Czy dobrze zrobił Mały Książę opuszczając swoją planetę? – odpowiedź uzasadnij

Czy dobrze zrobił Mały Książę opuszczając swoją planetę ? Według mnie odpowiedź na to pytanie jest trudna . W mojej pracy postaram się wyrazić swoje zdanie na ten temat .

Uważam , że żeby odpowiedzieć na pytania zawarte w temacie najpierw musimy wiedzieć, dlaczego, Mały Książę podjął decyzję o opuszczeniu swojej planety.
Mały Książę czuł się samotny. Mieszkał sam na planecie B612 . Nie było tam nikogo oprócz niego, aż do czasu, gdy, pojawiła się Róża . Była ona bardzo kapryśna . Mały Książę był nią tak zauroczony , że „wziął na serio słowa pozbawione znaczenia i to go bardzo unieszczęśliwiło ”. Poza tym nasz bohater za bardzo się jej podporządkował , a ona to wykorzystała.
Następnym powodem dla którego Mały książę opuścił swoją planetę była chęć nauczenia się czegoś nowego , znalezienia sobie jakiegoś zajęcia .

Takie powody kierowały małym Księciem gdy postanowił opuścić swoją planetę. Czy były wystarczające by podjąć taką decyzję ? Według mnie najbardziej na to wpłynęły kaprysy Róży . Mały Książę miał jej po prostu dość . Róża przyzwyczaiła się do tego , że jest on na każde jej skinienie. Gdy nie robił tego co chciała, wymuszała na nim wyrzuty sumienia . Mały Książę był świadomy tego , że może nigdy nie wrócić na swoją planetę jednak zdecydował się na ten krok .

Co przyniosła mu ta podróż ? Czy poczuł się lepiej ? Czy znalazł sobie zajęcie, nauczył się czegoś nowego ?
Mały Książę podczas swojej wędrówki odwiedził siedem planet. Na pierwszej spotkał Króla . Król był bardzo dumny ze swojej władzy . Wydawało mu się , że jest absolutna. Jednak Mały Książę zauważył , że władza Króla jest pozorna i wydaje on rozkazy zależnie od okoliczności. Dlatego też Mały Książę uznał Króla za postać bardzo dziwną . Król jest symbolem dorosłego , który lubi mieć władzę – choć są to tylko pozory oraz nadawane tytuły – choćby były bez znaczenia.
Na drugiej planecie Mały Książę spotkał człowieka Próżnego. „Dla próżnych wszyscy pozostali ludzie jawią się ich wielbicielami.” Opinia Małego Księcia o nim był taka sama jak i o Królu .

Na trzeciej planecie spotkał Pijaka . Był to symbol człowieka , który wpadł w błędne koło i nie potrafił wybrnąć z sytuacji . Mały Książę dostrzegł , że dorośli są bezradni .

Czwartą planetę zamieszkiwał Bankier. Jego głównym zajęciem było liczenie gwiazd , które potem uważał za swoją własność . Dla Małego Księcia jego praca była śmieszna i bezsensowna, ponieważ Bankier z gwiazd nie miał żadnego pożytku i gwiazdy też nie miały pożytku z niego .

Na piątej planecie spotkał latarnika . Był on jedynym człowiekiem , którego praca nie wydała się Małemu Księciu śmieszna i bezsensowna. „Przynajmniej jego praca ma jakiś sens. Kiedy zapala lampę to jakby za jego sprawą rodziła się następna gwiazda lub nowy kwiat . Wygaszenie latarni usypia kwiat , czy gwiazdę . To bardzo ładne zajęcie . To naprawdę pożyteczne. ” Latarnik jest symbolem człowieka, który działa według schematu i nie może się z niego wyzwolić.

Na szóstej planecie mieszkał Geograf, który rysował mapy. Małemu Księciu jego praca wydawała się wtórna, ponieważ on niczego ni odkrywał. Bezsensowność swojej pracy Geograf zrzucał na to, że nie ma badacza, który mógłby go informować. Geograf jest symbolem człowieka bezdusznego.

Na siódmej planecie, czyli Ziemi Mały Książę spotkał Kupca i Zwrotniczego .
Zwrotniczy ekspediował pociągi. Mówił , że jeżdżą nimi ludzie dorośli, którzy nie wiedzą czego chcą, tylko ciągle się dokądś spieszą i nic nie ma dla nich znaczenia. „Tylko dzieci wiedzą, czego szukają . Tracą czas na lalkę z szyfonu , która nabiera dla nich znaczenia i jeśli im ją zabrać to płaczą .”
Kupiec natomiast sprzedawał pigułki, które odbierają pragnienie. Przez co zyskuje się pięćdziesiąt trzy minuty tygodniowo .
Te postacie też wydały się Małemu Księciu dziwne .
Lis był postacią , której Mały Książę poświęcił więcej czasu. Lis był dla niego kimś w rodzaju nauczyciela , który pokazał mu co oznacza przyjaźń. „ Zawsze będziesz odpowiedzialny za to, co oswoiłeś ” . Są to słowa wypowiedziane przez Lisa. Uważam ,że większość ludzi nie zwraca uwagi na innych , liczą się tylko oni sami . By dojść do celu mogą iść po przysłowiowych trupach nie zwracając uwagi na uczucia innych . Jednak według mnie z uczuciami nie można się bawić . Zanim ktokolwiek zdecyduje się kogoś oswoić powinien się zastanowić czy naprawdę jest w stanie ponieść cenę przyjaźni.

”Jeśli mnie oswoisz , będziemy siebie nawzajem potrzebować . Ja stanę się dla ciebie jedyny na świecie. ” To także są słowa Lisa. Oznaczają one , że człowiek, którego oswoimy nie jest już podobny do tysięcy innych ludzi, tylko jest dla nas jedyny i niepowtarzalny. Na Ziemi spotkał też Lotnika i zaprzyjaźnił się z nim . Był to człowiek, z którym Mały Książę spędził najwięcej czasu . Jemu się zwierzył ze wszystkiego co spotkało go podczas wędrówki . Lotnik był postacią , która zdawała się rozumieć Księcia.

Czy Mały Książę dobrze zrobił opuszczając swoją planetę ? Myślę , że to była słuszna decyzja. Dzięki swojej podróży dowiedział się, czym jest przyjaźń i jak powinien ją traktować . Dojrzał także do przyjaźni z Różą , a ona dojrzała do przyjaźni z nim , przez co nie czuł się osamotniony . Także nauczył się czegoś nowego . Nauczył się PRZYJAŹNI , a według mnie jest to najważniejsze , ponieważ nie wyobrażam sobie życia bez niej .

ta praca byla oceniona na 5-

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Czy dobrze zrobił Mały Książę opuszczając swoją planetę? – odpowiedź uzasadnij

Czy dobrze zrobił Mały Książę opuszczając swoją planetę ? Według mnie odpowiedź na to pytanie jest trudna . W mojej pracy postaram się wyrazić swoje zdanie na ten temat .

Uważam , że żeby odpowiedzieć na pytania zawarte w t...