Giełdy. Rynek papierów wartościowych.
Giełda jest instytucją zorganizowanego rynku, za której pośrednictwem dokonuje się transakcji handlowych według określonych norm i zasad. Do najważniejszych rodzajów giełd zaliczamy giełdy towarowe i kapitałowe.
- Giełdy towarowe – handluje się bezpośrednio określonym typem towarów lub tylko prawem ich własności. Transakcje mogą dotyczyć samochodów, produktów rolnych, materiałów budowlanych, paliw.
- Giełdy kapitałowe – giełda papierów wartościowych, której celem jest obrót papierami wartościowymi oraz zapewnienie jednakowego dla wszystkich do nich dostępu.
Komisja Papierów Wartościowych
Ma przede wszystkim chronić interesy osób i instytucji inwestujących w papiery wartościowe.
Prospekt emisyjny
Zawiera on opis wyników finansowych przedsiębiorstwa i stanowi podstawę dopuszczenia jego akcji do publicznego obrotu na giełdzie.
Rynek papierów wartościowych
- rynek pierwotny obejmuje sprzedaż nowych papierów wartościowych (akcji i obligacji) dopuszczony do obrotu przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełdy.
- rynek wtórny – transakcje są dokonywane przy pomocy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Akcje i obligacje
Akcje to świadectwo posiadania udziału w przedsiębiorstwie, którego formę organizacyjną stanowi spółka akcyjna.
- akcje zwykłe – które upoważniają ich właściciela do głosowania w sprawach wyboru rady nadzorczej, kierunków rozwoju spółki oraz do udziału w wypracowanych zyskach;
- akcje uprzywilejowane – uprawniają do udziału w głosowaniu, przyznając ich posiadaczom większą liczbę głosów niż posiadaczom akcji zwykłych, dają także prawo otrzymania określonej dywidendy, zanim zostanie ona wypłacona za akcje zwykłe.
Obligacje to papiery wartościowe, emitowane przez Skarb Państwa (obligacje skarbowe), jednostki samorządu terytorialnego lub przedsiębiorstwa.
- obligacje skarbowe, czyli swego rodzaju pożyczka zaciągnięta przez Skarb Państwa u inwestorów, którymi są głównie obywatele i instytucje finansowe.
Ceduła – wykaz zawierający oficjalne informacje o kursach i obrotach poszczególnymi papierami wartościowymi.
W Polsce do najważniejszych indeksów należą:
WIG – Warszawski Indeks Giełdowy, ustalany jest na podstawie notowań wszystkich spółek według ich wielkości. WIG jest podstawowym wskaźnikiem istniejącym od początku istnienia giełdy w Warszawie.
WIG-20 – uwzględnia tylko 20 największych firm notowanych na giełdzie.
MIDWIG – jest podobnie skonstruowany jak WIG-20, uwzględnia jednak 40 największych spółek giełdowych.
TechWIG – to wskaźnik oparty na notowaniach akcji spółek zajmujących się nowymi technologiami, takimi jak informatyka czy telekomunikacja.
Hossa – indeksy giełdowe rosną,
Bessa – indeksy giełdowe spadają.