Historia Wiednia

Położenie

Wiedeń (Wien) jest stolicą Austrii. Leży w północno- wschodniej części tego kraju, nad Dunajem w Kotlinie Wiedeńskiej, u podnóża lasu Wiedeńskiego. Powierzchnia Wiednia wynosi ok. 415 km, a liczba mieszkańców wynosi 159300 (1995). Wiedeń jest głównym ośrodkiem przemysłowym (przemysł maszynowy, drukarski, spożywczy oraz odzieżowy) , a także kulturalnym i turystycznym. Najstarsza część miasta z licznymi zabytkami znajduje się na prawym brzegu kanału Dunajskiego, na miejscu rzymskiego osiedla Vindobona i średniowiecznego miasta ; jest otoczona zespołem dzielnic mieszkaniowych i reprezentacyjnych oraz licznymi parkami (Np. Prater, Park Miejski, Park Schonbrunn). Znaczne obszary dzielnic zewnętrznych położonych u podnóża Lasu Wiedeńskiego zajmują lasy i winnice.

Historia Wiednia
Dzisiejszy Wiedeń znajduje się na miejscu dawnej osady celtyckiej. W czasie panowania Rzymian powstał tu obóz wojskowy Vindobona , wspierający pobliskie miasto Carnuntum. Na początku V wieku najazdy barbarzyńców obróciły go w ruinę. W X stuleciu Wiedeń znalazł się pod panowaniem niemieckiej dynastii Babenbergów i pozostał w ich rękach niemal przez trzy wieki, stając się ważnym ośrodkiem handlowym. W XIII wieku władzę w Wiedniu przejęli Habsburgowie. Od XVI wieku zagrożeniem dla miasta stały się inwazje Turków, którzy zniszczyli jego przedmieścia. Dopiero oddalenie groźby tureckich najazdów - ostateczne rozgromienie armii sułtańskiej przez Jana III Sobieskiego w 1683 r. - pozwoliło na pełny rozwój miasta. W XVIII wieku Wiedeń stał się ważnym centrum politycznym i kulturalnym. Okupacja miasta przez Napoleona w 1809 r. zachwiała pozycją Habsburgów, podobnie jak i rewolucja 1848 r. Koniec I wojny światowej przyniósł kres imperium, a tym samym i roli Wiednia jako stolicy cesarstwa. W następnych latach silne władze miejskie ("Czerwony Wiedeń") usiłowały rozwiązać problemy socjalne miasta. Austria została włączona do hitlerowskich Niemiec w 1938 roku, a po klęsce Hitlera w 1945 znalazła się pod kontrolą aliantów, którzy podzielili Wiedeń na strefy okupacyjne. W 1955 roku Wiedeń odzyskał niezależność, gdy Austria stała się suwerennym państwem.


Zabytki

Budynek Secesji- został wzniesiony w latach 1898-1899 przez Josepha Mana Olbricha. Budynek został wybudowany z inicjatywy grupy młodych wiedeńskich artystów, którzy powołali w 1897r. stowarzyszenie ? Secesja? do którego należeli m.in. Gustav Klimt, Joseff Hoffman, Kolo Moser i Joseph Mana Olbrich.

Belweder- barkowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Wybudował go architekt Johann Lucas von Hildenbradt. Składa się z dwóch budynków ozdobionych szeregiem posągów sfinksów. Belweder górny przeznaczony był na bankiety i uroczystości, Belweder dolny pełnił funkcję letniej rezydencji. Obecnie od I wojny światowej, w budynkach znajdują się muzea. Budynek nieco ucierpiał w czasie II wojny światowej, cały Złoty Gabinet spłonął i został później zrekonstruowany.

Wienier Prater- to park publiczny w Wiedniu, położony miedzy Dunajem a kanałem dunajskim. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa pratum co oznacza łaki. Jest to popularny ośrodek wypoczynkowo-sportowy. W parku pokręcić się można na prawie wszystkich możliwych rodzajach karuzel. Miejsce zabaw i spotkań jest nazwane Wurstelprater. Wiedeńczycy mogą tam podróżować kolejka lilipucią. Znajduję się tutaj wielki lunapark, a w nim przerażające kolejki, domy strachu, karuzele i inne.

Albertina- galeria założona w 1768r. w Wiedniu przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego i jego żonę arcyksiężniczkę Austrii Marię Krystynę, jest jedną z największych na świecie kolekcji grafik.

Schonbrunn- była rezydencja letnia rodziny cesarskiej, jest jednym z najpiękniejszych pałaców barokowych w Europie. Habsburgowie rezydowali przez większą część roku w licznych komnatach, jakie były potrzebne wielkiej cesarskiej rodzinie oprócz sali reprezentacyjnej. W roku 1830 urodził się tu cesarz Franciszek Józef, który poślubił czarującą Sisi i którego panowanie przypada na lata 1848-1916. Monarcha spędził ostatnie lata swojego życia wyłącznie w pałacu, który już 2 lata po zgonie cesarza przeszedł w ręce administracji młodej republiki. Od tego czasu pałac jest ze względu na swoje historyczne znaczenie, niepowtarzalne położenie i wspaniałe wyposażenie jednym z głównych zabytków Wiednia.

Wiedeński bal

Zimowe atrakcje Austrii to nie tylko popularne trasy narciarskie ale także tradycyjny sezon balowy w Wiedniu. Wiele można by powiedzieć o sylwestrowym balu Kaiserball, słynnym Blumenball, oryginalnym pod względem strojów Jagerball, ale nade wszystko o prawdziwej perle wiedeńskiego karnawału mówi Operball (bal w operze). Bal to przede wszystkim tańce- w Wiedniu nikt nie ma wątpliwości co to tego. Znajomość podstawowych kroków tanecznych jest w zasadzie nieodzowna. Można je poznać w prestiżowych szkołach tańca Np. Elmayer Tanzschule. Mówiąc o balu, trudno nie wspomnieć o strojach. Panie występują w długich sukniach, choć tylko na balu w operze powinny być to suknie koloru białego. Na pozostałych imprezach kolor ten, należy raczej do rzadkości, wyjątek stanowią debiutantki i panie występujące w oficjalnej części balu. Panowie paradują w smokingach, frakach ewentualnie w czarnych garniturach, choć zdarzają się też galowe mundury. Koniecznym elementem męskiego stroju jest mucha w razie jej barku można mieć nieprzyjemności przy wejściu do Pałacu Cesarskiego. Ceremonia otwarcia to przede wszystkim powitanie najznamienitszych gości, a potem następują Polonez, A-Dur Chopina, czaredasz i polka. Zabawa zaczyna się także w pozostałych otwartych salach dla bawiących się w pałacu. Za udany wieczór goście mogą wznieść toast Sektem (nie szampanem). Warto zaznaczyć, że goście bawią się w kilkunastu salach, różnej wielkości, przy czym w każdej występują inne kapele, duety czy soliści. Jedną z głównych atrakcji wieczoru jest dyskoteka, urządzona w piwnicy, w starej pałacowej kuchni. O północy wiedeńscy cukiernicy oczekują na oficjalne wręczenie ? Patisserie Oskar? za najlepszy wyrób czekoladowy. Na uwagę zasługują przede wszystkim instrumenty muzyczne wykonane w każdym detalu- nie wyłączając strun z czekolady. Goście mogą korzystać z barów i bufetów, gdzie raczej nikt nie pogardzi lampką czerwonego wina. Oficjalne zakończenie balu odbywa się o 4.30. Nie musi to wcale oznaczać powrotu do domu czy hotelu. Tradycja wskazuje, by wsiąść w dorożkę i pojechać do jednej z najstarszych i największej kawiarni Wiednia, Cafe Landtmann na Katerfruhdtuck- śniadanie na kaca. Nazwa może być myląca, wszak na balu ceniona jest kultura picia alkoholu i nie zdarza się by ktoś przeceniał swoje możliwości pod tym względem.

Dodaj swoją odpowiedź
Język niemiecki

Witam :D mógłby ktoś napisać mi na jutro referat na temat Wiednia po niemiecku. Ma w nim byc ile jest mieszkańców, co warto tam zwiedzić, krótka historia miasta.

Witam :D mógłby ktoś napisać mi na jutro referat na temat Wiednia po niemiecku. Ma w nim byc ile jest mieszkańców, co warto tam zwiedzić, krótka historia miasta....

Historia

Historia Polski

POLSKA. HISTORIA. PRAHISTORIA


Pierwsze ślady bytowania człowieka na ziemiach pol. pochodzą sprzed ok. 400 500 tys. lat (Trzebnica) i są związane z homo erectus. Następne to środkowopaleolityczne znaleziska sprzed ok. 200 40 tys....

Historia

Lisowczycy- historia

Lisowczycy i Aleksander Lisowski herbu Jeż

W dziejach wojskowości europejskiej wskazać można rozliczne formacje, których sławie bojowej dorównuje ich czarna legenda, przywołująca wspomnienie niezliczonych występków, grabieży i o...

Historia

Historia 1815

KRÓLESTWO POLSKIE W OKRESIE 1815-1830

1. Podstawy ustrojowe królestwa: 2 listopada 1825 Car Aleksander I nadał królestwu konstytucję. Podkreślała narodowy czyli Polski charakter państwa. Wprowadzono polskie urzędy centralne i lokal...

Historia

Historia do matury, notatki, daty, pojęcia, wszystko co potrzeba umieć aby dobrze zdać maturę

Historia daty
Mezopotamia
• VI i V wiek p.n.e. – pojawienie się osad na terenie Mezopotamii
• Połowa IV wieku p.n.e. – pojawienie się Sumerów na terenie Mezopotamii
• Koniec IV tysiąclecia p.n.e. – postawnie pisma, k...