Agresja Niemiec na Polskę początkiem II wojny światowej.

Okres międzywojenny był okresem nastawionym na obronę kraju, nie na agresję wojskową na inne kraje. Opracowano w tym czasie plany obronne "Wschód" i "Zachód". Hitler wyznawał politykę "blitzkrieg" - czyli wojny błyskawicznej, chciał zniszczyć polskie siły na przedpolach Wisły. Domagał się też wojny totalnej - polegającej na zniszczeniu wojsk i ludności. Niemcy chcieli też tzw. fallwisse, czyli izolacji Polski w okresie działań wojennych.

Siły niemieckie to grupa armii północ i grupa armii południe. Obie stanowiły 2/3 sił niemieckich. Natomiast jednostki niemieckie rozstawiono wzdłuż granic:
- granica pn: samodzielna brygada operacyjna "Narew" i Armia Modlin; Pomorze: Armia Pomorze;
- granica zach: Armia Poznań, A. Łódź, A. Kraków; granica pd: Armia Karpaty.

Naczelne dowództwo przejął Rydz - Śmigły. Atak na Polskę rozpoczyna się 1 września o 4.45 strzałami z pancernika. Zaczyna się wojna obronna. Atak poprzedzają liczne prowokacje niemieckie, np. 31 sierpnia w Gliwicach - atak na radiostację. 1 faza wojny obronnej: od 1 do 6 września. Do 3 września trwają wojny graniczne. 6 września odcięto Pomorze od Polski. Westerplatte broni się 7 dni. 1 dzień broni się Poczta Polska w Gdańsku. Jednostki polskie zaczynają się wycofywać. Zawodzi łączność dowódcy z wojskami. I nie otrzymujemy pomocy militarnej. 3 września Anglia i Francja wypowiadają Niemcom wojnę - jest to pomoc polityczna dla Polski. Lecz w Abbeville 12 września podjęto decyzję o niepomaganiu Polsce militarnie. 2 faza wojny od 7 do 17 września. Obrona kształtuje się na granicy Narew, Wisła, San. Nadal zawodzi komunikacja co sprzyja Niemcom. 3 dni bronią się tzw. polskie termopile (Wizna). Na pd. Niemcy docierają pod Lwów, lecz go nie zdobywają. 8 września Niemcy próbują zdobyć Warszawę. Dochodzi do bitwy pod Bzurą (9-20 września). Polaków zmuszono do kapitulacji. Była to najcięższa bitwa polskiego września.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Ukaż konsekwencje polityczno-społeczne I wojny światowej.

Plan pracy:

1. Wstęp
2. Europa
2a. Polska
2b. Włochy
2c. Hiszpania
2d. Niemcy
3. Azja
3a. Chiny
3b. Japonia
3c. Turcja
3d. Rosja
4. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej
5. Podsumowanie...

Stosunki międzynarodowe

Międzynarodowe stosunki polityczne w wymiarze globalnym w latach 1918–1945.

ETAP 2 PUW-1.

Świat odetchną z wielką ulgą, wraz z ogłoszeniem o końcu I wojny światowej. Nastał jednak czas, aby zastanowić się nad nowym ładem politycznym w obliczu zmian terytorialnych na mapie świata.
Zasady nowego podz...

Stosunki międzynarodowe

Międzynarodowe stosunki polityczne w wymiarze globalnym w latach 1918–1945.

Świat odetchną z wielką ulgą, wraz z ogłoszeniem o końcu I wojny światowej. Nastał jednak czas, aby zastanowić się nad nowym ładem politycznym w obliczu zmian terytorialnych na mapie świata.
Zasady nowego podziału politycznego, zo...

Historia

II wojna światowa

II wojna światowa to największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w historii trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945. W II wojnie światowej wzięło udział 61 państw. Działania wojenne na olbrzymia skale prowadzono w Europie, Afryce i A...

Historia

Od ludobójstwa kwalifikowanego do polityki eksterminacji. Miejsce Polski i Polaków w planach komunistycznego imperium.

„Ponad trupem białej Polski wiedzie droga do ogólnoświatowej pożogi.” Te słowa, wypowiedziane przez Michała Tuchaczewskiego, perfekcyjnie odnoszą się do sowieckich planów wobec Polski. Włodzimierz Ilinicz Uljanow- Lenin, jak również ...