Sytuacja przed drugą wojną światową

Generalnie na wydarzenia w okresie międzywojennym wpłynął traktat wersalski. Dotyczył on wszystkich krajów, które poniosły klęskę w I wojnie światowej: Niemców, Austrii, Węgrów, Turcji, Bułgarii. Najważniejsi byli Niemcy. Traktaty wersalskie osłabiły Niemcy – przede wszystkim zmniejszono im armie do 100 tys (mieli tylko armie zawodową) , narzucono kontrybucje i przesunięto granice. Niemcy przestały być mocarstwem, również Austro-Węgry i Rosja. Na utratę mocarstwa w Rosji wpłynęła rewolucja. Sytuacja w Europie się zmienia. Mocarstwami stają się : Francja i Anglia. ( W wyniku traktatów można powiedzieć, że powstają nowe państwa)
- 30 I 1933 roku powoli przestają obowiązywać traktaty wersalskie. Hitler nie ukrywa, że chce je obalić. Nowy okres do wybuchu wojny 1933-1939. Pojawia się faszyzm ( Włochy, Niemcy) i komunizm ( Rosja- ZSRR). Dojście Hitlera do władzy umożliwił Wielki Kryzys Gospodarczy. Hitler w 1935 roku wprowadza powszechną służbę wojskową, zwiększa liczebność armii. Hitler chcąc wybadać jak zachowa się Francja wprowadza wojska do Nadrenii – 1936.
- W 1936 ma również miejsce wojna domowa w Hiszpanii ( między generałem Franco, a lewicą hiszpańską). Włosi i Niemcy pomagają generałowi – dochodzi do zbliżenia tych dwóch państw. Dzięki temu doszło do podpisania paktu antykomiternowskiego ( 1936) między Włochami, Niemcami, Japonią. Hitler dzięki temu poczuł się pewniej.
- 1938 w marcu ma miejsce przyłączenie Austrii do Niemiec (bezkrwawe). Kolejny krok Hitlera chcącego wybadać państwa, które nie reagują na krok Hitlera. IX - - - 1938 roku Hitler żądał odłączenia Sudet od Czech, bo mieszkali tam Niemcy, którzy chcieli przyłączenia. Anglia, Francja, Włochy i Niemcy zdecydowali o przyłączeniu Sudet do Niemiec. Powiadomiono o tym Czechy – musieli się zgodzić. I wtedy też Polska zachowała się źle w stosunku do Czech – zażądała Zaolzia.
- X 1939 Hitler zażądał autostrady eksterytorialnej i Gdańska od Polski, ale Józef Beck odmówił.
- III 1939 Niemcy zajęli resztę Czech tworząc protektorat Czech i Moraw. Jeszcze raz żądanie Hitlera od Polski. Polska się nie zgadza. Hitler wypowiada pakt o nieagresji. Jednakże Polska miała poparcie Anglii i Francji. Hitler nie obawiał się tego, bał się bardziej Rosji. Ale pakt Ribentrop–Mołotow rozwiązał ten problem.

Dodaj swoją odpowiedź
Zarządzanie

Zarządzanie strategiczne w/g definicji Gryfina.

Zarządzanie jest to zestaw działań obejmujących planowanie, organizowanie, przewodzenie
i kontrolowanie skierowanych na zasady organizacji ludzkie, rzeczowe i informacyjne, podejmowanych z zamiarem osiągnięcia celów organizacji sprawnie ...

Wiedza o społeczeństwie

prawa człowieka

Spis treści:
I Prawa człowieka
- Co to są prawa człowieka?....................................................................3
- Trzy generacje praw człowieka.............................................................3
- Kszt...

Geografia

Japonia

Pełna nazwa kraju: Japonia
Obszar: 377435 km kw.
Liczba mieszkańców: 125 mln
Stolica: Tokio (8 mln mieszkańców)
Skład etniczny: Japończycy ( także miejscowe plemiona Anju), Koreańczycy
Język: Japoński
Religia: shin...

Historia

Pojęcie, stan i instytucje bezpieczeństwa międzynarodowego przełom XX i XXI wieku

Po zakończeniu "zimnej wojny" wydawało się, że głównym gwarantem bezpieczeństwa w Europie może być KBWE, a potem, że czołową rolę będą odgrywać organizacje europejskie - Unia Europejska i Unia Zachodnioeuropejska. Trudności w realiz...

Język polski

Matura ustna część 2 (rozszerzenie )

36. Dulszczyzna (kołtuneria) jako zjawisko groźne nie tylko w czasach G. Zapolskiej. („Moralność pani Dulskiej”).
Dramat obyczajowy, ukazujący moralność mieszczańską. Ma wymowę satyryczną bowiem, krytykuje taką postawę, którą ...