Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.
Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to główni bohaterowie "Zemsty" Aleksandra Fredry. Można ich porównać do dwóch żywiołów, a mianowicie ognia i wody.
Raptusiewicz to stary kawaler, ubogi szlachcic, opiekujący się bratanicą Klarą. Nie posiada wprawdzie niczego, ale zarządza majątkiem podopiecznej, dzięki czemu jest współwłaścicielem połowy zamku. Tytuł Cześnika odpowiadał urzędnikowi dworskiemu, który był odpowiedzialny za podawanie potraw i winnicę królewską. Nazwisko Raptusiewicz pochodzi od słowa "Raptus" co oznacza porywczy, gwałtowny.
Rejent to wdowiec, notariusz, urzędnik państwowy, który ma syna Wacława. Dzięki wcześniejszej pracy prawnika, dorobił się majątku i jest zamożnym współwłaścicielem połowy zamku. Nazwisko Milczek pochodzi od słowa milczeć.
Raptusiewicz to wysoki, tęgi, postawny i dobrze zbudowany mężczyzna. Rejent także jest wysoki, lecz chudy, wygląda nawet na wychudzonego. Obaj panowie ubierali się w strój szlachecki czyli: żupan, kontusz, pas, a u pasa karabelę, natomiast na noc szlafmycę.
Cześnik to porywczy awanturnik. Bardzo kłótliwy, stara się postawić na swoim, gdyż jest uparty. Łatwo nie ustępuje, często gwałtownie wybucha. Jest człowiekiem energicznym, szybko się porusza. W stosunku do kobiet bardzo nieśmiały. Cechuje go naiwność, agresywność oraz chęć do bójek. Raptusiewicz to niewykształcony szlachcic, ma braki w wiedzy, mało urozmaicone słownictwo, niską inteligencję i zupełnie nie potrafi ułożyć poprawnie zdania. Braki w słownictwie zastępuje zwrotem "mocium panie". Jednak mimo wszystko jest pewny siebie, sprytny, ma dużo pomysłów. Często krzyczy, gestykuluje i świetnie posługuje się szablą. Uważa, że jest kimś lepszym od Papkina, którego traktuje jak sługę. Bardzo kocha bratanicę, wyróżnia się poczuciem humoru i gościnnością. Jest dowcipny i zabawny, ale mimo wszystko wścieka się często, lecz tylko na chwilę, gdyż po paru minutach już żartuje. Cześnik to patriota, jednak duże znaczenie mają dla niego pieniądze.
Rejent to spokojna, opanowana osoba. sprawia wrażenie cichego, skrytego jednak naprawdę jest obłudnym, przewrotnym krętaczem i kłamcą. Często oszukuje, potrafi doskonale przekupywać na swoją stronę. Milczek to człowiek nieustępliwy, fałszywie bogobojny. Porusza się powolnie, mówi cicho, często odwołując się do "woli Nieba". Pod maską pokornego, kryje się twardy, oschły, ironiczny, bez skrupułów i dążący za wszelką cenę do celu Rejent. Szantażem potrafi wymusić od ludzi zachowania jemu odpowiadające. Milczek jednak, w przeciwieństwie do Cześnika, to inteligentny, wykształcony szlachcic, który dobrze posługuje się piórem. Jest nieuczciwy i nieszczery wobec swego syna. Liczą się dla niego pieniądze.
Cześnik ma wiele wad, lecz mimo to odbierany jest jako postać pozytywna. Nienawidzi swojego sąsiada, ale da się go polubić, sprawia wrażenie sympatycznego człowieka. Cieszy się życiem i lubi pożartować.
Natomiast Rejent używa fałszywej maski, dzięki czemu wszyscy, którzy nie poznali go od prawdziwej strony, myślą, że to człowiek miły i sympatyczny. Jednak Milczek to podstępny materialista, nie liczący się ze zdaniem innych. Mimo to jest osobą honorową.
Cześnik i Rejent to zupełnie inne osobowości. Nic ich nie łączy prócz miejsca zamieszkania i chęci posiadania wielkiego majątku. Cześnik to osoba, która nie potrafi ukrywać, tego co czuje. Z minuty na minute wybucha gniewem, jednak szybko łagodnieje. Rejenta cechuje spokój i opanowanie, lecz krętactwem i podstępem zawsze dąży do celu. "Zemsta" kończy się zgodą Cześnika i Rejenta, dzięki czemu zapominamy o wszystkich wadach bohaterów i odbieramy ich pozytywnie.