Madryt - wszystko

Madryt, Madrid, region w środkowej Hiszpanii. Powierzchnia 7,9 tys. km2. 4,9 mln mieszkańców (1992). Stolica Madryt. Zajmuje wyżynne, pagórkowate tereny Mesety, na północnym zachodzie silnie rozcięte stoki Gór Kastylijskich. Klimat podzwrotnikowy kontynentalny, suchy. Gęsta sieć rzeczna, największymi rzekami są: Tag, Manzanares i Jarama.

Roślinność śródziemnomorska (zarośla makii i lasy dębowe). Silnie rozwinięty region przemysłowo-rolniczy. Przemysł maszynowy, elektrotechniczny, włókienniczy, chemiczny, środków transportu i spożywczy. Uprawa winorośli oraz oliwek, a na terenach nawadnianych - zbóż. Znany region turystyczny. Główne miasta: Madryt, Getafe i Legans.

Informacje ogólne
Madryt, widok z Pałacu Królewskiego na nowe dzielnice

Madryt, Madrid, stolica Hiszpanii. Położony w środkowej części kraju, u podnóża Sierra de Guadarrama nad rzeką Manzanares. Zespół miejski 2 866 tys. mieszkańców (1996).

Historia
Pierwsza wzmianka o mieście, powstałym wokół mauretańskiego zamku Madżrid, pochodzi z X w. Zdobyty w 939 przez króla aragońskiego Ramira II, następnie przez Maurów i ostatecznie w 1083 przez króla kastylijskiego Alfonsa VI. Prawa miejskie w 1118. Okres wzrostu znaczenia miasta jako ośrodka handlowego rozpoczął się w XVI w.

Centralne położenie w Kastylii sprzyjało wzrostowi znaczenia politycznego. Dwukrotnie w XVI w. (1524, 1528) zwoływano do Madrytu posiedzenia kortezów, mimo że stolicą kraju było Toledo.

W 1561 król Filip II przeniósł do Madrytu stolicę Hiszpanii. Miasto wkrótce stało się największym ośrodkiem handlowym i gospodarczym kraju. W XVII w. rozbudowane i unowocześnione. W latach 1851-1864 otrzymało pierwsze połączenie kolejowe z Aranjuez. Na przełomie XIX i XX w. Madryt przebudowano rozbierając stare fortyfikacje miejskie, unowocześniono ciągi komunikacyjne. 1873-1874 Madryt stał się stolicą Republiki Hiszpańskiej. 28 marca 1939 zajęty przez wojska generała F. Franco. Po II wojnie światowej szybki wzrost i rozbudowa miasta.

Gospodarka
Główny ośrodek wielkiego okręgu przemysłowego. Dobrze rozwinięty przemysł elektrotechniczny, maszynowy, włókienniczy i spożywczy, a także przemysł materiałów budowlanych i środków transportu (zakłady produkcji samochodów i taboru kolejowego). Ważną gałąź stanowi przemysł chemiczny. Dobrze rozwinięty handel i rzemiosło. Centrum komunikacyjne - sieć drogowa i kolejowa promieniście rozchodzi się ku wybrzeżom morskim i granicom państwa. Duży port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym. Rozwinięta baza turystyczna.

Biblioteka Narodowa

Ważny ośrodek polityczny i kulturalno-naukowy. Liczne szkoły wyższe (największy w kraju uniwersytet) oraz placówki naukowo-badawcze.

Zabytki
Pałac Królewski

Pałac Królewski (XVIII w.), Pałac Sprawiedliwości (1758), Pałac Senatu, Pałac Kongresowy (1843), Puerta de Alcal (1778), kościół S. Pedro el Real (XV w.), katedra San Isidoro el Real (XVII w.), park Casa de Campo o powierzchni 1447 ha z Fontanną Księcia (1725), mosty, m.in. Toledański (1720-1732), Segovia (1584).

Powiązania
Prado, Diaz de Mendoza Fernando, Szczyt Madrycki NATO, Wojna hiszpańsko-amerykańska, Zarzuela, Nowej Kastylii Wyżyna, Meseta Iberyjska, Bartmański Tomasz Franciszek, Somosierra, Hiszpańska sztuka, Iberia, Espert Nria, Escriv de Balaguer Josemara, Cano Alonso, więcej »


Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Hiszpania w końcu panowania Filipa II w relacji Anonima

WSTĘP

W dawnych czasach chcąc wybrać się w podróż należało liczyć się z niebezpieczeństwami i niedogodnościami związanymi z tym przedsięwzięciem. Podróż, którą dzisiaj możemy odbyć w ciągu kilku godzin(chociażby samol...

Geografia

Hiszpania

KUCHNIA
Hiszpanie są dumni z faktu, że ich kuchnia odziedziczyła wszystko to, co najlepsze po ludach zamieszkujących Półwysep Iberyjski.
Każdy region Hiszpanii wykształcił swoją własną kuchnię, opierającą się na lokalnych wp...

Historia

Hiszpania w Unii Europeiskiej

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Stolica: Madryt
Powierzchnia: 504 750 km2
Podział administracyjny: autonomiczne prowincje
Ludność: 39 470 000
Język urzędowy: hiszpański (kastylijski)
Skład etniczny: Hiszpanie 72,3%; Katalo...

Historia

Hiszpania za czasów generała Franco.

Generał Franco (Franco y Bahamonde Francisco) urodził się w roku 1892. Ukończył Akademię Wojsk Lądowych w Toledo, ale zaledwie na 251 miejscu (na 312 kadetów), toteż dopiero w roku 1912 udało mu się uzyskać przydział na front w Maroku. ...

Geografia

Hiszpania

Hiszpania - to państwo w południowo-zachodniej Europie, obejmujące większą część Półwyspu Iberyjskiego. Graniczy od północy z Francją i Andorą, od zachodu z Portugalią i od południa z Gibraltarem oraz Marokiem. Członek Unii Europejs...