Przyjaźń w życiu i w książkach-rozprawka oparta na cytatach

„Nawet cień przyjaciela wystarczy, aby uczynić człowieka szczęśliwym.”



Przyjaźń w życiu każdego człowieka ma bardzo duże znaczenie. Żeby zostać przyjacielem drugiej osoby potrzeba czasu, potrzeba „oswojenia” znajomego, potrzeba wielu rozmów, czasem potrzeba nawet podzielić się zmartwieniem i szczęściem. Trzeba przede wszystkim ufać przyjacielowi, nawet w najgorszych sytuacjach. „Dwie osoby nie mogą długo pozostać przyjaciółmi, jeżeli nie potrafią sobie nawzajem wybaczać drobnych przewinień.” No i czasem trzeba wybaczyć… Literatura mówi bardzo dużo o przyjaźni, której to motyw pojawia się w wielu książkach, zaczynając od starożytnych, a kończąc na współczesnych.
„Czasami trzeba usiąść obok i czyjąś dłoń zamknąć w swojej dłoni, wtedy nawet łzy będą smakować jak szczęście.” Zaczynając już od czasów starożytnych, motyw przyjaźni pojawia się w dziełach Homera, chociażby Iliada, lub Odyseja. Achilles od początku uczył Patroklesa walczyć, a ten wiernie oddany nauczycielowi naśladował go. Legendarna jest już przyjaźni Rycerzy Okrągłego Stołu, którzy potrafili razem walczyć, broniąc nawzajem siebie i niewinnych ludzi. Król Artur i Lancelot byli tego przykładem. Byli partnerami, współpracowali ze sobą osiągając wspólne cele i marzenia.
„Wszystko wytrzymasz, ze wszystkim możesz sobie poradzić, jeżeli masz przy boku przyjaciela. On nie musi nic więcej uczynić, jak tylko powiedzieć słowo, albo też bez słów, podać Ci rękę.” Wzajemna przyjaźń pozwalała przetrwać bliźnim męki i skutki licznych wojen. Tjaden i Muller w książce Remarqe’a „Na zachodzie bez zmian” stworzyli sobie bliską atmosferę, niemal rodzinną, wspierając się nawzajem, pomagając bliskiej osobie w rozwiązywaniu problemów i przejmowaniu ich w pewnym stopniu na siebie.
„Wszystkie wielkości świata nie są warte dobrej przyjaźni.” Szkolna lektura „Chłopcy z Placu Broni” również opowiada o perypetiach grupy przyjaciół, wspierających się, bawiących się razem, zakładającym kluby. Mimo tego, że byli mali i kłócili się czasem to i tak ich przyjaźń przetrwała.
„Przyjaźń. W twoim sercu żyją ludzie, którzy znaleźli tam swój dom. Zamieszkują go nawet wtedy, gdy już dawno umarli.” W słynnej trylogii Sienkiewicza Zagłoba, Skrzetuski, Kmicic i Wołodyjowski za swoją przyjaźń oddaliby nawet życie.
„Czym dla ptaka, są skrzydła tym dla człowieka przyjaźń: wznosi go ponad pył ziemi.” „Władca Pierścieni”, to nie tylko książka fantasty mówiąca o elfach, hobbitach, magach i orkach. Ma ona motyw przyjaźni, za którą Sam poszedłby wszędzie. Przez cały czas wspiera on Froda psychicznie, który nosi ciężkie brzemię uwydatniające się zarówno na jego wyglądzie fizycznym, jak i na psychice.
„Przyjaźń powiększa szczęście i pomniejsza nieszczęście, podwajając naszą radość dzieląc na pół smutek.” W prawie wszystkich książkach młodzieżowych (Np. „Pamiętnik Księżniczki”, „Zwierzenia Georgii Nicolson”, niektóre z książek Musierowicz, „Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów”) główne bohaterki mają swoje oddane przyjaciółki, którym mówią wszystko, a czasem nawet więcej.
Długo by tu wymieniać wszystkie książki, zawierające, chociaż mały wątek przyjaźni. Myślę, że to dlatego, że po prostu przyjaźń jest ważnym elementem życia każdego człowieka.
„Nie ma lekarstwa mocniejszego, skuteczniejszego, doskonalszego dla naszych ran we wszystkich sprawach ziemskich, jak mieć kogoś, kto cierpi z nami w każdym nieszczęściu i cieszy się w powodzeniu…” Ja również mam przyjaciółkę, którą znam już ponad dwa lata. Poznałyśmy się w bardzo nietypowy sposób. Mieszka ona dość daleko ode mnie, ale jak na razie jest mi najbliższą osobą na świecie. Zwykły telefon potrafi bardzo poprawić mi nastrój. „Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód twego smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość.” Przeszłam z nią dużo i myślę, że wiem o niej na tyle dużo rzeczy, a ona o mnie, że mogę ją nazwać moja Prawdziwą Przyjaciółką. Kocham ją jak siostrę i nie chciałabym, żeby to co między nami jest kiedykolwiek się skończyło. „Przyjaźń to jedna dusza w dwóch ciałach.” Uważam, że ciężko spotkać drugą osobę, myślącą podobnie, mającą co prawda może inne problemy ale mającą coś takiego, co sprawia, że czujemy się przy niej bezpieczni, potrzebni i kochani.
„Przyjaciel to jedyna osoba, która potrafi naprawić twoje błędy – i ma dosyć rozsądku, żeby tego nie próbować.” Każdy powinien mieć przyjaciela na którego zawsze może liczyć, który nigdy go nie zawiedzie i który będzie go kochać takiego jakim jest.
Na koniec kilka ciekawych przysłów i aforyzmów, które warto znać i zapamiętać:
-Przyjaźń jednego roztropnego człowieka jest bardziej wartościowa niż przyjaźń wszystkich głupców.
-Przyjaźń jest niewątpliwie najskuteczniejszym lekiem na cierpienia zawiedzionej miłości.
-Większość przyjaźni nie urywa się, tylko więdnie
-Mieć wielu przyjaciół, to nie mieć żadnego.
-Prawdziwy przyjaciel wnosi więcej w nasze szczęście niż tysiąc wrogów w nasze nieszczęście.
-Kiedy żegnasz przyjaciela, nie smuć się, ponieważ jego nieobecność pozwoli ci dostrzec to, co najbardziej w nim kochasz.
-Przyjaźń to najwspanialszy i najbardziej kosztowny dar. To sens i znaczenie wszystkich darów, ilekroć ludzie się obdarowywują.
-Przyjaciel to ktoś, kto wszystko o Tobie wie i mimo to Cię kocha.
-Im słabsze są więzy przyjaźni, tym trudniej je zerwać.

Dodaj swoją odpowiedź