JEDNOLITY DOKUMENT ADMINISTRACYJNY SAD
Dnia 20 maja 1987 r. w Interlaken sporządzona została Konwencja o uproszczeniu formalności w obrocie towarowym (SAD).
Konwencja o uproszczeniu formalności w obrocie towarowym wprowadziła jednolity dokument administracyjny (formularz SAD), który ma zastosowanie bez względu na rodzaj i pochodzenie towarów, do wszystkich procedur wywozowych i przywozowych, jak również do wspólnej procedury tranzytowej w obrocie towarowym.
SAD - Single Administrative Dokument, czyli Jednolity Dokument Administracyjny; statystyczny dokument celny wprowadzony pierwotnie jako obowiązkowy w krajach EWG, a od 1 stycznia 1992 r. wymagany także w Polsce; SAD zastąpił sześć różnych dokumentów składanych przedtem przy celnej odprawie towarowej, poza deklaracją wartości celnej i fakturą; wprowadzony z myślą o usprawnieniu statystyki celnej, SAD napotyka na spore trudności wdrożeniowe, wynikające z nieprawidłowego wypełniania dokumentów przez przewoźników, a także niepełną komputeryzację. Formularz SAD składa się z 9-ciu kart.
Uczestnicy procedury mają kilka możliwości stosowania formularzy jednolitego dokumentu; można je podzielić na dwie kategorie:
- stosowanie pełnego zestawu formularzy;
- stosowanie zestawów częściowych.
1. Stosowanie pełnego zestawu formularzy
Chodzi o wypadki, w których przy wypełnianiu formalności wywozowych uczestnik procedury stosuje formularz zawierający wszystkie egzemplarze, potrzebne do wypełnienia formalności wywozowych i procedury tranzytowej, jak również formalności w kraju przeznaczenia.
Formularz ten składa się z 8 egzemplarzy.
2. Stosowanie zestawów częściowych
Chodzi o wypadki, w których uczestnik procedury nie chce stosować pełnego zestawu formularzy w rozumieniu pkt 1. Może on w takim wypadku do każdego etapu (wywóz, procedura tranzytowa i przywóz) obrotu towarowego między Umawiającymi się Stronami stosować egzemplarze zgłoszenia potrzebne do wypełnienia formalności tylko na danym etapie. Może on również, jeżeli sobie tego życzy, dołączyć do tych egzemplarzy egzemplarze potrzebne do wypełnienia formalności na jednym lub innym z dalszych etapów.