Czy bogowie greccy są podobni do ludzi? Analiza na podstawie fragmentu utworu Iliady Homera.

W utworze Iliada autorstwa Homera opisany jest kawałek dnia bogini greckiej Hery, córki Tetydy i Oceanu. Analizują podany fragment Iliady, można stwierdzić, czy bogowie greccy są podobni do ludzi.
Hera, jako jedna z bogów greckich, na pierwszy rzut oka zachowuje się zupełnie tak jak człowiek. Opisane jest jak siedzi na tronie, patrzy, chodzi, rozmawia, stoi, balsamuje ciało, perfumuje się, czesze włosy, zakłada na siebie ubranie, czyli wykonuje czynności, takie same jakie na co dzień wykonuje zwykły człowiek. Można, więc śmiało stwierdzić, że w samym stylu istnienia bogowie greccy są podobni do ludzi. Hera ma brata, syna, rodziców, czuje się z nimi emocjonalnie związana, tworzy rodzinę. Po za tym przezywa różne uczucie, jak radość, złość, wstyd, co czyni ją coraz bardziej bliższą człowiekowi. Metafora " w sercu złość rozżarzył" wskazuje na anatomiczną budową ciała bogów podobną do naszej. Hera mieszka w jednym z pokoi w Zeusowym pałacu w Olimpie, czyli posiada odpowiednik domu. Bogini, chcąc zapobiec wojnie, toczącej się na górze Idzie, planuje podstęp. Ziemianom też się zdarza czasami tak robić, oprócz tego Zeus poczuł żądzę. Bogowie greccy podobają się sobie nawzajem, konsumują związki, boginie rodzą dzieci, a dzieci dorastają. Odbiegając od tekstu Iliady, na malowidłach i rzeźbach, bogów często przedstawiano w ciele kobiety lu mężczyzny.
Oczywiście, po za podobieństwami pomiędzy bogami greckimi, a ludźmi, można też wskazać różnice. Hera poprosiła Afrodytę, aby podarowała jej powab, czego zwykli śmiertelnicy nie są w stanie tak po prostu sobie przekazywać. Ponad to Afrodyta zamknęła w czerwonym pasie wdzięki i ponętę, który przekazała Herze. W analizowanym teksie jest też wzmianka, że Zeus przybrał postać złotego deszczu, co jak najbardziej obiega od predyspozycji ludzi.
Analizując fragment utworu Homera oraz odwołując się do różnych mitów greckich, ostatecznie można stwierdzić, że bogowie absolutnie nie są tacy sami jak ludzie, lecz, bardzo wiele nas z nimi wiąże i są jak najbardziej podobni do ludzi.

Dodaj swoją odpowiedź