Stefan Żeromski.

Stefan Żeromski urodził się w 1864 roku w miejscowości Strawczyn na Kieleczczyźnie. Pochodził on z rodziny szlacheckiej herbu Jelita. Szczyciła się ona bogatą tradycją patriotyczną. Ojciec Żeromskiego, Wincenty, wspierał Powstanie Styczniowe zaopatrując w prowiant powstańców i zapewniając opiekę rannym. Po upadku powstania został on zadenuncjowany przez lokalnych chłopów, w wyniku czego podczas rosyjskich represji skonfiskowano majątek rodziny. To zrujnowało jej sytuację finansową i zmusiło do dzierżawy folwarku w Ciekotach w Górach Świętokrzyskich; tylko dzięki ogromnej łapówce Wincenty uniknął zesłania na Syberię. Te wydarzenia miały miejsce krótko przed narodzinami Stefana i walnie wpłynęły na jego późniejsze losy.

Żeromski uczęszczał do miejskiego gimnazjum w Kielcach. Ukończył je nie uzyskując matury; problemem nie do przezwyciężenia okazała się matematyka. Powodem takiego stanu rzeczy były częste choroby, głównie gruźlica, oraz zła sytuacja materialna. Następnie Żeromski rozpoczął studia w warszawskim Instytucie Weterynarii; głównym powodem takiego wyboru było to, że uczelnia ta nie wymagała zdanej matury. Także i na tej ścieżce edukacyjnej nie powiodło mu się, gdyż z powodów finansowych musiał przerwać naukę. W jej okresie wykształciły się jednak poglądy społeczno-polityczne Żeromskiego.
Bieda, pogłębiona jeszcze przez wczesną utratę rodziców, zmusiła go do pracy najpierw jako korepetytor, a później guwerner na dworkach szlacheckich. Zajęcia te utwierdzały go w powołaniu do pisania. Właśnie podczas udzielania korepetycji poznał również swą pierwszą żonę - wdowę Oktawię Rodkiewiczową z domu Radziwiłłowiczów. Wraz z nią i jej córką z pierwszego małżeństwa wyjechał do Szwajcarii, gdzie objął posadę zastępcy bibliotekarza Muzeum Narodowego Polskiego. Mimo tego przez długi czas nie osiągnął on stabilizacji życiowej. W Zurichu Żeromski zetknął się z ruchem socjalistycznym i poznał m.in. przyszłego pierwszego prezydenta Polski Gabriela Narutewicza.
Po powrocie do Polski kilka lat później Stefan Żeromski rozpoczął pracę w Bibliotece Zamoyskich w Warszawie. Dopiero po wydaniu w 1904 roku „Popiołów” pisarz mógł spokojnie zająć się pracą literacką. Żeromski prowadził również intensywną działalność społeczno-patriotyczną; był inicjatorem utworzenia Uniwersytetu Ludowego oraz współzałożycielem Towarzystwa Biblioteki Publicznej w Warszawie, organizował kursy dokształcające dla uczniów szkół rzemieślniczych, w jego domu prowadzono tajną szkołę.
Żeromski po powrocie do Polski ze Szwajcarii bardzo często zmieniał miejsce zamieszkania, w międzyczasie przenosząc się także do Paryża. Szczególnie silnie związany był z Zakopanym. Tam również w 1912 poznał swoją drugą żonę, malarkę Annę Zawadzką.

Po wybuchu I Wojny Światowej Żeromski wstąpił do Legionów Polskich. Nie mógł jednak przedostać się na front i powrócił do Zakopanego. W 1918 pisarz został prezydentem tymczasowego quasi-państwa „Rzeczypospolitej Zakopiańskiej”. W tym samym roku po ciężkiej chorobie zmarł jego syn.
Pisarz brał aktywny udział w życiu polityczno-społecznym i kulturalnym II Rzeczypospolitej. Był m.in. prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich, współzałożycielem Akademii Literatury, Straży Piśmiennictwa Polskiego i polskiego oddziału międzynarodowego stowarzyszenia pisarzy PEN Club. Aktywnie działał na rzecz propagowania polskości na Pomorzu i, podczas plebiscytu, Mazurach. W 1924 znalazł się nawet wśród kandydatów do Nagrody Nobla, której jednak nie otrzymał ze względu na złe przyjęcie „Wiatru od morza”. Politycznie pisarz związany był z inteligenckimi środowiskami demokratów i socjalistów.

Żeromski już w gimnazjum podejmował pierwsze próby literackie. Po wczesnych próbach poetyckich zaczął tworzyć także prozę. Od 1882 do 1891 prowadził „Dzienniki”. W 1895 roku ukazał się jego pierwszy znaczący utwór, zbiór „Opowiadania”. Kolejnym tomem, zatytułowanym „Rozdziobią nas kruki, wrony...”, Żeromski zaskarbił sobie uznanie i sympatię krytyków. Jego opowiadania uznano za głos nowego pokolenia literatów i wyraz niepokojów społeczno-moralnych ówczesnego okresu. W nich też Żeromski oskarżył szlachtę o doprowadzenie do upadku Powstania Styczniowego poprzez brak umiejętności zaangażowania w nie chłopów, którzy to po jego upadku chętnie współpracowali z carską bezpieką. Podsumowaniem tego okresu twórczości są wydane w 1897 roku „Syzyfowe prace”, w dużym stopniu oparte na materiale autobiograficznym pisarza.
Wydani w 1899 „Ludzie bezdomni” byli nowym typem powieści. Jednak dopiero opublikowany pięć lat później, łączący tematykę historyczno-społeczną z dygresjami filozoficznymi utwór „Popioły” przyniósł Żeromskiemu prawdziwą sławę i szerokie uznanie, będąc sukcesem komercyjnym zapewnił mu również stabilizację życiową. W późniejszych latach pisarz opublikował liczne nowele i opowiadania. W wydanej w 1912 „Wiernej rzece” autor silnie nawiązuje do wydarzeń z 1864 roku, gdy jego ojciec wspierał Powstanie Styczniowe, a później ukrywał się w majątku kuzynów w Rudzie Zajączkowskiej. Ostatnim utworem, i za razem dziełem życia, Zeromskiego było wydane w 1924 „Przedwiośnie”. Pisarz żywo angażował się w podejmowane w swoich utworach kwestie, co znajdowało odbicie w jego stylu i języku. Dbał o to, by każde z jego opowiadań i nowel były autentyczne i wiarygodne historycznie; z równą pieczołowitością opisywał sceny batalistyczne, jak również kreacje i psychikę bohaterów.
Poza działalnością pisarską, Żeromski zajmował się również publicystyką. Jeszcze w okresie studiów w Warszawie pisał do radykalnego czasopisma „Głos”. W późniejszym okresie publikował również na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Stefan Żeromski zmarł w 1925 roku. Pisarz został pochowany na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie. Jego pogrzeb stał się wielką narodową manifestacją. Za sprawą swojej twórczości Żeromski zyskał sobie miano „sumienia polskiej literatury”.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Stefan Żeromski.

Aby zobaczyć treść albumu proszę kliknąć na załącznik. Kieruję Cię tam ponieważ jest poprawnie rozmieszczony układ (teks, zdjęcia, rysunki itd.)
Życiorys

Kalendarium życia

Dzieła

Syzyfowe prace 1897

Język polski

Stefan Żeromski obszerna biografia.

Pisząc o Stefanie Żeromskim nie sposób uniknąć patosu. Był człowiekiem wyjątkowo bacznie obserwującym rzeczywistość, wrażliwym na krzywdę ludzką, otwartym i nieugiętym w prezentowaniu swoich poglądów. Swoim życiem i twórczością ...

Język polski

Stefan Żeromski - nauczyciel namiętności i cierpienia.

"Dział się w Strawczynie dnia pierwszego listopada tysiąc osiemset sześćdziesiątego czwartego roku o godzinie pierwszej po południu. Stawił się Wincenty Żeromski, dzierżawca z Strawczyna, lat czterdzieści sześć mający, i w przytomnoś...

Język polski

Czy Stefan Żeromski zasłużył sobie na miano największego autorytetu odrodzonej Polski ?

Koniec XIX i początek XX wieku to bardzo dramatyczny, wręcz tragiczny okres w historii naszego świata. Ciąży na nim piętno pierwszej globalnej wojny - tak okrutnej, krwawej i niepotrzebnej jak żadna wcześniej. Miliony istnień, które pochł...

Język polski

Stefan Żeromski - życie i twórczość.

Stefan Żeromski (1864-1925)

Życiorys:

Stefan Żeromski używał pseudonimów: Maurycy Zych, Józef Katerla. Urodzony w tragicznym roku 1864, wzrastał w dławiącej atmosferze "Kraju Przywiślańskiego", w Kielcach, ...