Dlaczego należy uczyć logiki?

Tradycyjna odpowiedź na to pytanie brzmi: bo logika uczy precyzyjnego myślenia, ścisłego formułowania swoich sądów, unikania błędów logicznych w rozumowaniach. Obawiam się, że opieranie uniwersyteckich kursów logiki na tych założeniach jest nieporozumieniem. Sprawności logicznych student uczy się na każdym dobrze prowadzonym wykładzie, w tym logiki. Każdym źle prowadzony wykład, również logiki, oswaja go z logiczną bylejakością.
Logika jest jedną z dyscyplin badawczych współczesnej nauki i punktem wyjścia każdego wykładu logiki winno być uświadomienie studentom tego faktu. Winni oni na samym wstępie dowiedzieć się, że ucząc się logiki posiądą pewna wiedzę. Mogą też utrwalić i pogłębić pewne cenne nawyki i umiejętności, które określa się mianem kultury logicznej. Logika jest jednak przede wszystkim sumą pewnych wiadomości, a nie zbiorem reguł, których opanowanie pozwoli unikać gaf logicznych.
Skoro logika jest dyscypliną badawczą, student zechce uzyskać odpowiedź na dwa pytania. Pierwsze: czym zajmuje się logika? Drugie: w jakiej mierze znajomość logiki może mu być przydatna.

Dodaj swoją odpowiedź
Dydaktyka

Dydaktyka wykłady

SYSTEMY KSZTAŁCENIA
System dydaktyczny-cała struktura organizacyjna funkcjonowania os wiaty wraz z celami, treściami, metodami oraz nauczycielami. Zręby systemu klasowo-lekcyjnego sięgają XV i XVI w. Jego istotą był podział edukacji na ...

Dydaktyka

Dydaktyka ogólna- wykłady

Dydaktyka jako nauka.
1.Etymologia, geneza i znaczenie nazwy dydaktyka.
A)przemiany dydaktyki jako nauki
Dydaktyka jest podstawową nauką pedagogiczną. Proces kształcenia jest przedmiotem zainteresowania dydaktyki. Nazwa dydaktyka poc...

Socjologia

Socjologia - wykłady

SOCJOLOGIA EDUKACJI

I.Treści programowe wykładów:
1.Zarys rozwoju socjologii wychowania i edukacji.
2.Socjologia edukacji ? przedmiot, problemy, funkcje.
3.Nowoczesne społeczeństwo ? nowoczesna osobowość społeczna.
4...

Pedagogika

Historia wychowania

Polskie podręczniki do historii wychowania:
• Historia powszechna
• Historia filozofii dotyczące człowieka
W Polsce w II połowie XIX wieku.
W pierwszej połowie XIX wieku najczęściej były w opracowaniach dotyczących pedag...

Filozofia

Filozofia wykłady

Filozofia – jest to umiłowanie mądrości (filo – lubię, miłuję); (sofia- mądrość)

Przedmiotem badań filozofii SA zjawiska i byt. Filozofia jest nauką o tym, co najważniejsze i najcenniejsze dla ludzkości.
Pod nazwą filo...