Mały książę - o czym tak naprawdę jest?

Utwór "Mały Książę" napisał A. de Saint-Exupery. Losy głównego bohatera przypominają fantastyczną bajkę, ale uważam, że tak naprawdę to jest to opowieść miłości i przyjaźni. Aby uzasadnić to stwierdzenie, przypomnę wydarzenia z lektury.

Tytułowy bohater - Mały Książę mieszkał gdzieś daleko na jednej z maleńkich gwiazd. Na jego planetce wyrastały baobaby, które wyrywał, żeby nie zajęły całej powierzchni. Pewnego razu nie wiadomo skąd wiatr przyniósł nasionko róży. Książę dbał o roślinkę, która okazała się różą. Podlewał ją, osłaniał kloszem przed wiatrem i mrozem. Chłopiec rozmawiał z kwiatem i spełniał wszystkie jego życzenia. Podziwiał delikatne i pachnące płatki.

Róża była kapryśna i zawsze niezadowolona. Mały Książę postanowił wyruszyć w świat, bo wydawało mu się, że kwiatek nie chce jego przyjaźni. Zabezpieczył kwiatek przed niebezpieczeństwami i wyruszył ze swojej gwiazdy. Odwiedzał różne planetki, które zamieszkiwali: pijak, który pił. żeby zapomnieć o tym, że jest pijakiem. Latarnik, który zapalał i gasił latarnię. Król, który chciał tylko wszystkimi rządzić. Księgowy, który liczył gwiazdy. Wszyscy byli zajęci swoimi sprawami i nie mieli czasu dla Księcia, który opuszczał kolejne planetki, aż wreszcie trafił na Ziemię. Tu spotkał lotnika reperującego samolot. Pilot wysłuchał cierpliwie opowieści Małego Księcia. Narysował mu kaganiec dla baranka, żeby chłopiec mógł w ten sposób zabezpieczyć swoją różę, bo baranek w kagańcu nie obgryzie rośliny.

Gdy lotnik naprawił zepsuty samolot, chłopiec zaczął zwiedzać okolicę. Spotkał lisa, który kazał mu się oswoić, to wtedy zostaną przyjaciółmi. Spotkał reż żmiję. Obiecała mu, że jeśli będzie chciał wrócić na swoją gwiazdę, to ona mu pomoże. Będzie to bolało, bo musi go ugryźć, ale spełni się życzenie chłopca. Potem Mały Książę trafił do ogrodu, w którym rosły tysiące róż. Zdziwił się bardzo, bo do tej pory uważał, że na świecie jest tylko jedna jego róża. Kwiaty róż były piękne, ale Mały Książę zrobił się smutny i zrozumiał, że bardzo tęskni i kocha swoją różę, chociaż nie jest taka piękna jak te w ogrodzie. Nagle zapragnął do niej wrócić. Poszedł do żmii. Chciał, mimo niebezpieczeństwa utraty życia, aby go ukąsiła. Decyzja Małego Księcia i wybór sposobu powrotu, na jego planetę świadczy o tym, że gotów był na wszystko, bo zrozumiał, jak bardzo kocha swoją różę. Nauczył się od zaprzyjaźnionych z nim lisa, żmii i spotkanego lotnika, że jeżeli się kogoś kocha czy obdarza przyjaźnią, to należy patrzeć na niego sercem, a nie tylko oczami.

Moim zdaniem historia Małego Księcia jest opowieścią o przyjaźni i miłości, bo na taki czyn, jak bohater opowieści, może się zdobyć ktoś, kto jest prawdziwym przyjacielem. Ktoś, kto bezinteresownie kogoś kocha.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Na pustyni bardziej odczuwa się samotność. Gdzie są ludzie? Usiłował dowiedzieć się Mały Książę. Samotnym jest się także wśród ludzi - odpowiedział Wąż." Czy podzielasz zdanie Węża? (rozprawka)

W powieści A. de Saint Exuperyego padło stwierdzenie "Samotnym jest się także wśród ludzi". W swojej pracy postaram się udowodnić słuszność tej tezy.
Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest samotność? Serwis internetowy "Wikipedi...

Język polski

Oswoić znaczy stworzyć więzy "Mały Książę".

Oswoić znaczy stworzyć więzy?. Czy to nie jest receptura na przyjaźń? Czy te dwa słowa to nie to samo? Ile one znaczą dla nas i czym jest przyjaźń? To trudne pytania. Jednak książka „Mały Książe” w sposób idealny oddaje te uczucia...

Język polski

Czym jest dla Ciebie przyjaźń.

Przyjaźń – „bliskie, serdeczne stosunki z kimś oparte na wzajemnej życzliwości, szczerości, zaufaniu, możliwości liczenia na kogoś w każdej sytuacji”. Tak oto to piękne i szlachetne uczucie definiuje „Słownik języka polskiego”...

Język polski

Czy dobrze zrobił Mały Książę opuszczając swoją planetę? – odpowiedź uzasadnij

Czy dobrze zrobił Mały Książę opuszczając swoją planetę ? Według mnie odpowiedź na to pytanie jest trudna . W mojej pracy postaram się wyrazić swoje zdanie na ten temat .

Uważam , że żeby odpowiedzieć na pytania zawarte w t...

Język polski

W czym tkwi piękno i radość przyjaźni? "Mały Książę".

Książka „Mały Książę” jest w głównej mierze opowieścią o chłopcu, poszukującym przyjaciół, kogoś komu mógłby oddać swoje serce. W tym celu opuszcza swoją planetę – Asteroid B-612 i znajdującą się na niej Różę, która ...