Opis projektu basenu
ZAWARTOŚĆ PROJEKTU:
OPIS TECHNICZNY:
1. Dane ogólne o projektowanym obiekcie
2. Architektura i funkcje obiektu
3. Wytyczne branżowe
3.1 Konstrukcja obiektu
3.1.1 Ściany budynku
3.1.2 Konstrukcja dachu
3.1.3 Stolarka otworowa
3.1.4 Posadzki
3.1.5 Wykładziny ścian
3.2 Ogrzewanie
3.3 Wentylacja
4. Opis technologii
4.1 Obieg wody w układzie technologicznym
4.2 Pomiar regulacja parametrów fizyko-chemicznych wody
4.3 Dozowanie reagentów
4.3.1 System dezynfekcji wody
4.3.2 Koagulacja
4.3.3 Korekta pH
5. Przechowywanie środków chemicznych
6. Płukanie filtrów
DANE TECHNICZNE
OBLICZENIA I DOBÓR URZĄDZEŃ
CZĘŚCI RYSUNKOWA:
Plan sytuacyjny zagospodarowania terenu
1. Rzut piwnic
2. Rzut parteru
3. Schemat uzdatniania wody basenowej
4. Przekrój niecki basenowej
5. Przekrój zbiornika przelewowego
OPIS TECHNICZNY
1. Dane ogólne o projektowanym obiekcie
Podstawą opracowania jest basen pływacki, który zaprojektowano jako obiekt, którego niecka znajduje się na terenie otwartym. Obok niecki basenowej znajduje się budynek parterowy podpiwniczony zawierający wszystkie pomieszczenia sanitarne i techniczne. Powierzchnia zabudowy -1628 m2 Kubatura budynku - 3656 m3 Powierzchnia użytkowa budynku - 939 m2
2. Architektura i funkcje obiektu
Obiekt pływacki przeznaczony jest do użytku ogólnego z możliwością odbywania zawodów pływackich. Pływalnia jest obiektem sezonowym dlatego też wyposażenie techniczne i socjalne ograniczone jest do niezbędnego minimum. Budynek socjalny z podpiwniczeniem zawierającym pomieszczenia techniczne jest przykryty dachem płaskim na którym można zamontować trybuny z miejscami siedzącymi dla 200 os. widowni w przypadku odbywania zawodów sportowych. Chcąc dostać się na teren niecki basenowej należy przejść przez szatnio-przebieralnie, a następnie pomieszczenie natryskowe, do którego przylega część sanitarna. Pomieszczenie szatni i sanitariaty zaprojektowane osobno dla części damskiej , męskiej i dla osób niepełnosprawnych. Niecka basenowa o wymiarach 25 x 15 m i głębokości od l,35m do 1,8 m posiada konstrukcję żelbetową wylewaną. Niecka wyłożona będzie specjalną folią PCV. Wyłożenie folią niecki gwarantuje jej szczelność oraz brak możliwości gromadzenia się ognisk bakterii, co ma miejsce w przypadku wyłożenia płytkami ceramicznymi. Folią wyłożony zostanie również zbiornik przelewowy. W piwnicach budynku usytuowano: wentylatorownię, wymiennikownię ciepła, filtrownię, chlorownię, magazyn reagentów oraz dyżurkę personelu technicznego z warsztatem podręcznym. W części piwnicznej znajduje się także orurowanie instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej, grzewczej oraz wentylacyjnej.
3. Wytyczne branżowe
3.1 Konstrukcja obiektu
3.1.1 Ściany budynku
a) ściany zewnętrzne zaprojektowano jako murowane warstwowe:
- mur z bloczków ceramicznych na zaprawie cem-wap. grubości 29 cm
- płyty styropianowe gr.10 cm
b) ściany wewnętrzne ceglane na zaprawie cem-wap. 12 lub 25 cm
c) ściany zewnętrzne w piwnicy
- mur żelbetowy grubość 30 cm
- płyty z polistyrenu ekstrudowanego gr. 10 cm
d) ściany wewnętrzne piwnicy ceglane na zaprawie cementowej 12 lub 25 cm
3.1.2 Konstrukcja dachu
Dach wykonano jako żelbetowy płaski ocieplony styropianem gr.15 cm z izolacją przeciwwodną w formie tarasu z przeznaczeniem na zamontowanie trybun.
3.1.3 Stolarka otworowa
Okna wykonane z PCV system MONDIAL 2000 produkcji DECEUNINCK z
oszkleniemk=l,l W/m2K.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe z ciepłych profili system JAVAL.
Drzwi wewnętrzne płytowe wg katalogu STOLBUD.
3.1.4 Posadzki
Wszystkie posadzki wykonane z płytek ceramicznych typ GRES.
3.1.5 Wykładziny ścian
W pomieszczeniach sanitarnych i technicznych ściany wyłożone glazurą ceramiczną do wysokości 2 m powyżej malowane farbą emulsyjną zmywalną. W pozostałych pomieszczeniach malowanie emulsyjne.
3.2 Ogrzewanie
Ze względu na sezonowość pracy obiektu ogrzewanie przewiduje się w okresie zimowym w celu zabezpieczenia urządzeń i obiektu przed zamarzaniem.
We wszystkich pomieszczeniach obiektu basenowego zastosowano ogrzewanie pompowe z wymiennikiem ciepła z podłączeniem do miejskiej sieci cieplnej.
3.3 Wentylacja
W obiekcie basenowym zainstalowano wentylację grawitacyjną oraz wymuszoną. W pomieszczeniach sanitarnych oraz pomieszczeniach technologicznych zastosowano wentylację mieszaną. Pozostałe pomieszczenia wyposażono tylko w wentylację tradycyjną, grawitacyjną. System wentylacji mechanicznej produkcji AW CLIMA.
4. Opis technologii
4.1 Obieg wody w układzie technologicznym
Proponowany system uzdatniania wody jest systemem zamkniętym z czynnym przelewem i pionową cyrkulacją wody w basenie, która zasilając basen poprzez dysze denne przepływa pionowo do rynien przelewowych umieszczonych na koronie basenu. Woda z rynien przelewowych odprowadzona jest grawitacyjnie do zbiornika wyrównawczego. Stąd przez łapacze włosów i włókien zasysana jest przez pompy cyrkulacyjne i podawana do filtrów piaskowych. Proporcje przepływu wody podawanej na filtry 100 % przez rynny przelewowe. Wszystkie ubytki eksploatacyjne uzupełniane są świeżą wodą z wodociągu poprzez zbiornik wyrównawczy.
4.2Pomiar i regulacja parametrów fizyko-chemicznych
Pomiary parametrów fizyko-chemicznych wody w sposób ciągły i automatyczny są prowadzone przy pomocy urządzenia kontrolno-pomiarowego produkcji BWT typ UK-P. Urządzenie to mierzy: ilość wolnego chloru, wartość pH i wartość Redox. Poprzez zastosowanie automatycznych stacji dozujących typu MEDOMAT FP i elektronicznie sterowanych pomp dozujących MEDO n współpracujących z regulatorem, zapewnione jest idealne dozowanie wymaganych środków chemicznych. Sondy zainstalowane w specjalnym zbiorniku przepływowym z wodą obiegowastale mierzą parametry odpowiedzialne za jej jakość. Każde odchylenie od zaprogramowanej normy powoduje poprzez włączony w obwód pomiarowy regulator uruchomienie pompy dozującej i natychmiastową korektę wartości kontrolowanych parametrów. Pompa dozująca koagulant nie jest włączona w system mierzenia jakości wody, gdyż ten parametr nie jest możliwy do mierzenia poprzez urządzenia elektroniczne, w celu szybkiej oceny jakości wody pod względem higienicznym na urządzeniu kontrolno pomiarowym UK-P wyświetlany jest wskaźnik Redox. Jeżeli jego wartość wynosi 700 mV tzn. że dezynfekcja w basenie trwa kilka sekund, jeżeli około 500 mV to około 3 godziny. Dlatego wartość Redox powinna oscylować wokół 600-700 mV.
4.3 Dozowanie reagentów
4.3.1 Dezynfekcja wody roztworem podchlorynu sodu
Dozowanie roztworu podchlorynu sodu ,3ENAMIN SPOREX" odbywać się będzie przy pomocy automatycznej stacji dozującej MEDO H 6/FP60 Średnią dawkę podchlorynu sodu przyjęto w granicach około 2 g/m3. W ramach stosowania środków dezynfekcyjnych, ważnym czynnikiem jest utrzymanie ilości wolnego chloru nie mniej niż 0,2 mg/ m3 przy jednoczesnej wartości pH 7,2-7,6. W danym przypadku należy zauważyć, że w nowym projekcie DIN 19643 w/w ilości ulegają zwiększeniu i tak dla chloru wolnego wynosi min 0,3-0,6 mg/d m3 przy pH 6,5-7,6 . Ponadto nie mogą występować w wodzie bakterie Legionella Pneumophhil.
4.3.2 Koagulacja
Koagulacja zwiększa efektywność procesu filtracji poprzez umożliwienie zatrzymania się na filtrze cząstek koloidowych o średnicy 0,001-0,00001 mm. Istota procesu oparta jest na zjawisko, że koagulant pod wpływem wody hydrolizuje tworząc osad wodorotlenków metali w postaci kłaczków posiadających zdolność destabilizacji koloidów zawartych w wodzie i stanowiących jej zanieczyszczenie. Do koagulacji proponuje się zastosowanie uwodnionego chlorku glinu „BENAMIN FLOCKFLUSSIG".
4.3.3 Korekta pH
Zalecany poziom pH wody basenowej wynosi 7,2- 7,6. Odchylenie tych wartości związane jest z obniżeniem efektywności procesu uzdatniania wody jak i z bezpośrednim wpływem wody na osoby kapiące się. Jeżeli pH wody jest mniejsze niż 7 ( odczyn kwaśny) możliwe jest łzawienie oczu, korozja części metalowych oraz powstanie chlorków i nieprzyjemny zapach w hali basenu. Jeśli pH jest większe niż 7,8 ( odczyn zasadowy ) to działanie chloru jest znacznie ograniczone i trzeba stosować większe dawki, spada intensywność koagulanta, wytrąca się kamień z wody i może nastąpić swędzenie skóry. W przypadku wysokiego poziomu pH wody ( powyżej 7,6 ) zakwaszenie może być robione: 10 % roztworem kwasu solnego, odpowiadającego wymaganiom normy PN 91/C-84046 lub 10 % roztworem kwaśnego siarczanu sodu lub 10 % roztworem kwasu siarkowego. W tym przypadku obniżenie pH wody odbywa się poprzez dozowanie 35 % roztworu kwasu solnego. Dawkowanie kwasu solnego 35 % nie powinno przekraczać 0,025 dm3/ m3 wody obiegowej.
5. Przechowywanie środków chemicznych
Wszystkie odczynniki, takie jak: podchloryn sodu, wodorotlenek sodu, kwas solny, siarczan glinu, przechowywane będą w chloratorni oraz magazynie chemikaliów.
6. Płukanie filtrów
Płukanie złóż filtracyjnych prowadzone jest naprzemiennie, tzn. każde złoże płukane jest oddzielnie i odbywa się klasycznie. Proces phlkania filtrów będzie się odbywał automatycznie z chwilą uruchomienia mechanizmu procesu phlkania w odstępach co 3 dni. W zaprojektowanym systemie uzdatniania wody, uzupełnienie jej ubytków wodą świeżą. (wodociągową), będzie odbywał się poprzez zbiornik wyrównawczy. Kolejność płukania filtrów:
• obniżenie poziomu lustra wody do poziomu złoża
• płukanie złoża wodą przez 5 minut
• płukanie złoża powietrzem przez 5 minut
• płukanie wodą przez 5 minut
• odprowadzenie wody do kanalizacji
• włączenie filtrowanej wody do obiegu