Przyjaźń

Przyjaźń - już zapomniana czy nadal trwała?

Tak ważna, ponadczasowa wartość jest zwykle niedoceniana. Tak dużo mówi się o miłości. Co roku przeżywane są Walentynki - święto zakochanych. Pełne uczuć i czułości dla par, a smutku i zadumy dla samotnych. Jednak przyjaźń, choć równie ważna takiego święta nie posiada. Czym różnią się te dwa uczucia? Co w przyjaźni jest najważniejsze? Czy potrafimy odróżnić przyjaźń od bliższej znajomości? Czy możliwa jest przyjaźń chłopaka i dziewczyny? Na te i inne pytania postaram się znaleźć odpowiedź.

Miłość czy przyjaźń?
Te dwie więzi, choć z pozoru podobne bardzo się różnią. Miłość jest pełna bólu, nawet w najszczęśliwszym związku zdarzają się rozczarowania, smutek. Przyjaźń natomiast to beztroskie plotki z tą drugą osobą, poważne rozmowy, wspólne wspieranie się w trudnych chwilach. Miłość potrafi wiele wybaczyć. Przyjaźń też, ale już w inny sposób. Często wkrada sie zazdrość - o zbyt długie rozmowy z kimś innym, czy za bardzo zażyłe kontakty. Przyjaźń to spokój, radość, ukojenie. Miłość to ciągłe porywy serca i zmiany nastroju.

W poszukiwaniu przyjaciół.
Zapytałam 20 osób co według nich w przyjaźni jest najważniejsze. Piętnaście osób, czyli aż 85% odpowiedziało, że szczerość. Trzy osoby, że przyjaciel jest zawsze wtedy, gdy najbardziej go potrzebnujemy, a pozostałe dwie, że potrafi dochować tajemnicy.
Jedno z najpopularniejszych pism dla nastolatków "bravo" przeprowadziło sonde na swojej stronie internetowej, związanąz przyjaźnią. Internauci odpowiadali na pytanie: "czy twoim zdaniem przyjaźń chłopaka i dziewczyny jest możliwa?" Aż 43% stwierdziło, że taka przyjaźń zawsze przeradza się w miłość, 30% uważa, że nie może mieć ona miejsca, a 27% nie widzi przeszkód.
Nikogo nie dziwią przyjaźnie osób w podobnym wieku. Jezeli jednak różnica lat jest trochę większa to wzbudza zainteresowanie ogółu. Często pada pytanie: "co nastolatków przyciąga do starszych?" Psychologowie twierdzą, że ich doświadczenie. Potrafią doradzić, przestrzec przed popełnionymi przez siebie błędami. Posiadają jednak wiekszy autorytet i łatwiej są obdarzani zaufaniem niż rodzice.
Tak naprawdę to wszystkie te różnice nie mają znaczenia. Przecież mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają. Gdzieś przeczytane, anonimowe zdanie na zawsze utkwiło mi w pamięci: "wśród wielu dróg przyjaciele zawsze znajdą wspólną ścieżkę".
"Prawdzowych przyjaciół poznaje się w biedzie" to przyslowie niestety jest prawdziwe. Dopiero, gdy będziemy potrzebować pomocy i wsparcia, przekonamy sięna kogo tak naprawdę możemy liczyć.
"Szanuj tych, co wierni są, oni nie odejdą, będzie źle podadzą dłoń, nowi tylko westchną" - śpiewała Dorota Rabczewska w jednej z piosenek zespołu Virgin.

Filozofia

Taka oto jest prawdziwa przyjaźń

Przyjaźń to największy skarb, który jest ukryty na dnie serca
Przyjaźń to niewidzialna nić, która łączy ludzi
Przyjaźń to pokój duszy, który daje poczucie potrzeby
Przyjaźń to rozległa przestrzeń, która prowadzi do jed...

Język polski

Czy przyjaźń to uczucie, które warto pielęgnować? Czy w obecnych czasach – czasach rywalizacji między ludźmi, walki o pracę, dobra materialne, pozycję społeczną jest jeszcze miejsce na prawdziwą przyjaźń?

Przyjaźń- ,,bliskie, serdeczne stosunki z kimś oparte na wzajemnej życzliwości, szczerości, zaufaniu, możliwości liczenia na kogoś w każdej sytuacji (...)”.Tak oto to piękne i szlachetne uczucie definiuje ,,Słownik języka polskiego”...

Psychologia

Spojerzenie na przyjaźń razem Z ksiązką Alan Loy McGinnis, "Sztuka przyjaźni"


"Zawsze żal mi było ludzi, którzy obawiają się uczuć, sentymentalności,
którzy nie potrafią płakać z całego serca.
Ci, którzy nie wiedzą jak płakać, nie wiedzą też jak się śmiać"
Golda ...

Język polski

Czym jest dla Ciebie przyjaźń.

Przyjaźń – „bliskie, serdeczne stosunki z kimś oparte na wzajemnej życzliwości, szczerości, zaufaniu, możliwości liczenia na kogoś w każdej sytuacji”. Tak oto to piękne i szlachetne uczucie definiuje „Słownik języka polskiego”...

Język polski

Przyjaźń czy miłość? Które z tych uczuć jest ważniejsze?

"Przyjaźń - to wyróżniająca, do określonej osoby lub określonych osób skierowana życzliwość czynna i bierna."
Definicji przyjaźni jest wiele i każdy może postrzegać ją inaczej.

Według mnie jest to więź z dr...

Język polski

Przyjaźń w życiu i w książkach-rozprawka oparta na cytatach

„Nawet cień przyjaciela wystarczy, aby uczynić człowieka szczęśliwym.”Przyjaźń w życiu każdego człowieka ma bardzo duże znaczenie. Żeby zostać przyjacielem drugiej osoby potrzeba czasu, potrzeba „oswojenia” z...