Spółki

Spółki osobowe: 1.Sp.cywilna - przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągania wspólnego celu gosp. przez działanie w sposób oznaczony w szczególności wniesienie wkładów. Majątek sp. cyw. jest wspólnym majątkiem wspólników i obejmuje wkłady wspólników oraz to co spółka nabyła w toku prowadzonej działalności. Każdy wspólnik ma równy udział nie tylko w zyskach ale i w stratach. Wspólnicy odpowiadają własnym majątkiem, za zobowiązania spółki. Jeśli obroty spółki cyw. w ciągu dwóch kolejnych lat osiągnęły równowartość w PLN co najmniej 400 tys. euro to pod groźbą grzywny musi zostać przekształcona w spółkę handlową.
2. Sp. jawna – jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Spółka ta nie jest osobą prawną, posiada jednak odrębny majątek, może nabywać i zaciągać zobowiązania jak również pozywać i być pozwanym. Spółka ta podobnie jak inne spółki handlowe podlega wpisowi do rejestru handlowego. Wspólnikiem spółki jawnej może być osoba prawna.
3. Sp. partnerska - tworzona jest przez wspólników celu wykonywania wolnego zawodu, w spółce prowadzonej pod własna firmą. Partner nie odpowiada za zakres zobowiązań spółki powstały w związku z wykonywaniem zawodu przez pozostałych partnerów. Sp. partnerska jako jedyna z osobowych ma możliwość powołania zarządu.
4. Sp. komandytowa jest spółką w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczeń, tak jak w spółce jawnej a odpowiedzialność odpowiedzialność najmniej jednego wspólnika jest ograniczona do sumy komandytowej. Komandytariusz nie ma prawa do reprezentowania spółki.
5. Sp. komandytowo – akcyjna – jest spółką w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia a co najmniej jeden jest akcjonariuszem. Umowa spółki musi mieć formę aktu notarialnego. Akcjonariusz nie odpowiada za zobowiązania spółki ale nie może jej reprezent. W sp. komand. – akcyj. Funkcjonuje walne zgromadzenie, może też działać rada nadzorcza.
Spółki kapitałowe :1. Sp. z o. o. – jest osobą prawną czego skutkiem jest m. in. że wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Czynności w imieniu spółki dokonuje zarząd, a nie poszczególni wspólnicy. Członkiem zarządu może być sam wspólnik lub osoba spoza, zatrudniona w celu prowadzenia jej spraw. Najwyższą władzą w sp. z o. o. jest zgromadzenie wspólników . Zgromadzenie wspólników podejmuje najważniejsze dla spółki decyzje m. In. Decyduje o podziale zysków lub pokryć strat, powołuje zarząd. Może także powoływać radę nadzorczą lub komisje rewizyjną.

Dodaj swoją odpowiedź
Prawo gospodarcze

Spółki kapitałowe



Temat: Spółki Kapitałowe


Spis treści:


Wiadomości podstawowe …………………………….........……………………..3

Spółka z Ograniczona Odpowiedzialnością………….........…...

Prawo

Porównanie spółki cywilnej i spółki jawnej

W świetle przepisów kodeksu cywilnego, spółka cywilna jest stosunkiem prawnym, którego strony (wspólnicy) są zobowiązane dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w oznaczony sposób, w szczególności przez wn...

Prawo

Prawo gospodarcze – Spółki

W dokonującym się w Polsce procesie przekształcania gospodarki ze sterowanej centralnie na gospodarkę rynkową bardzo istotną rolę do odegrania mają spółki.
Pod pojęciem spółki rozumiemy umowny związek, co najmniej dwóch osób, dzi...

Prawo

Spółki kapitałowe

Spółki kapitałowe

Ważną cechą spółek osobowych jest to, że nie mają one osobowości prawnej, tzn. że pozywając taki podmiot w rzeczywistości pozywamy jej wspólników.
Spółki kapitałowe zaś opierają swoją działalnoś...

Ekonomia

Spółki

Spółka

Działalność gospodarczą można prowadzić w różnych formach organizacyjno-prawnych. Wybór formy zależy od rozmiarów działalności, liczby osób w nią zaangażowanych, celów tej działalności. Spółka stanowi jeden z r...

Wiedza o społeczeństwie

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

1.Charakter spółki z o.o. w świetle Kodeksu Spółek Handlowych.


Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są podmiotami gospodarczymi, które po sądowej rejestracji posiadają osobowość prawną. Spółki te mogą być tworz...