Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek są bohaterami utworu,, Zemsty” Aleksandra Fredry. Obaj są szlachcicami i współwłaścicielami starego zamku
w Odrzykoniu, oddzielonymi od siebie granicznym murem. Sąsiedzi bez przerwy się kłócą i wzajemnie się nienawidzą.
Cześnik to zażarty wróg Rejenta. Jest starym kawalerem i opiekunem siostrzenicy Klary. Ubiega się o rękę zamożnej Podstoliny. Był uczestnikiem Konfederacji Barskiej i pozostał wierny szlacheckiej tradycji. Rejent jest biednym szlachcicem, który po związku po swojej zmarłej żonie, ma syna Wacława. Jest człowiekiem wykształconym i inteligentnym. Dawniej piastował, wysokie stanowisko w sądownictwie i podobnie jak jego sąsiad, nadal został nieugiętym tradycjonalistą szlacheckim.
Raptusiewicz jest mężczyzną otyłym, wysokim i starym. Jest potężnie zbudowany, ma słaby wzrok i dlatego nosi okulary. Cierpi na reumatyzm i choroby żołądka. Pomimo swego starczego wieku ubiera się modnie. Zawsze chodzi w kontuszu, żupanie, wysokich butach, pasie słupskim, przy którym znajduje się szabla. Rejent jest szczupły, często chodzi z założonymi rękami. Pomimo swojej wątłej postaci jest sprawny fizycznie.
Raptusiewicz jest porywczym cholerykiem, ekstrawertykiem. Nawet nazwisko mówi o jego głównych cechach charakteru, takich jak porywczość, gwałtowność, wybuchowość. Milczek to flegmatyczny introwertyk . Podobnie jak u Cześnika, nazwisko też mówi o jego cechach charakteru takich jak: skrytość, małomówność, powściągliwość i skąpstwo.
Raptusiewicz posiada bardzo wąski zasób słownictwa (ciągle powtarza „mocium panie”}. Milczek jest o wiele bardziej inteligentny i posiada większy zasób słownictwa . Ulubione jego powiedzenie to ,, Niech się dzieje wola Nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”.
Cześnik Raptusiewicz jest nieśmiałym, chciwym egoistą. Nie kieruje się sercem, lecz zimnym wyrachowaniem. Potrafi zarazem szczycić się gościnnością i honorem. Wypowiada się wprost. Rejent zachowuje się podobnie jak Cześnik. On także nie przejmuje się szczęściem syna Wacława i podporządkowuje je swoim celom. Często udaje człowieka pobożnego, jednak tak naprawdę nie kieruje się zasadami chrześcijańskimi.
Do obu bohaterów, ludzie z otoczenia podchodzą z obawą i niepewnością.. Wszyscy się ich boją, ale mimo to szanują ich. Cześnik i Rejent podchodzą do innych despotycznie, apodyktycznie i egoistycznie.
Po głębszej analizie bohaterów stwierdzam, że dużo ich łączy i dzieli. Na pierwszy rzut oka różnią się wyglądem. Posiadają inne cechy usposobienia, lecz obaj tak samo podchodzą do otoczenia. Każdy z nich ma inne wykształcenie, ale obaj pozostają starej szlacheckiej tradycji. Są tak samo chciwi egoistyczni i mściwi.
Obdarzyłem większą sympatią Cześnika, ponieważ nie potrafi kłamać tak wyrachowanie i udawać kogoś innego. Uważam, że takim ludziom gorzej jest żyć, chociaż tacy są bardziej lubiani. Na ,,własnej skórze” doznałem skutków mówienia o ludziach to, co się o nich myśli.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

CHARAKTERYSTYKA PORÓWNAWCZA CZEŚNIKA I REJENTA

„Tych dwóch ludzi – ogień, woda” – tak podsumowuje Rejenta i Cześnika Wacław. Oczywiście nietrudno zgadnąć, że określeniem „ognia” Wacław mianuje Raptusiewicza, a okreś...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta, „Zemsta”

„Jeden ogień, drugi woda” - charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

Rejent Milczek i Cześnik Maciej Raptusiewicz są głównymi bohaterami sztuki „Zemsta” Aleksandra Fredry. Są oni Sarmatami żyjącymi na przeł...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

CHARAKTERYSTYKA PORÓWNAWCZA CZEŚNIKA I REJENTA
Głównymi bohaterami lektury Aleksandra Fredry pt.: Zemsta są Cześnik Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek. Cały czas toczy się między nimi spór o mur graniczny, który dzieli ich zamki. S...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta ?

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta ?...