Miłość niejedno ma imię

Większość młodych ludzi kojarzy sobie ze słowem miłość jedynie obraz dziewczyny i chłopaka trzymających się za ręce. Jednak tego uczucia nie można zaszufladkować. Jest ono spontaniczne i nie przewidywalne. Objawia się pod różnymi postaciami. Miłość niejedno ma imię.

Najbardziej znanym z aspektów miłości jest nieszczęśliwa miłość kochanków. Najpełniej ukazują ją „Dzieje Tristana i Izoldy”. Tych dwoje młodych ludzi zapałało do siebie uczuciem tak silny i żarliwym, których największym cierpieniem była rozłąka. Oto w jaki sposób Juliusz Słowacki pisał o tym uczuciu:„Rozłączeni- lecz jedno o drugim pamięta; Pomiędzy nami lata biały gołąb smutku I nosi ciągłe wieści. Wiem, kiedy w ogródku, Wiem, kiedy płaczesz w cichej komnacie zamknięta;” . Nad parą kochanków ciążyło fatum. Bez względu na to co uczynili, byli skazani na cierpienie i nieuchronną tragedię. Mimo, iż zdawali sobie z tego sprawę, nie tracili nadziei i cieszyli się każdą spędzoną wspólnie chwilą. Miłość łącząca Tristana i królową Izoldę Jasnowłosą przezwyciężyła wszystko, nawet śmierć.

Inny rodzaj miłości ukazał, w noweli pt. „Latarnik”, pisarz z przełomu XIX i XX wieku- Henryk Sienkiewicz. Jej główny bohater był wielkim patriotą zmuszonym do tułaczki. Ponad wszystko kochał i tęsknił do swojej ojczyzny - do Polski. Pobyt poza jej granicami był wbrew woli Skawińskiego. Wymagała tego ówczesna sytuacja polityczna. Bohater jako powstaniec walczący o niepodległość swej ukochanej ojczyzny stał się przestępcą w oczach rządów państw zaborczych. Po wielu latach pobytu na emigracji potrafił przyzwyczaić się do warunków zgotowanych mu przez los . Znalazł pracę, został latarnikiem Jednak wszystko zmieniło się diametralnie po otrzymaniu przez niego przesyłki zawierajęcej polskie książki. Rozbudziło to w nim na nowo żarliwą tęsknotę za domem. Zapomniał o wszystkich obowiązkach. Poniósł przez to niemałe konsekwencje, znów ruszył w niekończącą się tułaczkę. Przeżycia wewnętrzne Skawińskiego pięknie wyraża fragment wiersza Juliusza Słowackiego pt. „Testament mój”: „Lecz wy, coście mnie znali, w podaniach przekażcie, żem dla ojczyzny sterał moje lata młode; A póki okręt walczył- siedziałem na maszcie, A gdy tonął, z okrętem poszedłem pod wodę...”

Jednym z najpiękniejszych, zarazem najtrwalszych aspektów miłości jest miłość do przyjaciela. Piękny przykład takiego właśnie uczucia został ukazany w książce Antoine’a De Saint- Exupery pt. „Mały Książe”. Tytułowy bohater poznał smak prawdziwej przyjaźni dzięki małemu, niepozornemu Liskowi. To właśnie on pokazał mu co to zaufanie i przywiązanie. Pozwolił mu się „oswoić”. „Jesteście takie, jakim był dawniej Lis. Był zwykłym Lisem, podobnym do stu tysięcy innych Lisów. Lecz zrobiłem go swoim przyjacielem i teraz jest dla mnie jedyny na świecie.”- mówił Mały Książe. Mimo dzielącej ich przestrzeni, żaden z nich nie zapomniał o wspólnie spędzonych chwilach. Wspomnienia te, jako najdroższy skarb, zachowali w sercu.

Nie każdy z rodzajów miłości można uznać za chwalebny. Miłość może także wynikać z chciwości i żądz, która wyniszcza i zniewala ludzi. Właśnie taki jej negatywny obraz ukazuje Molier w jednym ze swoich bardziej znanych dzieł pt. „Skąpiec”. Już sam tytuł wskazuje, że tematem tej sztuki była chorobliwa miłość do pieniądza. Została ona pokazana w sposób komiczny, a zarazem żałosny. Główny bohater wzbudza w czytelniku litość. Harpagon był tak zajęty gromadzeniem bogactw, że nie zauważył, kiedy przestał kochać i współczuć. Stał się zimnym, wyrachowanym dusigroszem. Wiele setek lat temu Demokryt powiedział: „Nigdy niewolnik pieniądza nie będzie uczciwym człowiekiem”. Jest to przestroga dla wszystkich, którzy zaczynają bardziej cenić pieniądze, niż własną rodzinę i przyjaciół.

Innym przykładem miłości, na której nikt nie powinien się wzorować jest miłość do władzy. Świetnie to Wiliam Szekspir w „Makbecie”. Tytułowy bohater to człowiek bardzo ambitny, odważny i żądny władzy, który pozostawał jednak pod ogromnym wpływem żony. To po jej namowach zignorował resztki posiadanej moralności i zabił swego władcę. Zdobył tron. Mimo to, nie było dnia, by nie myślał o popełnionej zbrodni. Odzywało się w nim ludzkie sumienie, którego nie był w stanie zagłuszyć. Wskutek popełnienia tak haniebnego czynu Makbet stał się zimnym, cynicznym i obojętnym człowiekiem. Jednak w miarę upływu czasu tracił wiarę w sens życia. Mimo to nie poddawał się bez walki. Zginął z rąk dawnego sprzymierzeńca- Makdufa.

W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem, że miłość niejedno ma imię. Potrafi przyjąć postać uczucia pięknego i chwalebnego lub odrażającego płytkiego. Miłość może przynieść szczęście, a zarazem zmusić do haniebnych czynów.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Miłość niejedno ma imię

W pełni zgadzam się z tezą sformułowaną w temacie: "Miłość niejedno ma imię".

Po pierwsze nawet w słownikach pod hasłem „miłość” znajdujemy potwierdzenie iż „jest to nazwa wieloznaczna, oznaczająca całą ga...

Język polski

Miłość niejedno ma imię

Miłość od zawsze absorbowała wszystkich ludzi. Współcześnie, kiedy świat zdominował materializm, wydaje się, że uczucie to pójdzie w zapomnienie.
Czy tak faktycznie jest ? Czy ludzie dzisiaj nie potrafią kochać ? W swojej pracy pos...

Język polski

Miłość niejedno ma imię

Wybrany przeze mnie temat „Miłość niejedno ma imię” przykuł moją uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze miłość jako uczucie stanowi jedno z najważniejszych uczuć w życiu człowieka i rozważaniami na jej temat można by zapisać kilka...

Język polski

Miłość niejedno ma imię

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że miłość niejedno ma imię. Jest to uczucie, które w życiu chciałby doznać każdy człowiek. Gdy jesteśmy kochani, łatwiej nam przetrwać trudne chwile, czujemy się szczęśliwi i potrzebni drugiej osobie. ...

Język polski

Potwierdź bądź obal tezę "Miłość niejedno ma imię"

„Potwierdź bądź obal tezę: „Miłość niejedno ma imię””
Miłość jest uczuciem, które sprawia że nic poza nią się nie liczy. Towarzyszy nam od zarania dziejów. Jest wierną towarzyszką człowieka. Od tysięcy lat artyści op...