Autoprezentacja
Od tego, jak pokażemy się swojemu przyszłemu pracodawcy, szefowi lub innej osobie zależy np. czy zostaniemy przyjęci do pracy. Zawsze liczy się pierwsze wrażenie, gdyż jest ono najbardziej zapamiętywane.
Aby zrobić dobre wrażenie należy odpowiednio się zachowywać, być ładnie ubranym i mieć dobry wyraz Twarzy. Jeżeli wchodzimy do gabinetu szefa należy pamiętać o tym, że jest on gospodarzem i pierwszy wyciąga rękę na powitanie oraz wskazuje miejsce, gdzie możemy usiąść. Lekkie wychylenie w stronę rozmówcy oznacza zainteresowanie. Ważną rzeczą podczas prowadzenia rozmowy jest kontakt wzrokowy z drugą osobą. Powinien on wynosić od 30 do 60 % czasu trwania rozmowy. Jeżeli będzie on zbyt długi, to nasz rozmówca może pomyśleć, że jesteśmy zainteresowani nim, a nie rozmową. Jeżeli przemawiamy do większej ilości osób, to powinniśmy co najmniej raz spojrzeć na każdego. Nie należy wykonywać niepotrzebnych gestów, ani nie trzymać niczego w rękach. Powinniśmy prezentować postawę otwartą, gdyż sprzyja ona prowadzeniu rozmowy. Najlepiej, gdy nie będziemy mieli skrzyżowanych rąk ani nóg. Złe wrażenie wywrzemy na naszym rozmówcy, jeżeli będziemy zbyt zdenerwowani, lub też za bardzo wyluzowani.
Następną ważną rzeczą jest wygląd i higiena osobista. Należy wyglądać zdrowo i pachnieć świeżością. Mężczyźni nie powinni przychodzić nieogoleni. Zęby najlepiej czyste i białe, ładne usta, gdyż 80% uwagi rozmówca przywiązuje do ust. Kobieta powinna ubrać się skromnie i nie pokazywać za dużo swojego ciała. Włosy muszą być czyste, spięte, a jeżeli są farbowane, to bez odrostów – brzydko to wygląda. Uda zasłonięte, a buty takie, aby nie odsłaniały pięt ani palców. Mężczyzna w garniturze – bardzo ważny jest jego kolor. Nie może być czerwony, gdyż ten kolor kojarzy się z agresją, ani też czarny, gdyż taki ubiera się na imprezy lub pogrzeb. Najlepszy jest garnitur szary, bez wyraźnych wzorów, ładnie dopasowany. Skarpety długie, szare, zasłaniające łydki. Nie powinno się mieć na rękach niepotrzebnych ozdób. Wystarczy obrączka i zegarek, ale zegarek elegancki, nie sportowy. Ładny długopis, skoroszyt lub teczka.
Do rozmowy należy się odpowiednio przygotować. Najlepiej napisać sobie na kartce co się chce powiedzieć, lub nagrać to na kasetę. Bardzo ważna jest ładna wymowa. Powinniśmy pochwalić się swoimi umiejętnościami. Nie należy się zgadzać na pierwsze propozycje, mierzyć wysoko, aby można było z czego zrezygnować. Podczas mówienia unikajmy negatywnych odpowiedzi. Umiejętność negocjacji może tu być bardzo przydatna. Jeżeli sprzedajemy jakiś produkt, to należy wierzyć w to co się mówi i sprzedaje. Powinniśmy znać produkt, jak własną kieszeń. Gdy przemawiamy to najlepiej, jak byśmy nie czytali z kartki. Nie powinniśmy też stać w jednym miejscu – należy nawiązać kontakt ze słuchaczami. Podczas swojej wypowiedzi można opowiedzieć jakąś anegdotę – będzie to bardzo dobrze odebrane. Musimy pamiętać, że zapamiętywane jest najczęściej pierwsze i ostatnie zdanie naszej wypowiedzi. W krótkiej wypowiedzi zapamiętywany jest początek, a w długiej koniec. Przed przemową powinniśmy zapoznać się z salą..
Te wszystkie czynniki wpływają na naszą autoprezentacje, na to jak zostaniemy odebrani przez drugą osobę oraz, czy np. zostaniemy przyjęci do nowej pracy.