Wpływ techniki na życie człowieka

„Wpływ techniki na życie człowieka”

Wiek XX upłynął pod znakiem niezwykłego i najszybszego w historii człowieka rozwoju cywilizacyjnego i technicznego. W ciągu zaledwie stu lat cywilizacja posunęła się do przodu w wielu gałęziach nauki i techniki, między innymi w rozwoju medycyny, badań składu i właściwości materii i podboju kosmosu. Owe wynalazki diametralnie wpłynęły na życie człowieka i poprawiły w znacznym stopniu komunikację na różnych jej frontach. Żywot ludzi na planecie Ziemia stał się w pewien sposób łatwiejszy i przyjemniejszy.
Sztandarowym wynalazkiem XX wieku był oczywiście tzw. odbiornik telewizyjny. W kraju przywiślańskim określany mianem telewizora. Na początku swojego istnienia ów telewizor był jedynie obrazowym przekaźnikiem informacji. W dzisiejszych czasach jego funkcja diametralnie się udoskonaliła. Stał się on czołowym meblem w domu. Miejscem spotkań całej rodziny. Miejscem kultu (szacuje się, że przeciętny człowiek przed telewizorem spędza około 4h dziennie). Dzięki telewizji jednej chwili możemy znaleźć się w Nigerii i zwiedzać uroki tego kraju; na nieznanej planecie w roku 2086 walczyć z kosmitami czy razem z królem Sobieskim toczyć batalię pod Wiedniem. Jednak pomimo upływu lat jego główna funkcja się nie zmieniała. Dzięki wyspecjalizowanym korporacją(takim jak ITI) kierującymi kanałami telewizyjnymi i ich reporterom możemy o każdej porze dnia zobaczyć co dzieje się w każdym zakątku kuli ziemskiej. Z udziałem telewizji rozwinęła się także działalność przemysłowa i usługowa. Jak wiemy reklama dźwignią handlu jest. Dlatego też telewizja stała się główną areną prezentowania produktów i usług różnych korporacji. W wielu ankietach prowadzonych przez te firmy wynika , że to właśnie z radia czy telewizji dowiaduje się najwięcej osób o ich przedmiotach zbytu. Jednak telewizor niesie też ze sobą wiele niebezpieczeństw. M.in. w podobny sposób jak narkotyki czy alkohol może uzależniać. Dlatego z czasem jego oglądania nie możemy przesadzać.
Kolejnym wynalazkiem również XX wieku był pierwszy samolot. Został on skonstruowany przez braci Wright. Na początku swojego istnienia ów obiekt latający nie był bezpiecznym ani opłacalnym środkiem transportu. Nikt nie myślał o jakichś długich podróżach pasażerskich. W ten czas bardziej liczono, że podbój nieba zostanie zapoczątkowany przez wielkie sterowce. Lecz dzisiaj wiemy, że jest inaczej. W naszych czasach samolotami pasażerskimi lata mnóstwo ludzi i jest to najbezpieczniejszy i najszybszy rodzaj komunikacji. Możemy w ten sposób w kilka godzin przemieścić się z jednego końca świata na drugi. Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez lotów pasażerskich. Widząc taki rozwój lotnictwa z pewnością pionierzy lotów powietrznych bracia Wright byliby z nas dumni.
Następnym wynalazkiem, który z pewnością ma duży wpływ na życie ludzi jest Radio. Zostało wprowadzone do ogólnego użytku przed wynalezieniem telewizji. Miało podobnie jak w tamtych czasach gazety przekazywać informację i liczono, że je zastąpi. Mimo, że gazet nie zdetronizowało to stało się bardzo popularne. Jest takie do dziś. Często nawet nie zauważamy jego obecności. Wchodzimy do pracy, siadamy za biurkiem i automatycznie włączamy ulubioną stację radiową. Owy odbiornik radiowy towarzyszy nam w życiu przez cały czas i my go nie zawsze zauważamy. Najczęściej jest to taki „umilacz” czasu, ale służy również do przekazywania informacji.
Technika na życie człowieka miała, ma i będzie mieć przeogromny wpływ. Dzięki niej życie na naszej planecie staje się prostsze. Dzięki zdobyczom techniki możemy pogłębiać swoją wiedzę, a także wiedzieć co słychać u naszych braci na innych kontynentach. Kilkadziesiąt lat temu było to niemożliwe. Komunikacja na świecie staje się łatwiejsza i szybsza. Możemy bez problemu przedostać się w jakie tylko miejsce chcemy. Jednak zdobycze techniki niosą, także za sobą wielkie niebezpieczeństwo. Musimy umiejętnie ją rozwijać. Tak więc technika to dziedzina przyszłości, która będzie się rozwijać przez cały czas istnienia na Ziemi życia. Dzięki niej życie człowieka nieustannie się zmienia i polepsza.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jaki wpływ mają osiągnięcia nauki i techniki na życie człowieka?

Celem moich rozważań jest pokazanie, jak różny wpływ mają osiągnięcia nauki i techniki na życie człowieka. Przede wszystkim stwarzają one wiele nowych możliwości komunikacji między ludźmi (np. internet) , jednak trzeba również pami�...

Filozofia

Wpływ środowiska przyrodniczego na zdrowie i życie człowieka - Ekofilozofia

„Wpływ środowiska przyrodniczego na zdrowie i życie człowieka”

Nie można mieć pojęcia człowieka bez jego umiejscowienia w jakimś środowisku. Rodzajów tych środowisk może być wiele, jednak w pracy tej chciałbym się skupi�...

Polityka

Media w procesie komunikowania politycznego- władza czy wpływ?

Spis treści:

1. Wstęp.

2. Psychologiczno- społeczna definicja komunikowania.
Komunikowanie interpersonalne
Komunikowanie społeczne
Funkcje komunikowania
3. Rola, cele i funkcje mass mediów oraz ich wpływ n...

Język polski

Przemówienie - wpływ Internetu na życie człowieka.


Dzień dobry, nazywam się Agnieszka S*******i na dzisiejszym przemówieniu chciałabym poruszyć temat Internetu w naszym życiu. Sądzę, że każdy z nas miał kiedykolwiek możliwość korzystania z tego „cudu techniki”.
Najpierw c...

Pielęgniarstwo i Nauka o Zdrowiu

Wpływ doświadczenia zawodowego na postawy

WSTĘP 5
ROZDZIAŁ I - POSTAWY. MECHANIZM KSZTAŁTOWANIA SIĘ POSTAW
1.1. Postawy i ich istota
1.2. Rodzaje postaw. Cechy
1.3. Źródła postaw
1.4. Doświadczenie jako czynnik istotnie determinujący postawy
ROZDZIAŁ II - S...