Biblia i Mitologia jako dwa źródła kultury europejskiej

?Biblia i Mitologia jako dwa źródła kultury europejskiej?

Biblia tak jak Mitologia jest jednym z ważnych źródeł kultury europejskiej, zarówno w sferze religijno-moralnej jak również w sferze inspiracji artystycznych.
Biblia odegrała szczególną rolę w rozwoju piśmiennictwa staropolskiego. Średniowieczna Europa stanowiła wspólnotę kulturową, w której Biblia była niepodważalnym autorytetem jako zbiór pism sakralnych. Dla wyznawców judaizmu i licznych wyznań chrześcijańskich taką funkcję pełni nadal. Jest Świętą Księgą zawierającą prawdy o zbawieniu.
Biblia jak i Mitologia jest natchnieniem dla wielu myślicieli, artystów, pisarzy, inspiracją literatury, rzeźby, malarstwa i muzyki. W mitologii występują także archetypy np. marzyciel ? Ikar, zbuntowany wobec bogów społecznika Prometeusz, kochająca matka ? Demeter. Biblia dla literatury stanowi niewyczerpalny skarbiec wzorów osobowych i postaw, fabuł, anegdot, wątków, motywów, symboliki, frazeologii i stylistyki. Wersety biblijne wchodzą do języka potocznego (Sodoma i Gomora, hiobowe wieści, owoc zakazany, zamienić się w słup soli, salomonowa mądrość), a także chciałabym zwrócić uwagę na fakt, iż dzięki Biblii powstało wiele znanych związków frazeologicznych i aforyzmów, które są stosowane na co dzień także przez osoby nie zdające sobie sprawy z pochodzenia używanych przez nich zwrotów. Językowi Biblii podobnie jak mitologii zawdzięczamy wiele przysłów tj.: ?kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada? powstały pod wpływem treści Biblii. To właśnie dzięki językowi biblijnemu zawdzięczamy aforyzmy tj.: syn marnotrawny, wilk w owczej skórze. Wyrażenia zawarte w Piśmie Świętym są tak głęboko zakorzenione w naszej mowie, iż często zapominamy o ich pochodzeniu. Utrwalona w powszechnej świadomości pamięć obrazów i wersetów biblijnych, powodują, że stanowią one wspólny repertuar środków wyrazu, które poprzez literaturę wchodzą do języka potocznego. Biblia jest dobrem powszechnym, kulturowym, dziedzictwem literatury europejskiej.
Mitologia obok Biblii, to podstawowe źródło, z której wyrosła i na bazie której rozwija się cała cywilizacja (kultura, literatura, sztuka świata zachodniego). Sposoby nawiązań do kultury antycznej są różne, od odwołań do mitów, motywów, wątków, postaci literackich po osoby konkretne oraz kanony i założenia sztuki klasycznej (Renesans, Oświecenie). To właśnie z kultury grecko-rzymskiej pochodzą utrwalone już kanony piękna, fundamenty estetyki, filozofii, nauki, liryki, wreszcie demokracji i wolności człowieka. W języku potocznym znajdujemy także wiele słów, wyrażeń i zwrotów o antycznym pochodzeniu. Nazwy: ?Apollo?, ?Pegaz?, ?Mars?, ?Wenus? funkcjonują na co dzień, a wyrażenia typu pięta Achillesa, stajnie Augiasza, węzeł gordyjski, puszka Pandory, nić Ariadny czy syzyfowa praca są używane nawet przez ludzi nie znających dobrze mitologii.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

„Biblia” i „Mitologia” jako źródła inspiracji w literaturze późniejszych epok.

„Przeszłość ocala, co jej potrzebne.”
(C.K.Norwid)

„Mitologia” i „Biblia” to jedne z głównych źródeł – korzeni kultury europejskiej, które od samych narodzin aż do czasów najnowszych kształtowały kulturę pols...

Język polski

Korzenie kultury europejskiej - Antyk i Biblia

Twierdzenie zawarte w temacie, że Antyk i Biblia to korzenie kultury europejskiej w moim odczuciu jest niezaprzeczalną prawdą gdyż znajduje swoje uzasadnienie w historii świata.
Słownikowe definicje terminu kultura zgodnie określają, że...

Język polski

Czy we współczesnych czasach kultura upadła?

Co w ogóle znaczy słowo kultura? W moim rozumieniu jest to dorobek ludzkości, który powstał w ogólnym rozwoju ludzkości lub w jego określonej epoce, czy też jest to wysoki poziom rozwoju intelektualnego i moralnego.

Według encyklo...

Język polski

"Przyszłość ocala to co jej potrzebne"- wykaż stałą obecność Biblii i Mitologii w literaturze

Biblię, czyli Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, chrześcijanie uznają za święte księgi religijne. Przy czym Stary Testament stanowi podstawę judaizmu i chrześcijaństwa, a Nowy Testament tylko chrześcijaństwa. Także muzułmanie z...

Język polski

Najważniejsze fakty

Spis treści:
I . Co to jest – starożytność?
II. Największe osiągnięcia starożytności.
III. Architektura.
IV. Najważniejsze daty.
V. Najważniejsi mędrcy.
VI. Hasła epokowe.
VII. Związki frazeologiczne wyst�...