Katastrofy lotnicze i nie tylko....

Największe trzęsienia
W 1906 roku w San Francisco uderzyło bardzo silne
trzęsienie o sile ponad 8 stopni w skali Richtera; w wyniku
wstrząsów i pożarów w gruzach legło około 90%
zabudowy. Zginęło 50 tysięcy ludzi. Niestety, miejsce to
stało się już zbyt popularne i chcący mieszkać w ładnej
okolicy ludzie pomogli szybko odbudować miasto. Cała
California swe piękno zawdzięcza między innymi uskokowi
San Andreas, miejscu styku płyty tektonicznej Pacyficznej
oraz Północnoamerykańskiej. Inne trzęsienie zniszczyło w
1989 roku drogi w San Francisco, a w 1994 wstrząsy
nawiedziły Los Angeles. W obu tych niedawnych
katastrofach naturalnych zginęło na szczęście tylko
kilkadziesiąt osób.

Przebieg trzęsienia w Los Angeles, 1994
O 4.30 nad ranem 17 stycznia 1994 roku silne wstrząsy o sile 6.7
w skali Richtera obudziły mieszkańców dzielnicy Los Angeles -
Northbridge. Epicentrum znajdowało się bezpośrednio pod
miastem, 18 kilometrów pod ziemią. Najbardziej ucierpiały takie
konstrukcje, jak podziemne i piętrowe parkingi, biurowce oraz
domy mieszkalne. Zginęło 61 osób.



Katastrofy lotnicze

6 kilometrów dzieliło polski samolot od pasa startowego na Okęciu, gdy nastapiła eksplozja. Ił-62 spadł na Las Kabacki pod Warszawą, zgineło 172 pasażerów i 11 członków załogi. Tragedia miała miejsce 9 maja 19857 roku. Była to największa katastrofa lotnicza w Polsce.8 kompani lotniczych nie zarejestrowało od 1970 roku żadnych katastrof (niektóre z nich rozpoczęły działalność po roku 1970).14 osób zginęło w wyniku uderzenia samolotu ze ścianą Empire State Building w Nowym Jorku. W samolocie znajdowały się 3 osoby, reszta ofiar to ludzie, którzy akurat przebywali na 79 piętrze budynku.15 sekund zabrakło do planowanego lądowania samolotu ił-62 Polskich Lini Lotniczych 14 marca 1980 roku. Samolot spadł przed pasem startowym, zginęło 87 osób.23 razy od roku 1960 w czasie katastrofy uległa zniszczeniu czarna skrzynka, urządzenie rejestrujące dane dotyczące lotu i głosy w kabinie pilotów.59 osób przeżyło największą katastrofe lotniczą na świecie - zderzenie dwóch Boeingów na zamglonych pasach startowych lotniska na Teneryfie w 1977. Na pokładach znajdowały się łącznie 644 osoby.124 osoby zginęły, gdy Boeing 707 wpadł w turbulencje nad górą Fudżi w 1966 roku.




KATASTROFA KOLEJOWA

25 lutego 1994 roku około godziny 16:15 w pobliżu stacji Starzyny koło Szczekocin, nastąpiło czołowe zderzenie pociągu pospiesznego „Giewont” jadącego z Częstochowy do Zakopanego, z pociągiem Inter City „Sawa” relacji Kraków – Warszawa. Z powodu gęstej mgły maszynista „Giewontu” nie zauważył sygnału stop. Maszynista „Sawy” widząc zielono światło semafora jechał z prędkością około 100 km/h. Gdy spostrzegł zbliżający się z naprzeciwka pociąg pospieszny było już za późno. Siła zderzenia była tak duża, że skład pociągu znalazł się na dachu elektrowozu „Sawy” W wyniku wypadku zginął pomocnik maszynisty z :”Giewontu”, a osiem osób zostało rannych.



Pociąg pasażerski nowej generacji wykoleił się w północnej Turcji. Zginęło 139 osób, 57 odni23.07.2004r. 01:13
osło ciężkie obrażenia.

"To wszystko wygląda jak jedna wielka rzeź" - przekazał dziennikarz stacji NTV. "Ludzie leżą właściwie w każdym miejscu" - dodał.

Przewróciły się co najmniej cztery wagony. Tragedia miała miejsce niedaleko miasta Pamukova w prowincji Sakarya. Dwa wagony zostały totalnie zniszczone.

Nie są znane jeszcze przyczyny wypadku. Pociąg podróżował szybkim połączeniem z Istanbułu do Ankary.


Katastrofa

11 kwietnia 1912 roku Titanic z ponad dwoma tysiącami pasażerów na pokładzie rozpoczął swój rejs przez Atlantyk. Pogoda przez pierwsze kilka dni rejsu sprzyjała sielskiej zabawie i ogólnie nic nie zapowiadało zbliżającej się tragedii. Jednak w tym czasie do operatorów telegrafów zaczęły już napływać niepokojące dane, dotyczące pojawiających się gór lodowych. Nie zostały one jednak potraktowane zbyt poważnie, ze względu na to, że jednym z celów wyprawy było pobicie rekordu szybkości przebycia oceanu atlantyckiego drogą morską. Nie było by to możliwe przy zredukowanej prędkości i omijaniu pojawiających się gór lodowych. Kolejne depesze ostrzegawcze docierają do statku, jednak operator telegrafu jest zbyt zajęty wysyłaniem prywatnych depesz i przychodzące wiadomości są przez niego ignorowane. Około północy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, statek uderzył w górę lodową, jednak mało kto się tym przejął. Jednak w tym momencie na pokład zaczęły się dostawać hektolitry zimnej, atlantyckiej wody. Szkody były zbyt poważne, żeby je zatamować lub zapobiec dalszemu zalewaniu statku. Nie pomogły nawet wodoszczelne grodzie. Dopiero w godzinę po zderzeniu z górą lodową zostaje wysłany sygnał S.O.S.
Na pokładzie Titanica przewidziano na mało miejsc w szalupach ratunkowych, dlatego pasażerów trzeciej klasy zamknięto pod pokładem za metalowymi kratami.
W sumie w katastrofie zginęło około 1500 ludzi. Nadal nie wiadomo, co było przyczyną zatonięcia statku, który wydawał się niezatapialny. Odpowiedź może brzmieć: góra lodowa, jednak mógł być to jedynie czynnik pośredni. Po dotarciu do zatopionego wraku, rozpoczęto jego analizę. Nasunęły się wątpliwości, co do wytrzymałości nitów, które spajały konstrukcję, oraz struktury samej stali. Odkryto zbyt duże ślady węgla, co mogło spowodować, że stal była zbyt krucha.


TERRORYZM
Ameryka w ogniu!
Niedawne ataki terrorystyczne na nowojorskie Światowe Centrum Handlu i Pentagon diametralnie zmieniły sytuację geopolityczną. Prezydent Stanów Zjednoczonych postanowił wykorzystać tragedię tysięcy niewinnych ludzi dla własnych, partykularnych celów. Media ochrzciły ataki terrorystyczne "największą tragedią w historii ludzkości". Nie deprecjonując skali tej tragedii, 11.9 w atakach terrorystycznych zginęło nie więcej niż 10.000 osób. Każdego dnia w Afryce umiera z głodu i braku dostępu do czystej wody ponad 60.000 osób. Aż trudno oszacować ile ofiar pociągnęło za sobą przeszło siedemdziesiąt amerykańskich interwencji militarnych (tylko po 1945 r.), spośród których do najbardziej spektakularnych należały te w Korei, Gwatemali, Wietnamie, Iraku, Haiti i Jugosławii. Warto także przypomnieć wspieranie krwawych reżimów w Ameryce Południowej, Afryce i Azji, by wymienić tylko Batistę, Perona, Pol Pota, Pinocheta, Diema i Suharto. Polityka ekonomiczna USA, która skazała na nędzę i głód setki milionów ludzi zebrała być może jeszcze bardziej tragiczne żniwo, niż zbrojny imperializm.
Nie od dziś wadomo, iż nic nie integruje tak skutecznie, jak wspólny wróg. Nieprzypadkowo Bush i jego zausznicy z NATO rozpoczęli spektakl szermowania wojenną i nacjonalistyczną retoryką. Światowa opinia publiczna, pod wpływem relacji BBC i CNN, udzieliła bezwarunkowego poparcia Bushowi i Powellowi, deklarującym chęć brutalnego zbrojnego odwetu. Zadziałał mechanizm poszukiwania "kozła ofiarnego". Znamieniem winy naznaczono znanego fundamentalistę islamskiego, Osamę bin Ladena i sprzyjających mu władających Afganistanem talibów. Solidarność z imperialistycznymi deklaracjami amerykańskich władz zadeklarowali przywódcy mocarstw od Londynu, przez Paryż, Berlin i Moskwę, aż po Pekin. Polscy politycy prześcigali się w deklaracjach lojalności. Do tej niecodziennej, antyafgańskiej koalicji przyłączył się ostatnio nawet generał Musharaf, dotychczas nielubiany przez administrację Busha dyktator sprawujący władzę w Pakistanie.
Od czasów ataków terrorystycznych na USA w mediach nieprzerwanie utrzymuje się patetyczna atmosfera zagrożenia ze strony tajemniczego "zła". Prymitywny, upraszczający, dychotomiczny podział na antyamerykańską "czerń" i proamerykańską "biel" jako pierwszy zastosował nie kto inny, tylko George W. Bush. "Kto nie jest z nami, jest przeciwko nam" - grzmiał "kowboj z Texasu". Oczywiście, antyglobaliści i antykapitaliści w tej prostackiej klasyfikacji są "źli". Podczas jednego ze swych wywiadów najsłynniejszy obok Leszka Balcerowicza polski neoliberał Andrzej Olechowski nazwał antyglobalistów współodpowiedzialnymi za nowojorskie wydarzenia. Posłużył się przy tym nader niewyszukaną argumentacją: zdaniem lidera Platformy Obywatelskiej antyglobaliści podsycali atmosferę nienawiści skierowanej przeciw demokracji, wolności i przedsiębiorczości, których symbolem są Stany Zjednoczone. Nie była to bynajmniej wypowiedź odosobniona. Media rozpoczęły swoistą obławę, której ostrze skierowane zostało przeciw wszystkiemu, co jest choć trochę antyamerykańskie i antykapitalistyczne.


Największe ataki terrorystyczne na świecie
2004-03-12 13:32:00
Około 200 osób zginęło, a ponad 1400 odniosło rany w czwartkowych zamachach bombowych na pociągi podmiejskie w Madrycie. Był to najkrwawszy akt terroryzmu w dziejach Hiszpanii.

Poniżej chronologia największych ataków terrorystycznych na świecie w ostatnich kilkudziesięciu latach:

5-6 września 1972 - NIEMCY - Podczas igrzysk olimpijskich w Monachium palestyńskie komando z organizacji "Czarny Wrzesień" bierze jako zakładników członków ekipy izraelskiej. W wyniku kontrataku ginie 18 osób - 11 sportowców i pięciu członków komanda.

2 sierpnia 1980 - WŁOCHY - Wybuch bomby na poczekalni w Bolonii. 85 zabitych i 200 rannych. Najkrwawszy zamach w historii kraju, dokonany przez skrajnie prawicowych terrorystów.

19 czerwca 1987 - HISZPANIA - Zamach z użyciem samochodu pułapki na parking przy supermarkecie Hipercor w Barcelonie. 21 zabitych i 45 rannych. Sprawca - baskijska ETA. Do czwartku był to najkrwawszy zamach w tym kraju.

21 grudnia 1988 - WIELKA BRYTANIA - Boeing 747 amerykańskich linii PanAm eksploduje nad szkocką wioską Lockerbie. 270 zabitych, w tym 11 mieszkańców wioski. W sierpniu 2003 odpowiedzialność za zamach wzięła na siebie Libia.

19 kwietnia 1995 - USA - W wyniku wysadzenia w powietrze budynku urzędów federalnych w Oklahoma City ginie 158 osób.

7 sierpnia 1998 - KENIA/TANZANIA - Ponad 250 osób ginie, a ok. 5 tysięcy odnosi rany w zamachach na ambasady Stanów Zjednoczonych w Nairobi (Kenia) i Dar es-Salaam (Tanzania). Zdecydowana większość ofiar to miejscowi.

9 września 1999 - ROSJA - Eksplozja rozrywa dziewięciokondygnacyjny budynek mieszkalny w południowo-wschodniej części Moskwy. Giną co najmniej 93 osoby.

15 sierpnia 1998 - WIELKA BRYTANIA - Eksplozja samochodu- pułapki w Omagh w Irlandii Północnej uśmierca 29 osób, rani 220. Sprawcą jest "Prawdziwa IRA", dysydencka grupa Irlandzkiej Armii Republikańskiej, przeciwna procesowi pokojowemu w prowincji.

11 września 2001 - USA - Trzy samoloty porwane przez zamachowców uderzają w wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku i w budynek Pentagonu. Czwarty porwany samolot rozbija się w Pensylwanii. Ginie około 3 tysięcy osób.

7 maja 2002 - IZRAEL - Palestyński kamikadze zabija oprócz siebie 14 osób i rani 60 innych w izraelskim klubie bilardowym w mieście Riszon Lecion, koło Tel Awiwu.

12 października 2002 - INDONEZJA - W dwóch uczęszczanych przez zagranicznych turystów klubach nocnych na indonezyjskiej wyspie Bali eksplodują bomby, zabijając 185 osób i raniąc setki innych.

23 października 2002 - ROSJA - Czeczeńskie komando zajmuje teatr na Dubrowce przetrzymując w nim przez 57 godzin ponad 800 zakładników. W czasie akcji grupy antyterrorystycznej śmierć poniosło - według oficjalnych danych - 129 zakładników i wszystkich 50 napastników. Zdecydowana większość zmarłych to ofiary gazu użytego przez Rosjan podczas akcji przeciwko czeczeńskiemu komandu.

12 maja 2003 - ROSJA - Dwaj zamachowcy-samobójcy podjeżdżają ciężarówką wypełnioną materiałami wybuchowymi przed siedzibę rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa i prorosyjskiej administracji w Znamienskoje na pꗬ‹Е ዸ¿ က Ѐ 瀓
橢橢쿽쿽 Е 縢 ꖟ ꖟ 㘓 ￿ ￿ ￿ l ɾ ɾ ɾ ɾ ɾ ɾ ɾ ʒ ޒ ޒ ޒ ޒ ަ ʒ ྗ ƨ ߎ ( ߶ ߶ ߶ ߶ ߶ ߶ ߶ ໦ ໨ ໨ ໨ ໨ ໨ ໨ $ ᄿ Ƞ ፟ l ༌ E ɾ ߶ ߶ ߶ ߶ ߶ ༌ największym mieście Maroka, Casablance. Spośród 44 ofiar śmiertelnych 12 to zamachowcy, około 60 osób odnosi rany.

19 sierpnia 2003 - IRAK - Eksplozja potężnego ładunku ukrytego w ciężarówce niszczy biura ONZ w Bagdadzie. Ginie 21 osób, w tym wysłannik sekretarza generalnego ONZ do Iraku, Brazylijczyk Sergio Vieira de Mello. Jest to najdotkliwszy w skutkach atak na cywilny obiekt ONZ w całej historii Narodów Zjednoczonych.

29 sierpnia 2003 - IRAK - Samochód-pułapka zabija co najmniej 83 osoby i rani około 175 w meczecie Alego w Nadżafie. Wśród zabitych jest przywódca irackich szyitów, ajatollah Mohammad Bakir al- Hakim.

27 października 2003 - IRAK - W czterech zamachach bombowych w Bagdadzie, których celem były siedziba Czerwonego Krzyża i komisariaty policji, ginie co najmniej 35 osób, a około 230 odnosi rany.

5 grudnia 2003 - ROSJA - Co najmniej 37 osób ginie w eksplozji w pociągu podmiejskim w sąsiadującym z Czeczenią rosyjskim Kraju Stawropolskim, na Północnym Kaukazie. Obrażeń doznało 160 pasażerów.

1 lutego 2004 - IRAK - Co najmniej 101 osób ginie, a przeszło 130 odnosi rany w dwóch samobójczych zamachach bombowych w siedzibach głównych partii kurdyjskich w Irbilu na północy Iraku.

6 lutego 2004 - ROSJA - 41 osób ginie w samobójczym zamachu w moskiewskim metrze.

10 lutego 2004 - IRAK - Samochód prowadzony przez samobójcę eksploduje przed komisariatem w Iskandarii, 40 km na południe od Bagdadu. Zapisywano tam właśnie kandydatów do służby w policji. Wybuch zabija co najmniej 55 osób, rannych jest 67.

2 marca 2004 - IRAK - Co najmniej 181 osób ginie, a 553 odnoszą rany w serii wybuchów, do których doszło we wtorek podczas tłumnych obchodów szyickiego święta Aszury w Bagdadzie i świętym mieście szyitów Karbali. Świadkowie mówią, że sprawcami byli zamachowcy-samobójcy.

Dodaj swoją odpowiedź
Edukacja dla bezpieczeństwa

Wszystko dla 2 klasy

Temat nr 1

1.Zagrożenia naturalne i ich charakterystyka:
Trzęsienie ziemi, naturalny, krótki i gwałtowny wstrząs (lub ich seria) gruntu, powstały pod powierzchnią Ziemi (ognisko trzęsienia ziemi) i rozchodzący się w postaci fa...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Po lekcje 1-8 z wydawnictwa operon- zeszyt

Temat nr 1


1.Zagrożenia naturalne i ich charakterystyka:

Trzęsienie ziemi, naturalny, krótki i gwałtowny wstrząs (lub ich seria) gruntu, powstały pod powierzchnią Ziemi (ognisko trzęsienia ziemi) i rozchodzący się w...

Turystyka i rekreacja

Znaczenie turystyki.

Rozwój turystyki na skalę światową rozpoczął się w wieku XX i dalej jest zauważalny. Wzrost turystyki obrazuje ciągłe zwiększanie się ruchu turystycznego i przyrost dochodów z tej dziedziny, np. w 1950r. liczba podróżujących osób wy...

Zarządzanie

Teoria zarządzania

Zarządzanie Kierowania - jest to proces planowania, organizowania, przewodzenia, kontrolowania pracy członków organizacji oraz wykorzystywania wszelkich dostępnych zasobów organizacji do osiągnięcia jej celów.
Podstawowe funkcje kierowan...

Geografia

Zmiany w środowisku naturalnym wywołane działalnością człowieka.

Wpływu przemysłu energetycznego na środowisko przyrodnicze nie można rozpatrywać w oderwaniu od innych działań, które są podejmowane dla produkcji energii. Z produkcją tą wiążą się bowiem bezpośrednio takie prace jak pozyskiwanie zas...