Wiosna Ludów w Europie w wieku XIX.

Co ? Gdzie ? Kiedy ?

12 stycznia 1848 Włochy -rewolucja w Palermo na Sycylii, żądanie przeprowadzenia liberalnych reform oraz uniezależnienia Sycylii od Królestwa Neapolu 22 - 25 lutego 1848.
Francja -rząd odmawia republikanom zgody na publiczny bankiet, protestacyjne demonstracje zmieniają się w rozruchy -starcia i barykady na ulicach, bratanie się wojska z ludnością w Paryżu -abdykacja Ludwika Filipa I i jego ucieczka do Anglii -zwycięstwo rewolucji - utworzenie Rządu Tymczasowego - proklamowanie II Republiki 13 - 15 marca 1848
Austria -rewolucja w Wiedniu, starcia ludności z wojskiem, -zgoda cesarza na zniesienie cenzury i utworzenie Gwardii Narodowej, zapowiedź nadania konstytucji 17 - 18 marca 1848 Prusy -zgoda króla na zniesienie cenzury -utarczki między wojskiem a ludnością Berlina - śmierć-około 200 osób -zapowiedź zwołania sejmu, nadania liberalnej konstytucji i utworzenia Gwardii Narodowej.
Powstanie II Cesarstwa we Francji

2 grudnia 1852 roku, Bonaparte ogłosił wskrzeszenie cesarstwa i przybrał tytuł Napoleona III.
Przez cztery lata po obaleniu monarchii lipcowej, po starciach robotników z wojskiem na ulicach Paryża (powstanie czerwcowe 1848 ), dziedziczne cesarstwo zastąpiło republikę. Drugie cesarstwo oraz jego cesarstwo mieli poparcie wojska, Kościoła oraz francuskiej finansjery. Opozycja została bądź zastraszona, bądź wygnana z kraju. Prasa została poddana cenzurze, a przebieg wyborów - kontroli prefektów policji. Cesarz zaangażował się prowadzeniu aktywnej polityki zagranicznej, odnosząc sukcesy, czego wyrazem była międzynarodowa konferencja pokojowa w Paryżu w 1856r. oraz światowa wystawa osiągnięć przemysłu 1867r.

Droga Francji od II Republiki do II Cesarstwa

Wiosna ludów 1848 rok II Republika 1848 rok Cesarstwo 1852 - 1870
Powstanie lutowe (22-24.02.1848r.) Rząd Tymczasowy: -ogłasza wolność-zgromadzeń i prasy tworzy warsztaty narodowe dla robotników Konstytucja - 4 listopada 1848 roku Jednoizbowy parlament Władza wykonawcza: prezydent wybierany na 4 lata przez plebiscyt na jedną kadencję Plebiscyt grudzień 1852 roku Monarchia plebiscytarna Napoleona III Powstanie czerwcowe robotników w Paryżu (23–26.06.1848r.) skierowane przeciw decyzji o likwidacji warsztatów: - przegrana robotników , deportacje do kolonii, aresztowania Zamach stanu - 2 grudnia 1851 roku dokonany przez Karola Ludwika Bonaparte -rozwiązanie parlamentu -wprowadzenie stanu wyjątkowego Cesarstwo autorytarne Napoleona III Instytucje konstytucyjne: Senat i Ciało Prawodawcze stanowią osłonę osobistych rządów cesarza Konstytucja - 14 stycznia 1852 Władza wykonawcza w rękach prezydenta wybieranego na 10 lat Władza prawodawcza: Rada Stanu, Ciało Prawodawcze i Senat - uzależniony od prezydenta Plebiscyt - maj 1870 roku formą utrzymania prestiżu biurokratycznego reżimu Napoleona III.

Wiosna Ludów we Włoszech

Również państewka włoskie ogarnęła rewolucja, a władcy Królestwa Neapolu, Toskanii i Piemontu, pod naciskiem ulicy wprowadzili ograniczone reformy liberalne. Potęgował się entuzjazm dla sprawy zjednoczenia Włoch. Dla urzeczywistnienia tego celu trzeba było podjąć walkę z oddziałami austriackimi, które stacjonowały w północnych Włoszech.
W marcu 1848 roku wojnę z Austrią rozpoczął król Piemontu - Karol Albert. Trwające do lipca działania wojenne zakończyły się przegraną wojska piemonckiego pod Custozzą i zawarciem rozejmu. Austriacy zajęli Lombardię. Natomiast w środkowych Włoszech uaktywnili się republikanie, co zmusiło papieża do opuszczenia Rzymu. W lutym 1849 roku Józef Mazzini ogłosił w Rzymie republikę, a dla jej obrony Józef Garibaldi rozpoczął nabór do oddziałów. W imię walki Adam Mickiewicz podjął się formowania Legionu Polskiego, mającego bronić Republiki Rzymskiej.
Król ulegając naciskom patriotów, zerwał rozejm i wznowił działania wojenne przeciw wojskom austriackim. Kolejna porażka, tym razem pod Novarrą ( marzec 1849 ) zmusiła Karola Alberta do abdykacji na rzecz syna Wiktora Emmanuela.
Austria zajęła Parmę, Modenę i Toskanie, gdzie powrócili konserwatywni władcy. W Rzymie rządzili jeszcze republikanie, ale na pomoc papieżowi ruszył wielotysięczny korpus francuski, wysłany przez Ludwika Karola Bonpartego. W lipcu 1849 roku Mazzini musiał uciekać z Rzymu, podobnie jak Garibaldi, broniący miasta przed Francuzami. Opór stawiała jeszcze Wenecja, ale skapitulowała przed Austriakami w sierpniu 1849 roku.
Większość władców włoskich wycofała się z ustępstw politycznych. Liberalne rządy i konstytucję utrzymano tylko w Piemoncie, gdzie król Wiktor Emmanuel II, nie zrezygnował z planów zjednoczeniowych. Część północnych Włoch ponownie podporządkowała sobie Austria.

Rewolucja w Niemczech

W Niemczech przyczyną wystąpień rewolucyjnych był kryzys rzemiosła, brak rozstrzygnięć w kwestii uwłaszczenia chłopów, a także sprawa zjednoczenia narodu niemieckiego. W wielu krajach niemieckich doszło do gwałtownych zajść. Znaczny w niej udział mieli chłopi, którzy rabowali i podpalali budynki dworskie. W rozruchach uczestniczyli studenci, rzemieślnicy i robotnicy. Również burżuazja niemiecka nie chciała utracić wpływu na rozwój wydarzeń i wystąpiła z postulatem utworzenia ogólno niemieckiego parlamentu oraz z hasłami liberalnymi.
Gwałtowny charakter zajść, jaką widownią stał się Berlin w marcu 1848 roku, zmusił króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV do ustępstw. Na murach ukazała się odezwa królewska, zatytułowana Do moich kochanych berlińczyków, w której obiecał wycofanie wojska ze stolicy pod warunkiem usunięcia barykad i przywrócenia porządku w mieście. Król udzielił ponadto zgody na utworzenie Gwardii Obywatelskiej oraz ogłosił amnestię dla więźniów politycznych. Zapowiedział również wniesienie projektów umiarkowanych reform pod obrady zwołanego na 2 kwietnia sejmu. Istotnym ustępstwem wobec burżuazji było powołanie przez Fryderyka IV rządu złożonego z liberałów. Sejm uchwalił wolność prasy i zgromadzeń oraz ordynację wyborczą do Zgromadzenia Konstytucyjnego, które miało się zebrać w maju w celu przygotowania konstytucji.
Na masowych zebraniach robotnicy domagali się poprawy warunków życia oraz zgody władz na działalność organizacji robotniczych. Rząd burżuazyjno - liberalny pozostawił do dyspozycji króla i konserwatystów główne organy władzy: wojsko, sądy i administrację. Pod koniec marca król sprowadził do Berlina wojsko. Sukcesem konserwatystów stało się stłumienie polskiego powstania w Poznańskiem. Trudne zadanie utrzymania skromnych zdobyczy politycznych przez burżuazję znalazło swój wyraz w historii pruskiego Zgromadzenia Konstytucyjnego. Jego działalność, rozpoczęta w maju, zakończyła się w grudniu 1848 roku. Decydującym momentem dla zakończenia w Prusach było powierzenie przez króla steru rządów junkrom, a następnie wprowadzenie Berlinie stanu oblężenia ( listopad 1848r.). Miesiąc później król Fryderyk Wilhelm IV nadał Prusom konstytucję, ale zachowywał władzę oraz dotychczasowe uprawnienia.
Głównym celem liberałów było zjednoczenie ziem niemieckich w jedno państwo, co umożliwiałoby rozwój gospodarczy i kulturalny zgodnie z tendencjami nowej, przemysłowej epoki.

Wiosna ludów w Austrii

Aż do marca 1848 roku opozycja w monarchii habsburskiej nie miała możliwości organizowania się w sposób legalny przeciw rządom Klemensa Metternicha - konserwatywnego kanclerza Austrii. Dopiero w rezultacie dwóch powstań, które wybuchły w Wiedniu: marcowego (13-15 marca) oraz majowego (15 maja) - dwór cesarski został zmuszony do ustępstw. Najpierw cesarz wyraził zgodę na utworzenie Gwardii Narodowej oraz na wolność prasy i zgromadzeń, później ogłoszone zostały wybory powszechne i równe prawo wyborcze. Jesienią sejm konstytucyjny podjął uchwałę o zniesieniu pańszczyzny i poddaństwa.
Powstania w Wiedniu przyśpieszyły procesy odśrodkowe, a w poszczególnych krajach monarchii. Czesi żądali dla siebie autonomii. Na Węgrzech powstał odrębny rząd, przeciw Węgrom wystąpili Serbowie i Chorwaci.

Powstanie w Czechach

Czesi nie chcieli oderwania się od Austrii, ale oczekiwali zgody cesarza na autonomię w ramach monarchii habsburskiej. Józef Palacky propagował wśród liberałów czeskich koncepcję austroslawizmu. Według tej koncepcji, Austria powinna stać się ojczyzną wszystkich zamieszkujących ją ludów. Skoro zaś Słowianie przeważali w monarchii, zatem powinna być ona przede wszystkim państwem słowiańskim.
W czerwcu 1848 roku rozpoczął się w Pradze kongres, na który przybyli przedstawiciele Słowaków, Polaków, Czechów, Serbów, Słoweńców oraz Chorwatów. Pragnęli oni doprowadzić do porozumienia ludów słowiańskich, by stworzyć w Austrii siłę, zdolną do oparcia się Niemcom. Do porozumienia takiego nie doszło, gdyż wśród polityków słowiańskich ścierały się ze sobą sprzeczne poglądy i interesy. Kongres został przerwany wybuchem powstania w Pradze, wywołanym po części przez radykałów, po części prowokowanego przez Austriaków. Walki w uliczne w Pradze wykorzystał generał austriacki Alfred Windischgratz do rozprawienia się z powstańcami. Praga została zbombardowana i powstańcy musieli skapitulować. Na przeciąg 20 lat Czesi utracili nadzieję na odzyskanie autonomii.

Sprawa węgierska w monarchii habsburskiej

Ruch narodowy przybrał największe rozmiary na Węgrzech. Węgrzy domagali się liberalnych reform, to jest wolności prasy i zgromadzeń, utworzenia niezależnego od Wiednia rządu i Gwardii Narodowej, a także zwoływania co rok węgierskiego sejmu.
Wystąpienia ludności w miastach w połowie marca 1848 roku przyśpieszyły bieg wydarzeń. Węgrzy otrzymali zgodę Wiednia na zwołanie węgierskiego sejmu. W marcu sejm zniósł pańszczyznę i wprowadził powszechne opodatkowanie. W następnym miesiącu rozpoczęły funkcjonować rząd orz Gwardia Narodowa.
Dopóki Wiedeń był zajęty tłumieniem rewolucji w innych krajach monarchii habsburskiej, narodowy ruch węgierski miał wielką swobodę działania. W ruchu węgierskim nie było jednolitego, określonego celu. Większość ziemiaństwa opowiadała się za autonomia w ramach monarchii, podczas gdy grupa radykałów chciała niepodległości. Słabą stroną rewolucji węgierskiej był jej stosunek do kwestii narodowościowej. Wiosną i latem 1848 roku w południowej części Królestwa Węgierskiego wśród Serbów, Chorwatów oraz Rumunów wzmagał się ruch narodowy. Węgrzy odrzucali aspiracje narodowe tychże ludów i dążyli do realizacji państwa rządzonego przez Węgrów.
Wraz z opadaniem fali rewolucyjnych wystąpień w krajach habsburskich Wiedeń usztywniał swoje stanowisko wobec Węgrów, co wyraziło się decyzją o rozwiązaniu sejmu węgierskiego.
Na przełomie lat 1848 i 1849 wojska Windischgratza zajęły najpierw stolicę Węgier - Budę, a później Peszt. Tylko w Siedmiogrodzie powstańcy odnieśli pewne sukcesy militarne, gdyż dowodzący wojskami węgierskimi polski generał Józef Bem z nastaniem wiosny wyswobodził prawie cały Siedmiogród.
Na wieść o zwycięstwach Bema w Siedmiogrodzie ruszyła nowa ofensywa węgierska. Jej militarnym efektem było dwukrotne pokonanie wojsk Windischgratza, który wycofał się z Pesztu. U boku Węgrów walczył wówczas blisko trzytysięczny korpus polski generała Józefa Wysockiego. W czasie trwających działań wojennych zebrany w Debreczynie 14 kwietnia 1849 roku sejm węgierski ogłosił detronizację Habsburgów i niepodległość Węgier. Na pomoc Austriakom ruszyła wówczas na Węgry około dwustutysięczna armia rosyjska. To rozstrzygnęło o losach powstania, w którym ostatnią bitwę stoczyli Węgrzy pod Temesvarem w sierpniu 1849 roku.
Terror austriacki dotknął przede wszystkim dowódców węgierskich. Wykonano egzekucje na 13 generałach oraz premierze niezależnego rządu węgierskiego. Na Węgrzech wprowadzono administrację wojskową, a ludność obciążono wysokimi podatkami. Przez dziesięć lat (1849-1859) cesarz Franciszek Józef I rządził przy pomocy konserwatystów.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Wiosna Ludów w Europie

W ZAŁĄCZNIKU DODATKOWO BIBLIOGRAFIA I PRZYPISY!

1. Czym jest Wiosna Ludów? Wiosna Ludów w Europie.

Niezadowolenie wynikające z porządku politycznego (utrzymywanie pańszczyzny, brak wolności osobistej i reform uwłaszczeniow...

Język angielski

Temat: Wiosna ludów w Europie i na ziemiach polskich 1. Wypisz w punktach przyczyny niezadowolenia w europie w latach 40 XIX wieku 2. Wyjaśnij termin wiosna ludów oraz podaj jego rady chronologiczne

Temat: Wiosna ludów w Europie i na ziemiach polskich 1. Wypisz w punktach przyczyny niezadowolenia w europie w latach 40 XIX wieku 2. Wyjaśnij termin wiosna ludów oraz podaj jego rady chronologiczne...

Historia

Wiosna Ludów - 1848

Europa w przeddzień Wiosny Ludów

Lata 1848-1849 to okres rodzącego się proletariatu. Ruchy rewolucyjne występowały wszędzie z wyjątkiem Rosji, Wielkiej Brytanii i Półwyspu Iberyjskiego. Najsilniejsze oddziaływanie we Francji, Zwi...

Historia

Wiosna ludów

EUROPA W PRZEDDZIEŃ WIOSNY LUDÓW
Lata 1848-1849 to okres rodzącego się proletariatu. Ruchy rewolucyjne występowały wszędzie z wyjątkiem Rosji, Wielkiej Brytanii i Półwyspu Iberyjskiego. Najsilniejsze oddziaływanie we Francji, Związku...

Historia

"Wiek XIX stuleciem kształtowania się nowoczesnych narodów"

Stuleciem kształtowania się nowoczesnych narodów nazywam wiek XIX, czyli lata od 1801 do 1900. Duży wpływ na kształtowania się narodów w XIX wieku miały takie wydarzenia jak rewolucje, wiosna ludów w Europie, rozwój Stanów Zjednoczonych,...