JEDNOLITY DOKUMENT ADMINISTRACYJNY SAD

Dnia 20 maja 1987 r. w Interlaken sporządzona została Konwencja o uproszczeniu formalności w obrocie towarowym (SAD).
Konwencja o uproszczeniu formalności w obrocie towarowym wprowadziła jednolity dokument administracyjny (formularz SAD), który ma zastosowanie bez względu na rodzaj i pochodzenie towarów, do wszystkich procedur wywozowych i przywozowych, jak również do wspólnej procedury tranzytowej w obrocie towarowym.

SAD - Single Administrative Dokument, czyli Jednolity Dokument Administracyjny; statystyczny dokument celny wprowadzony pierwotnie jako obowiązkowy w krajach EWG, a od 1 stycznia 1992 r. wymagany także w Polsce; SAD zastąpił sześć różnych dokumentów składanych przedtem przy celnej odprawie towarowej, poza deklaracją wartości celnej i fakturą; wprowadzony z myślą o usprawnieniu statystyki celnej, SAD napotyka na spore trudności wdrożeniowe, wynikające z nieprawidłowego wypełniania dokumentów przez przewoźników, a także niepełną komputeryzację. Formularz SAD składa się z 9-ciu kart.

Uczestnicy procedury mają kilka możliwości stosowania formularzy jednolitego dokumentu; można je podzielić na dwie kategorie:
- stosowanie pełnego zestawu formularzy;
- stosowanie zestawów częściowych.

1. Stosowanie pełnego zestawu formularzy
Chodzi o wypadki, w których przy wypełnianiu formalności wywozowych uczestnik procedury stosuje formularz zawierający wszystkie egzemplarze, potrzebne do wypełnienia formalności wywozowych i procedury tranzytowej, jak również formalności w kraju przeznaczenia.
Formularz ten składa się z 8 egzemplarzy.
2. Stosowanie zestawów częściowych
Chodzi o wypadki, w których uczestnik procedury nie chce stosować pełnego zestawu formularzy w rozumieniu pkt 1. Może on w takim wypadku do każdego etapu (wywóz, procedura tranzytowa i przywóz) obrotu towarowego między Umawiającymi się Stronami stosować egzemplarze zgłoszenia potrzebne do wypełnienia formalności tylko na danym etapie. Może on również, jeżeli sobie tego życzy, dołączyć do tych egzemplarzy egzemplarze potrzebne do wypełnienia formalności na jednym lub innym z dalszych etapów.

Dodaj swoją odpowiedź
Rachunkowość

Kompremendum z HZ

HANDEL ZAGRANICZNY

Handel zagraniczny jest to odpłatna wymiana towarów, usług i dóbr niematerialnych pomiędzy partnerami mającymi stałą siedzibę w różnych krajach.
Eksport wywóz i sprzedaż towarów za granicę.
Import z...

Administracja

Polskie regulacje celne w XX wieku

Po szczęśliwie zakończonej dla Polski I wojnie światowej, gdzie klęskę ponieśli wszyscy jej zaborcy, powstało Niepodległe Państwo. Zaczął się wtedy tworzyć zalążek polityki celnej w państwie. Funkcje kontrolne na granicach kraju pe�...

Ekonomia

Określenie i rodzaje barier technicznych w ochronie handlowej

Techniczne środki kontroli handlowej - cechą charakterystyczną tej szerokiej gamy środków ochronnych jest to, że tworzone w wyniku ich stosowania przeszkody ograniczające import towarów wynkają z istniejących na rynku wewnętrznym standard...

Turystyka i rekreacja

Wymień i opisz dokumenty spedycyjne.

Zlecenie spedycyjne - jest to dokument wystawiany przez eksportera lub importera zlecający spedytorowi zorganizowanie przewozu określonego towaru.
Zleceniodawca określa w nim zakres czynności, które winien wykonać spedytor np. zgłoszenie ...

Prawo międzynarodowe

Integracja europejska

1.Co to jest integracja ? Rodzaje integracji. Czynniki integracji .

Rodzaje integracji
integracja ekonomiczna (gospodarcza), polegająca na usuwaniu ograniczeń w handlu między państwami i zapewnieniu swobody przepływu towarów, usł...