Przemysł w Polsce - charakterystyka i ciekawostki

Przemysł jest najważniejszym działem gospodarki naszego kraju. To właśnie rozwój przemysłu świadczy o tempie rozwoju całego kraju. Przemysł można podzielić na wydobywczy, czyli górnictwo, zajmujące się pozyskiwaniem zasobów przyrody nieożywionej, np. węgla, rud metali, ropy naftowe, gazu ziemnego itd. oraz przemysł przetwórczy zajmujący się ich przetwarzaniem na najróżniejsze materiały. Te z kolei służą do produkcji maszyn i urządzeń. W Polsce największe i najważniejsze skupisko zakładów wydobywczych i przetwórczych znajduje się na Górnym Śląsku. Przetwórstwo obejmuje przemysł spożywczy, wytwarzający artykuły spożywcze (cukier, oleje, mąkę, przetwory mleczne, mięsne, warzywno-owocowe, cukiernicze itd.) oraz chemiczny, produkujący paliwa, tworzywa sztuczne, nawozy dla rolnictwa i różne chemikalia. Ważną gałęzią gospodarki jest tzw. przemysł lekki, obejmujący produkcję tkanin, ubrań i obuwia. Przemysł zużywa bardzo dużo wody, głównie do chłodzenia maszyn i niestety, tylko jej część zostaje oczyszczona przed spuszczeniem do rzek. Przemysł jest najważniejszym źródłem zanieczyszczeń wód powierzchniowych.

W Bełchatowie, na południe od Łodzi, znajduje się wielki ośrodek wydobywczy węgla brunatnego, a także elektrownia, produkująca ponad 20% krajowej energii elektrycznej. Niestety, przy spalaniu węgla brunatnego powstaje znacznie więcej zanieczyszczeń niż w elektrowniach spalających węgiel kamienny.

W ostatnich latach systematycznie wzrasta w Polsce produkcja samochodów osobowych i dostawczych. W 2006 roku wynosiła ona już 600 tysięcy sztuk. Największy udział w produkcji samochodów mają fabryki Fiata w Tychach, Opla w Gliwicach, Volkswagena w Poznaniu oraz Fabryka Samochodów Osobowych (FSO) w Warszawie.

Żadna gałąź przemysłu nie mogłaby działać bez energii elektrycznej. Wytwarza się ją w elektrowniach cieplnych i wodnych. Około 65% produkowanej w Polsce energii zużywa przemysł. To, co dopływa do naszych mieszkań, stanowi zaledwie niewielką jej część głównym surowcem do produkcji energii elektrycznej jest w Polsce węgiel kamienny.

Co czwarty obywatel naszego kraju jest zatrudniony w przemyśle.

Polska jest największym producentem i eksporterem mrożonych owoców w Europie. Jesteśmy również drugim po Stanach Zjednoczonych wytwórcą koncentratu jabłkowego na świecie.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Wyżyna lubelska - charakterystyka

Wyżyna położona jest we wschodniej Polsce, pomiędzy doliną Wisły na zachodzie i Bugu na południu. Dalej ku północy przechodzi w Polesie Lubelskie, a ku południu w wał Roztocza. Obejmuje powierzchnię 7,2 tyś. km , jej wysokość dochodzi...

Geografia społeczno-ekonomiczna

Geografia Ekonomiczna Francji.

Spis treści:
1. Ogólna charakterystyka kraju.
1.1. Ludność.
1.1.1. Liczba ludności we Francji.
1.1.2. Gęstość zaludnienia.
1.1.3. Przyrost naturalny.
1.1.4. Skład etniczny i główne wyznania.
1.1.5. Struktura wi...

Biologia

Rośliny lecznicze Algierii

Algieria jest domem dla wielu ważnych źródeł naturalnych. Wśród nich znajduje się 3139 gatunków roślin, w tym 70 gatunków drzew z kilkoma endemicznymi, takimi jak Cyprys saharyjski (Cupressus dupreziana), jodła (Abies numidica L.) oraz eu...

Badania operacyjne

Hiszpania w UE

SPIS TREŚCI

Str.
1. Wstęp 3
1.1. Cel pracy, uzasadnienie wyboru tematu 4

2. Ogólna charakterystyka Hiszpanii
2.1. Położenie geograficzne, podział administracyjny, język, ludność 5
2.2. Historia Hiszpanii 7<...