władzy. Otaczana była czcią w całej Grecji.

Eros bóg miłości, jeden z najpotężniejszych bogów, w najdawniejszych kosmogoniach uważany za siłę sprawczą wszelkiego życia, która wyłoniła się wprost z Chaosu. Tak traktuje Eros Platon w Uczcie. W innych wersjach mitu Eros był synem Afrodyty i Aresa (lub Hermesa), skrzydlatym bogiem-chłopcem na usługach swej matki, który strzałami w serca mężczyzn i kobiet wzniecał w nich miłość.
Eros ? bóg miłości, przyjaźni, wierności, według przyjętej teorii był synem Afrodyty i Aresa, przedstawiano go jak małego, skrzydlatego chłopca, sprawcę miłości ? wypuszczał strzały, które raniły bogów i ludzi, powodowany jedynie kaprysem. Stałymi atrybutami boga były strzały, łuk i kołczan.

Kronos syn Gai i Uranosa, wszechwładny i okrutny tytan z drugiego pokolenia bogów. Odsunął od władzy Uranosa, a potem sam został pokonany przez syna Zeusa.

Hestia córka Kronosa i Rei, siostra Zeusa, bogini ognia, opiekunka domowego ogniska, dzieci, młodych małżeństw i sierot.
Hestia ? córka Kronosa i Gai, bogini ogniska domowego, patronka rodziny, sierot i wdów, czczona była w każdym domu i w każdej świątyni greckiej. Jej ołtarz stanowił piec kuchenny ze stałym ogniem.

Hades syn Kronosa i Rei, wraz z bratem Zeusem i Posejdonem jeden z trzech władców wszechświata, bóg podziemi. Przedstawiano go jako brodacza z rogiem obfitości.
Hades ? bóg świata podziemnego, syn Kronosa i Rei, brat Zeusa i Posejdona, panował wraz ze swoją żoną Persefoną nad duszami zmarłych, podziemnymi demonami. Atrybutami boga były drzewa cyprysowe i narcyzy, sadzone na grobach, oraz róg obfitości.

Demeter siostra Zeusa, matka Persefony (zwanej też Korą), bogini urodzajów, przedstawiana często z wieńcem kłosów na głowie.
Demeter ? bogini ziemi, płodów rolnych, a zwłaszcza łanów zboża. Czczono ją w całej Grecji, specjalnego kultu doznawała jednak w świątyni w Eleusis w Attyce. Przypisywano jej wynalezienie młyna, ona tez miała nauczyć ludzi uprawy jarzyn i bobu. Godłem Demeter były kłosy zboża, narcyz, mak, a ulubionym ptakiem ? żuraw.

Erynie lub Furie otaczane trwożliwą czcią, 3 uskrzydlone boginie zemsty z wężami zamiast włosów, zrodzone z krwi Uranosa, zwane wbrew swej naturze Eumenidami (życzliwe): Alekto (bogini gniewu), Tysyfone (zemsty), Megera (nienawiści). Karały ludzi za zbrodnie, nękając swe ofiary nawet w zaświatach.
Erynie ? trzy okrutne boginie, uosabiające zemstę za przelana krew: Alekto ( Gniew), Tysyfone (Zemsta), Megera (Nienawiść)

Mojry córki Nocy lub Zeusa i Temidy, potężne i nieprzekupne boginie przeznaczenia: Kloto (Prządka), Lachezis (Obdarzająca) i Atropos (Nieodwracalna), przecinająca nić ludzkiego losu w chwili śmierci człowieka. Obawiali się ich nawet bogowie. Przedstawiano je z kądzielą, wagą i nożycami. W Rzymie ? Parki.
Mojry - trzy siostry-prządki , boginie losu (Lachesies znaczyła nić zycia ludzkiego, Kloto przędła ją, Atropos, zwana Nieubłaganą, przecinała).

Nike córka rzeki Styks i tytana Pallasa, bogini zwycięstwa. Pomagała Zeusowi w walce z tytanami i w nagrodę zamieszkała na Olimpie. Przedstawiano ją jako uskrzydloną kobietę z wieńcem lub gałązką palmową. Stawiano jej piękne posągi, m.in. Nike z Samotraki. U Rzymian ? Victoria.
Nike ? bogini uosabiająca zwycięstwo, zsyłała zwycięstwo na wojnie, w czasie igrzysk sportowych, w problemach życiowych. Wyobrażana była jako skrzydlata kobieta z gałązką palmową w dłoni i z wieńcem na głowie.

Persefona zwana także Korą, córka Demeter i Zeusa. Zakochany w niej stryj Hades porwał ją do swego świata i stała się boginią podziemi, władczynią potworów. Wiosną każdego roku opuszczała jednak krainę zmarłych. Grecy uprawiali wspólny kult Kory i Demeter.

Uranos mąż Gai, ojciec Furii, Afrodyty, Kronosa, Rei, Potworów, Gigantów i innych tyranów

Helios ? bóg tarczy słonecznej, wyjeżdżał codziennie na swoim rydwanie, pędził po wąskiej drodze środkiem nieba, aby wieczorem zanurzyć się w falach oceanu, gdzie odpoczywał do świtu. Jego przejażdżka symbolizowała wędrówkę słońca bo niebie.

Priapos ? syn Dionizosa i Afrodyty, bóg ogrodów i pól, był sprawca płodności natury.

Iris ? bogini tęczy, boska posłanniczka Zeusa i Hery, łączniczka nieba z ziemią i bogów z ludźmi. Zsyłała na ziemie deszcze, użyźniała pola, zaopatrywała chmury w wodę.

Hebe ? bogini młodości, usługiwała bogom podczas uczt na Olimpie.

Selene ? siostra Heliosa, bogini tarczy księżycowej, przejeżdżała nocą po niebie na srebrnym rydwanie, uosabiając wędrówkę księżyca po sklepieniu.

Asklepios ? bóg sztuki medycznej, uczeń centaura Chirona, syn Apolla; uzdrawiał chorych. Jego atrybutami były: laska owinięta wężami, szyszka sosnowa, wieniec lauru.

Eol ? syn Posejdona, bóg wiatrów, panował na wyspie Eolii, koło Sycylii, gdzie w ogromniej jaskini więził ośmiu bogów wiatru, których wypuszczał na rozkaz Zeusa.

Okeanos ? najstarszy ze wszystkich tytanów, uosabiał wszystkie morza, wyobrażane jako jedna wielka rzeka płynąca wokół płaskiego lądu.

Tyche ? bogini losu i przypadku, utożsamiana z rzymską Fortuną, przedstawiana jako niewidoma kobieta z rogiem obfitości i sterem.

Syreny ? bóstwa morskie, pół-ptaki lub pół-kobiety, pół-ryby, swoim pięknym głosem wabiły żeglarzy, którzy rzucali się do morza, i pożerały ich.

Pan ? syn Hermesa i nimfy Driope, był bogiem pasterzy, przedstawiano go jako pół-mężczyznę, pół-kozła o przerażającym wyglądzie. W czasie skwaru południowego wypoczywał, wówczas należało zachowywać się cicho, ponieważ nagłe obudzenie i pojawienie się Pana wywoływało ?paniczny? strach wśród trzód owiec, które rozbiegały się i skakały w przepaść.

P.S. Na pewno wam się przyda :)

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

czym się zajmowali bogowie greccy? czym różnili się od ludzi bogowie greccy?

czym się zajmowali bogowie greccy? czym różnili się od ludzi bogowie greccy?...

Język polski

Czy bogowie greccy są podobni do ludzi? Analiza na podstawie fragmentu utworu Iliady Homera.

W utworze Iliada autorstwa Homera opisany jest kawałek dnia bogini greckiej Hery, córki Tetydy i Oceanu. Analizują podany fragment Iliady, można stwierdzić, czy bogowie greccy są podobni do ludzi.
Hera, jako jedna z bogów greckich, na pie...

Język polski

Czy bogowie greccy są podobni do ludzi? Odpowiedz analizując podany fragment „Iliady” Homera i wykorzystując znajomość wybranych mitów greckich.

Nieraz czytając wszelakie pisma, w których zawarte jest i opisane życie czczonych bóstw i tworów, nachodzi nas nieposkromiona myśl, czy bogowie tak jak ludzie posiadają charakterystyczne cechy i zmysły górujące nad naszym rozumem. Zaczynam...

Język polski

Bogowie greccy są podobni do ludzi - rozprawka w oparciu o "Iliadę" i mity.

Odpowiedz, analizując fragment księgi czternastej "Iliady" Homera i wykorzystując znajomość wybranych mitów.

Starożytni Grecy wyobrażali sobie bogów jako istoty ?wyższe?, które były od nich mądrzejsze. Żaden człowie...

Język polski

Czy bogowie greccy są podobni do ludzi.

Pod koniec akapitów umieszczę informację dotyczącą co powinno być żeby zdobyć wyższą ocenę, po powrawach nauczyceila.


Dany epizod "Iliady" przedstawia walkę, która nie zostaje ukazana bezpośredio. Odbywa się o...

Język angielski

prosze o szybką odpowiedzi bogowie greccy a)bogini mądrości nauki i wojny sprawiedliwej b)bóg sztuki lekarskiej c)bóg wojny d)bogini miłości e)bogini ogniska domowego opiekunka kobiet BOGOWIE RZYMSCY a)bogini mądrości nauki i wojny sprawiedliwej

prosze o szybką odpowiedzi bogowie greccy a)bogini mądrości nauki i wojny sprawiedliwej b)bóg sztuki lekarskiej c)bóg wojny d)bogini miłości e)bogini ogniska domowego opiekunka kobiet BOGOWIE RZYMSCY a)bogini mądrości nauki i wojn...